A modern világ egyik legértékesebb, de közben leginkább elhanyagolt erőforrása az agyunk.
A digitális világ térnyerésének következménye, hogy az agyunkat gyakorlatilag folyamatosan éri valamiféle inger: értesítések, feladatok és hírek hada érkezik be, miközben elvárják tőlünk, hogy koncentráltak, kreatívak és energikusak legyünk. Ez végtelenül megterhelő és fárasztó lehet, éppen ezért jogosan merülhet fel a kérdés: mit lehet tenni annak érdekében, hogy az agyunk ne csak túléljen, hanem valóban jól működjön? Akár hiszed, akár nem, de létezik egy végtelenül egyszerű tevékenység, ami csodákat művelhet az aggyal. Máris mutatjuk, miről van szó.
Bármennyire is furcsának tűnhet, de a rendszeres egyedüllét és az aktív elmélyülés, különösen a naplóírás különösen jó hatással lehet az idegrendszerre. A naplóírás, akár papíron, akár digitálisan, egyfajta pszichés szűrőként működik, ami lehetőséget kínál arra, hogy a bennünk kavargó gondolatokat, érzéseket ne csak megéljük, hanem meg is értsük. Írás közben a jobb és a bal agyfélteke is dolgozik, a tevékenység pedig segíthet csökkenteni a stresszt, megelőzheti a szorongást, fokozhatja a kreativitást, valamint növelheti a mentális jólétet.
Kutatások szerint azok, akik rendszeresen írják le a gondolataikat jobb alvásról, erősebb problémamegoldó képességről, illetve nagyobb önreflexióról számolnak be. A szakértők úgy vélik, a naplóírás főleg akkor hatásos, ha csendes környezetben végzik. Fontos tudnod, hogy az írás általi terápiát bárki gyakorolhatja, és már napi 10-15 perc elég lehet ahhoz, hogy lásd, tapasztald az eredményeket.
Nem kell a dolgokat túlbonyolítani, nincs szükség irodalmi stílusra, a lényeg, hogy őszintén írd le, amit gondolsz. Írhatsz konkrét élményekről, tapasztalatokról, de lehet fan fiction is, de akár to do listát is készíthetsz. Sőt, a feladatlisták grátiszban óriási hatással lehetnek az agyra, ugyanis a checlistek nemcsak a feladatok elkülönítéséről szólnak, hanem a teendők lépésről lépésre való kidolgozásáról is. Az elvégzett teendők aztán dopaminrohamot váltanak ki az agyban, ami nemcsak abban segít, hogy hosszú távon boldogabbnak érezzük magukat, hanem abban is, hogy a kognitív teljesítményünk javuljon.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!