Egy rákbetegség diagnózisa drámaian befolyásolhatja bárki életét. Éppen ezért érdemes éberen figyelni a petefészekrákra utaló legkorábbi jelekre is, hogy minél jobb esélyekkel kezdődhessenek meg a kezelések.
A petefészekrák korai stádiumban történő felismerése gyakran ütközik nehézségekbe, mivel a petefészkek kicsik és mélyen a hasüregben helyezkednek el, ezért az orvos számára nehéz lehet észlelni a rajtuk esetlegesen kialakuló növekményeket. További nehézséget okoz, hogy a tünetek sok más betegségre is utalhatnak, ezért a petefészekrákos eseteknek csupán 20%-át fedezik fel a korai stádiumban.
A petefészekrák egészen addig észrevétlen marad, amíg a daganatos sejtek el nem terjedek a medencében és a hasüregben is. Ebben a későbbi szakaszban a petefészekrák kezelése bonyolultabb – azonban semmiképpen sem lehetetlen! Azt viszont fontos tudni, hogy a korai stádiumú petefészekrák sokkal nagyobb valószínűséggel kezelhető sikeresen, hiszen ebben a szakaszban még csak a petefészkek érintettek.
A korai stádiumú petefészekrák ritkán okoz tüneteket, és még az előrehaladott stádiumban lévő betegség is csak kevés, és nem specifikus tünetet okoz. Azt is meg kell jegyezni, hogy ezeket a tüneteket gyakran összetévesztik a gyakoribb jóindulatú állapotokkal.
A petefészekrák alábbi tünetei azonban a betegség bármely szakaszában kialakulhatnak:
Nagyon gyakori, hogy a medencében növekvő daganatok fájdalmat okoznak az alhasban. Ez a kellemetlen érzés hasonlít a menstruációs görcsökhöz, ezért sok nő azt hiszi, hogy ezek a hasi problémák ártalmatlanok.
A folyadék felhalmozódása, amely egyes petefészekrákos betegek felfúvódását okozza, étvágytalanságot vagy gyorsabb teltségérzetet okozhat.
Néha késztetést érezhetsz a pisilésre, de amikor megpróbálod, csak egy kis szivárgást sikerül elérni, sőt előforulhat, hogy egyáltalán nem sikerül a művelet. Fokozott vizelési inger akkor fordul elő, ha a rákos sejtek a hólyag falának külső felületén alakultak ki, vagy amikor a medencében megjelenő folyadék összenyomja a hólyagot.
Jellemző a fájdalom- vagy nyomásérzet a hát alsó részén vagy a medencében. A petefészekrákban szenvedő nők hátfájást tapasztalhatnak, ha folyadék halmozódik fel a medencében, vagy amikor a daganat már a hasban vagy a medencében is elterjedt, közvetlenül irritálva a hát alsó részének szöveteit.
A hónapokon át tartó gyakori gyomorégés vagy gázképződés szintén figyelmeztető jel. A betegségre jellemző az általános hasi diszkomfortérzet, beleértve a puffadást és a gázképződést is.
A megmagyarázhatatlan fájdalom szexuális kapcsolat közben a petefészekrák figyelmeztető tünete lehet.
A nők menstruációjában bekövetkező változások, mint például a normálnál erősebb vagy szabálytalan vérzés, a petefészekrák tünete is lehet.
A hirtelen fogyás, hacsak nem fogyókúrázol, vagy nem változtattad meg a sportolási szokásaid, a petefészekrák figyelmeztető jele lehet. Ne feledd azonban, hogy ezeket a tüneteket számos más állapot is okozhatja, de mindenképp kivizsgálást igényel.
A késői stádiumú petefészekrák légzési nehézségeket okozhat. Ha a daganatok már túl nagyra nőttek, elkezdhetnek a tüdőhöz nyomódni, és akadályozhatják a páciens be- és kilégzési képességét.
Gyakran nem világos, hogy pontosan mi okozza a petefészekrákot, bár az orvosok olyan tényezőket azonosítottak, amelyek növelhetik a betegség kockázatát.
A fent említett tüneteket a legtöbb esetben jóval kevésbé fenyegető betegségek vagy állapotok okozzák. Ne ess pánikba, ha a fent leírtak közül néhányat magad is tapasztalsz! A petefészekrákhoz kapcsolódó egyes jelek és tünetek észlelése nem feltétlenül jelenti azt, hogy a betegségben szenvedsz, de otthoni körülmények között semmiképpen sem diagnosztizálható. A petefészekrák felderítéséhez különféle vizsgálatokra, például speciális CT-vizsgálatra és szakember segítségére van szükség, ezért ha ezeket a tüneteket tapasztalod, mindenképpen indokolt egy orvosi konzultáció és kivizsgálás.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!