A Gossip Girl karakterei mentén ismerkedünk most meg az alapvető kötődési stílusokkal.
A kötődési stílusod az, ami alapvetően formálja a kapcsolataid. A kötődési stílusodra hatással lehetnek a gyerekkori tapasztalataid, mind a negatív, mind pedig a pozitív megélések. Hiszen akár szeretetteljes közegben nőttél fel, akár elutasításban volt részed, minden nyomot hagyott rajtad. A pszichológia 4 kötődési stílust különít el, ezeket fogjuk most górcső alá venni a Gossip Girl karaktereinek segítésével.
A szorongó kötődő általában a kapcsolatok megszállotja. A szorongó folyamatosan arra vágyik, hogy elfogadják, szeressék, emiatt túlságosan függ a partnerétől is. A szorongó kötődő nem szeret egydül lenni, mert az ilyen kötődési stílussal rendelkező személyeknek állandó megnyugtatásra van szükségük és arra, hogy a másik mindig elérhető legyen. Állandóan retteg az elutasítástól, ha pedig nem érzi magát biztonságban, akkor követelőzővé válik. A Gossip Girl karakterei közül Blair az, akire a szorongó kötődés jellemző. A Mélylevegő Projekt részletes elemzésében azt írja, a karakter folyamatos megfelelési kényszere még a gyermekkorában alakult ki. Az édesanyjától kiszámíthatatlan szeretetet és megannyi kritikát kapott, a visszajelzések pedig rendszerint a külsejére fókuszáltak, nem pedig az érzelmi szükségleteire. Blair életében óriási törés volt, amikor a szülei elváltak, ráadásul ezen a ponton az édesanyja a munkába temetkezett és még kevesebb időt fordított a lánya érzelmi szükségleteire.
Az elkerülő típus kívülről nagyon függetlennek tűnhet, olyasvalakinek, akinek nincs szüksége mások érzelmi támogatására. Az ilyen stílusú embereknek általában nagy az önbizalmuk, büszke és erős jellemek, akik nehezen nyílnak meg mások felé. Bizalmi problémákkal is küzdenek, nem engednek be akárkit az életükbe. A Gossip Girl karakterei közül ez a kötődési stílus leginkább Chukcra jellemző, aki sem gyerekkorában, sem pedig később nem kapott szeretetet vagy elismerést az édesapjától, a férfi inkább érzelmileg távol tartotta magától a fiát. Ezek az elutasítások nyilvánvalóan mély nyomot hagytak Chuckban, ezáltal megtanulta, hogy csak saját magára számíthat. Chuck sokszor úgy érezte, ha megnyílik valakinek, közel enged valakit magához, akkor sebezhetővé válik. Ezért taszította el magától annyiszor Blairt is.
Az ilyen kötődési stílussal rendelkező emberek általában egy érzelmi hullámvasúton élnek, ha pedig belépnek egy kapcsolatba, akkor drámát, drámára halmoznak. Ennek oka, hogy intimitásra vágynak, de bizalmi problémákkal is küzdenek, rettegnek az elutasítástól. A félelem gyakran eluralkodik rajtuk, ilyenkor pedig a bennük dúló érzelmek drámai jelenetek formájában buknak ki. Az életük gyakran kissé kaotikus, pont mint a Gossip Girl Serenájának élete. Serenát több zavaros kapcsolatban is láthattuk a sorozat ideje alatt, ám a történet kibontakozásával az is felszínre került, hogy a lánynak sok feldolgozatlan traumája is van. Gyerekkorában érzelmileg elhanyagolták, a bizonytalanság érzése, hogy mindig magára hagyták pedig hatással volt az önbizalmára, önértékelésére, kötődési stílusára. A feldolgozatlan traumák és a múlt sebei miatt Serena drogokhoz és alkoholhoz nyúlt, így próbálta enyhíteni a benne tomboló feszültséget és sresszt – olvasható a Mélylevegő Projekt elemzésében.
A biztonságos kötődési stílus gyakorlatilag végcél, alapvetően mindenki azért küzd, hogy erre a pontra elérjen. Ez a fajta kötődés azt jelenti, hogy az adott személy elégedett önmagával, magabiztosan fejezi ki az érzelmeit. A biztonságos kötődéssel rendelkező személyek őszintén kommunikálnak és hajlandóak energiát fektetni a kapcsolataikba. Az ilyen kötődési stílusú emberek képesek egyedül is boldogulni, nem függnek másoktól, ugyanakkor mindig nyitottak az új kapcsolatokra, barátságokra. A Gossip Girl karakterei közül Nate biztonságosan kötődő. Stabil, szeretetteljes háttér volt mögötte (ami később felbomlott, de a gyerekkora alapvetően békében telt – a szerk.), érzelmileg biztonságos légkörben nevelkedett, a szülei figyeltek rá, de eközben teret is biztosítottak neki. Ez az gyermekkori alap lehetőséget adott neki arra, hogy felnőttként képes legyen érzelmileg közel kerülni másokhoz, mindezt úgy, hogy megőrzi a függetlenségét és bízik a partnereiben.
Fontos tudnod, hogy a kötődési stílusok személyenként eltérnek, de folyamatosan alakulhatnak, változhatnak. A gyerekkori minták óriási hatást gyakorolnak a felnőttkori kötődésre, ugyanakkor a fejlődés lehetősége mindig ott van. A kötődési stílusod nincs kőbe vésve, de változtatni kizárólag te magad tudsz. Amennyiben szükséges, szakember segítségét is kérheted, a döntés a te kezedben van.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!