Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Mental health

Mutatjuk, így állapíthatod meg, hogy mikrotraumában szenvedsz

2025. február 04.

3 perc olvasás

ELLE

stressz mentális betegség mikrotrauma
Mutatjuk, így állapíthatod meg, hogy mikrotraumában szenvedsz
© Freepik

Mikrotrauma akkor fordulhat elő, ha tartósan olyan sérüléseknek vagyunk kitéve, amiket csak tudat alatt észlelünk. 


Az élet tele van számtalan apró pillanattal, ebből egyesek örömteliek, mások pedig stresszesek vagy éppen csendesen fájdalmasak. Az olyan jelentős események, mint egy haláleset pontosan tudjuk, milyen hatással lehet a mentális egészségre, de az érzelmi jólétünket érintő apró, finom sérülések gyakran észrevétlenek maradnak. Ezeket nevezzük mikrotraumának. A mikrotrauma szinte feltűnésmenetesen kúszik be az életünkbe, de idővel aztán befolyással lehet a mentális egészségünkre. 

Mik azok a mikrotraumák? 

A mikrotruamák látszólag kisebb, mindennapi stressztényezők vagy érzelmi sebek, amiknek az adott pillanatban nem tulajdonítunk óriási jelentőséget, ugyanakkor felhalmozódva ezek a problémák komolyabb következményekkel járhatnak. Lényegében a mikrotrauma apró, ismétlődő érzelmi vagy pszichológiai sérülésekre utal, a súlyos traumákkal ellentétben pedig – mint egy bántalmazás vagy bármilyen katasztrofális eseménye – gyakran jóval finomabb élményekből fakad. Ilyen lehet például a kirekesztés vagy az állandó kritizálás. A többszörös mikrotrauma aztán krónikus stresszhez, szorongáshoz, de akár fizikai tünetek megjelenéséhez, érzelmi összeomláshoz is vezethet. A mikrotrauma gyakori tünetei közé tartozik a krónikus ingerlékenység, az állandó szomorúság érzet, alkalmatlanság érzése, de magmagyarázhatatlan fizikai tünetek, úgy mint fejfájás, fáradtság vagy gyomorpanaszok is jelentkezhetnek az érintetteknél.

Az érzelmeid fontosak 

A mikrotrauma gyógyításához első körben fontos, hogy elismerd a problémád. Ha sikerül felismerned az érzéseid, akkor nyugodtan engedd magad csalódottnak vagy frusztrálnak lenni. Lényeges, hogy ezt követően gyakorold az együttérzést saját magaddal szemben. Emlékeztesd magad arra, hogy az érzelmeid igenis fontosak, még akkor is, ha mások szerint nem számítanak. Légy kedves és türelmes magaddal, és engedd, hogy a fájdalmakat a saját tempódban dolgozhasd fel. Természetesen, ha úgy érzed egyedül nem megy, abban sincsen semmi szégyellni való. Egy terapeuta segíthet azonosítani a mikrotraumáid, így a kezelés is hatékonyabb lehet. Megtanítják neked ugyanis azokat a megküzdési stratégiákat, amik segíthetnek neked túllendülni a negatív időszakokon. 

A határok felállítása 

Ahhoz, hogy a mikrotraumákat elkerülhesd, határokat kell felállítanod. Ha a környezetben élők közül, akár barátok, akár családtagok hozzájárultak a mikrotraumáidoz, akkor mindenképpen igyekezz velük szemben határozottan fellépni. Sajnos valószínűleg lesz olyan, akit teljesen ki kell zárnod az életedből, de hidd el, a gyógyulásod az nem segíti, ha mérgező emberek vesznek körül. Sőt, a jövőben inkább igyekezz olyan támogató emberekkel körbevenni magad, akik a fejlődésed éltetik nem pedig bántanak és kritizálnak. 

Jelentéktelennek tűnik, de... 

Mindezekből jól látszik, hogy a mikrotraumák első pillantásra jelentéktelennek tűnhetnek, de halmozott hatásuk a mentális egészségre egyáltalán nem csekély. Ha viszont időben felismered, hogy ezek a kis érzelmi sebek miként manifesztálódnak, úgy lépéseket is tudsz tenni az orvoslásukra, ez pedig jelentős változásokat eredményezhet a mentális jólétedben. A gyógyulás persze időbe telhet, de önegyüttérzéssel, támogatással és proaktív lépésekkel lehetséges leküzdeni a mikrotrauma hatásait, így végre elmozdulhatsz önmagad egészségesebb és rugalmasabb változata felé. 

(via)

Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

Kiderült: ez...
1

Kiderült: ezek a párok maradnak együtt a legtovább

2024.11.24. 2 perc olvasás

Kiderült: ezek a párok maradnak együtt a legtovább

3 mondat, am...
2

3 mondat, amit a nárcisztikus szülők mondanak

2024.11.22. 1 perc olvasás

3 mondat, amit a nárcisztikus szülők mondanak

Mit látsz a...
3

Mit látsz a képen? Elárulja, mennyire aggódsz a jövőd miatt

2024.06.06. 2 perc olvasás

Mit látsz a képen? Elárulja, mennyire aggódsz a jövőd miatt

Innen tudhat...
4

Innen tudhatod, hogy valakinek alacsony az érzelmi intelligenciája

2024.11.19. 1 perc olvasás

Innen tudhatod, hogy valakinek alacsony az érzelmi intelligenciája

3 jel, hogy...
5

3 jel, hogy kifejezetten jó szülő vagy

2024.11.30. 2 perc olvasás

3 jel, hogy kifejezetten jó szülő vagy

4 új könyv,...
6

4 új könyv, amit el kell olvasnod idén nyáron

2024.05.23. 3 perc olvasás

4 új könyv, amit el kell olvasnod idén nyáron

3 európai or...
7

3 európai ország, ahova el kell utaznod, ha mentálisan szeretnél megerősödni

2025.01.21. 2 perc olvasás

3 európai ország, ahova el kell utaznod, ha mentálisan szeretnél megerősödni

A „43:57” sz...
8

A „43:57” szabály azonnal szimpatikusabbá tesz: te leszel a legnépszerűbb

2024.11.16. 1 perc olvasás

A „43:57” szabály azonnal szimpatikusabbá tesz: te leszel a legnépszerűbb

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves