Az ember legfőbb vágya a boldogság elérése. Az ikigai kulcsot ad a kezünkbe ahhoz, hogy elégedett, örömteli életet élhessünk. Megmutatjuk, hogyan működik a japán módszer, amely már annyi embernek bevált!
Miért kelsz fel minden áldott reggel? Mi motivál?
Amikor megtalálod erre a választ, megismered a személyes boldogságod titkát. Felfedezed léted célját, az ikigait. A japánok szerint ez a cél valójában a kulcs a boldogsághoz, amit akkor érhetsz el, ha tudatában vagy a szenvedélyednek.
Ahhoz, hogy megértsd, meg kell ismerned a japánok mindennapjait. Korán reggel munkába mennek egy túlzsúfolt vonattal, a munkahelyükre érve pedig jóformán meg sem állnak a hivatalos munkaidő lejártáig. Japán hírhedt a munkaetikájáról, ugyanis kulturálisan mindenkitől elvárják, hogy mindent beleadjon a feladat elvégzésébe, amit csak tud. A túlterheltség óriási probléma náluk, ami stresszhez és a betegségek kialakulásához vezet.
Ennek ellenére sok japánnak sikerül legyőznie ezt a magas szintű stresszt. Sőt, úgy tűnik, a napi kihívások ellenére tökéletesen boldogok és békések. Ez azért van, mert megtalálták az ikigaijukat – az okot arra, hogy reggel felkeljenek az ágyból.
2016-ban Hector Garcia, egy korábbi szoftvermérnök, aki Spanyolországban született, de több mint 13 éve Japánban élt, összefogott Francesc Miralles-szal, Spanyolország egyik legkarizmatikusabb modern szerzőjével, és megvizsgálták az ikigai fogalmát. Az eredmény az Ikigai: Japán titkok a hosszú és boldog élethez c. könyv, amely gyakorlatilag megváltoztatja az életet azáltal, hogy bevezeti az embereket a boldogság eme egyszerű filozófiájába.
A legegyszerűbb meghatározása szerint ez a létezés oka. Ez az a gondolkodásmód, amely magában foglalja az örömöt, a jólétet és a céltudatosságot mindenben, amit teszel.
Kiotangóban, egy kiotói kisvárosban háromszor több 100 éves lakos él a japán átlaghoz képest. Takeshi Kitano, egy japán filmrendező hét embert követett figyelemmel, hogy megtudja, mi a boldog életük titka. Kitano rájött, mindegyikükben van valami közös: egy hobbi, amit rendszeresen gyakorolnak. Minden nap néhány órán át azt az egy dolgot csinálták szívvel-lélekkel. Például az egyik férfi festett, míg az egyik nő hagyományos japán maszkokat faragott. Kitano úgy érezte, hogy ez az egyetlen napi tevékenység értelmet, célt adott az életüknek, ami pedig egy boldogabb és hosszabb élet eredményezte.
Van hobbid? Van valami, ami mellett elkötelezted magad minden egyes nap? Nem kell nagy dologra gondolni, ez olyan egyszerű dolog is lehet, mint egy egészséges étel elkészítése vagy a napi szintű jóga gyakorlása, esetleg a délutáni séta a parkban. Bármi legyen is a hobbid, először rutinná kell válnia.
Az ikigai a karrieredre is összpontosulhat, de lehet más kellemes tevékenység is, amelyre időt és energiát szánsz.
Amikor az ikigairól beszélünk, nem merül ki egyszerűen annyiban: szeretsz valamit csinálni. Persze, fontos, hogy jelentsen számodra valamit, de az is: milyen értéket ad a világnak. Például, ha jógázol, találj módot a szenvedélyed megosztására. Ez arra ösztönöz, hogy jobb emberré válj, és ez tükrözi a körülötted lévő világot. Amennyiben művészettel foglalkozol, járulj hozzá az emberek életéhez. Az ikigai nem csak a boldogsága titka, hanem egy érték is.
Az örök vita tárgya az: megvehetjük a boldogságot pénzzel? Attól függően kis és mit hisz, pénzre elsősorban a munkából tehetünk szert, ami kitölti életünk java részét. Tehát, ha 8 órát dolgozol, és 8 órát alszol, akkor már csak 8 órád marad a napodból. Valószínűleg ebből legalább kettőt munkával kapcsolatos tevékenységekkel töltesz, mondjuk 2 órát készülődéssel és munkába járással. Ezek alapján 10 órát töltesz azzal, hogy valamit pénzért csinálsz. A kérdés az: ez jó érzéssel tölt el, mert tudod, hogy pénz kapsz érte, amit arra költhetsz, amire szeretnéd? Vagy kevesled a pénzt? Netán nem is szereted azt, amit csinálsz?
Ideális esetben, ha pénzt kapsz azért, hogy azt csináld, amit szeretsz, akkor már megvalósult az ikagai, és közelebb kerültél a boldogabb élethez. Ezért kell olyat végezned, amit szeretsz, amiben jó vagy, a világ számára is hasznos és még fizetnek is érte! A boldogság, a szenvedély, a munka, a pénz összekapcsolása a cél, hiszen így tudod a legtöbbet kihozni az életből.
Sokan életük elején találják meg szenvedélyüket, de „gyakorlati” okokból felhagynak vele. Néhányan fotózással foglalkoztak, de beiratkoztak az üzleti iskolába a több pénz reményében. Mások verseket írtak, de szüleik meggyőzték őket arról, úgysem fognak ebből megélni, ezért úgy döntöttek, inkább programozást tanulnak. A karrier megváltoztatása nem jelent problémát. A probléma akkor jelentkezik, ha felhagysz az őszinte szenvedéllyel, hogy egy túl gyakorlatias utat járj be, és nem ébreszt benned semmilyen pozitív érzelmet. Ha úgy érzed, veled is ez történt, és nem vagy elégedett a meghozott döntéseiddel, akkor valószínű: még nem találtad meg az ikigaidat. Derítsd hát ki, mi ébreszt benned szenvedélyt!
Minden egyes tetted tükrözi a körülötted lévő világot. A tudatalattidban is tükröződik. Belső boldogságod aszserint alakul, hogy mit teszel (vagy mit nem). Márpedig, minden nap teszel lépéseket, akár tudatában vagy ennek, akár nem. Eljött a pillanat, hogy tudatosan lépkedj az utadon. Az ikigai arra tanít: élj a jelen pillanatban, ugyanis az hozhatja el a valódi boldogságot. Ne a múltban, ne a jövőben, mivel az itt és mostban formálod az életedet, és élheted át a valódi örömöt.
Ha megtalálod az ikigaidat, onnantól kezdve a munka is az örömöd forrása vagy aktív része lehet, mert belső a szenvedélyed olyan boldogsággal tölt el, ami mindent szebbé varázsol körülötted!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!