A Michelangelo-hatás mind rövid, mind pedig hosszútávon javítja a kapcsolat minőségét.
Hogy mi a hosszú párkapcsolat titka, arra nincs kőbe vésett válasz, sok összetevő adja meg azt. A tudomány azonban felfedezte a Michelangelo-hatás jelenségét, amely nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a szerelem hosszú ideig tartson.
Nagyon eltérő, hogy manapság ki mit keres egy kapcsolatban. Van aki érzelmi, mások anyagi stabilitást. Egyesek meghitt, szerelmes perceket, mások inkább a legjobb barátjukhoz hasonló egy életen át kitartó társat. Egy azonban igaz, a felmérések szerint az emberek egyik fő célja egy párkapcsolatban, hogy jobbak legyenek. Ehhez pedig a tudomány szerint a Michelangelo-hatás segíti hozzá a feleket.
A Michelangelo-hatás ugyanazt vallja, amit a művész vallott. Ahhoz, hogy felszínre kerüljön a mű ékessége, csak le kell fejteni a felesleget. A párkapcsolatban is ez lehet a helyes irány az elmélet szerint, a másik megváltoztatása helyett abban kell segítenünk párunkat, hogy azok a tulajdonságok domináljanak benne, amelyek hozzáadnak a kellemesebb személyiséghez, és ezzel együtt a jobb társként való funkcionáláshoz.
A módszerre szintén jellemző, hogy a másik kritizálását kerülnünk kell, hiszen hiába tudja valaki kezelni azt, egyes esetekben elkedvtelenítheti a másik felet, ez pedig ahhoz vezet, hogy máris csökken a fókusz a legjobb tulajdonságaink megragyogtatását illetően. A Michelangelo-hatás kimondja, hogy a párkapcsolatban a legtöbb időt és energiát a másik dicséretére kell szánni. Ennek eredménye, hogy a dicsért fél boldogabb lesz, tele lesz önbizalommal, pozitívabban látja az eseményeket, amely újabb és újabb erőfeszítésekre sarkallja, hogy jobb ember legyen. Ha pedig az ember jól érzi magát a bőrében, akkor máris egyszerűbb és kellemesebb vele együtt élni. A kiegyensúlyozottabb társ pedig hosszabb és békésebb, nyugodtabb kapcsolathoz vezet, így egyes esetekben terápiaként is alkalmazzák azt.
A másik sarkalatos pont amelyben segít a Michelangelo-hatás, hogy amennyiben a társ inkább bátorít és dicsér, nem pedig kritizál, több lehetőség van őszinte beszélgetésekre, amely szintén javít a párkapcsolat minőségén.
Minden párkapcsolat halálos ítélete: a Manhattan-effektus
Undorodom a vőlegényemtől, de ketyeg a biológiai órám
A nárcisztikus emberek három típusa, akikkel nehéz párkapcsolatban élni
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!