A tüdőrák korai diagnosztizálása létfontosságú minden beteg esetében.
A tüdőrák a daganatos betegségek miatt bekövetkező halálok között vezető helyen szerepel. Sajnos egyre több embernél alakul ki, többek közt a nagymértékben előforduló környezeti ártalmak miatt.
A dohányzás nyilvánvalóan növeli a tumor kialakulásának esélyét, bár a tüdőrák nemdohányzóknál is kialakulhat. Ettől függetlenül a szakemberek kihangsúlyozzák, hogy a dohányzás abbahagyása még hosszú évek múltán is jelentősen csökkenti a betegség kialakulásának esélyét.
A tüdőrák jelei között vannak ijesztőek, amelyek arra sarkallják a pácienst, hogy gyorsan orvoshoz forduljon, ám néhány tünet nem tűnik veszélyesnek, így a beteg csak hosszú idő múlva részesül egészségügyi ellátásban. Pedig mint minden daganatos betegség esetében, itt is igaz: a korai diagnózis életet menthet.
A betegség a kezdeti stádiumban általában egyáltalán nem okoz tüneteket, és mire jelentkeznek, gyakran már előrehaladott stádiumban tart a betegség. Éppen ezért érdemes tisztában lenni azzal, hogy mely tünetekre kell figyelni.
Ezek közül egyet kiemeltek a szakemberek, amely jellemzően reggel jelentkezik, és a legtöbben, különösen a dohányosok nem tekintik veszélyesnek: ez a rekedtség. Ha csak hosszabb idő után áll vissza a normál hangszín, esetleg a rekedtség egyáltalán nem múlik el a nap folyamán, az nem tekinthető normálisnak, és egyéb tünet híján nem a megfázás okozza.
Ezen kívül az alábbiakra kell nagyobb figyelmet fordítani:
A szakemberek azt tanácsolják, hogy aki a fenti tünetek közül egyet vagy akár többet is tapasztal, mielőbb forduljon szakorvoshoz, hogy fény derülhessen a valódi kiváltó okokra.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!