A gyomorrák idővel más szervekben okozhat áttétet, amely sajátságos tünetekkel jár.
A gyomorrák végső stádiuma az, amikor már áttétek is keletkeznek, ilyenkor a legnehezebb ezt a betegséget gyógyítani. Az áttétek a gyomortól távolabbi szervekben is jelentkezhetnek, és a tünetek attól függnek, hogy hol jelentkezett az áttét, vagy latin szóval metasztázis.
Három területen különösen gyakori, hogy a gyomorrák áttétet okoz: ezek a tüdő, a máj és a hashártya. Ez utóbbira jellemző, hogy rendkívül kitett a közvetlenül ráterjedő, vagy távolabbi áttétekből származó rosszindulatú daganatoknak.
A Healthline azt írja, hogy a gyomorrákban szenvedő betegek 33%-ánál, azaz megközelítőleg egyharmadánál a daganatot csak akkor veszik észre, amikor annak már áttétje is van. Ennek egyik oka, hogy a gyomorban a tumor akár évekig is jelen tud lenni és nőni tud anélkül, hogy érezhető tünetet keltene a betegben. Ezért igen fontosak nemcsak a gyomorrák tünetei, hanem az áttét által esetlegesen okozott szimptómák is.
Az áttét által okozott általános, legjellemzőbb tünetek között vannak a következők:
Az áttétek ezen kívül ahhoz a szervhez kapcsolódóan specifikus tüneteket okoznak, amelyik szervben megjelennek.
A tüdőben levő metasztázisra utalhatnak a következő szimptómák:
A következők a májra átterjedt daganat által leggyakrabban okozott tünetek:
Ha a hashártyán jelentkezik áttét, ez a legtöbb esetben a következő tünetek valamelyikét vagy több tünet kombinációját okozza:
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!