Fantasztikus nők, lenyűgöző életutak – Incredible women sorozatunkban olyan inspiráló történeteket mutatunk be, melyekből mindenki erőt meríthet. Ezúttal dr. Bagoly Zsuzsa orvossal, kutatóval, egyetemi docenssel beszélgettünk.
Legelső kísérletét saját testén végezte négyévesen. Érdekelte a fotoszintézis, kifeküdt a napra, hátha ad annyi energiát neki, hogy ne kelljen megenni anyukája paprikás krumpliját. Ez a próbálkozása még nem járt eredménnyel, ám elsős gimnazistaként megtapasztalta a kísérletezés sikerét Los Angelesben, megváltoztatta életszemléletét az ottani projektalapú oktatás. Az óceánból vett mintán vizsgálta a víz szennyezettségét, amerikai diáktársainak a Föld túlnépesedéséről prezentált. Kiváló eredményeinek köszönhetően pár év múlva „felvételi nélkül besétált” a Debreceni Egyetemre, mégis egy olaszországi ösztöndíj alatt döntötte el végleg, kutató lesz. Pedig apukája féltette, „nehogy eltanulj ott valami lustaságot”.
Azóta sem jellemző rá a léhaság (elmondása szerint Chieti tudósaira a legkevésbé), meglehetősen sok mindent beleprésel manapság a napjaiba. Laboratóriumi kutatások (amit a leginkább imád), egyetemi oktatás (szereti, mert fontosak a diákok), véralvadási rendellenességek diagnosztizálása (a magas szintű betegellátás óriási sikerélmény), pályázatírás (kényszer, sajnos rengeteget számít a pénz) és persze a tudományos publikációk, előadások (mert fel kell mutatni az eredményeket). Szakterülete a stroke gyógyításának kutatása, amely népbetegsége ellenére – a laikus számára talán meglepő módon – igencsak alulvizsgált tudományterület. A szerényebb terjedelmű szakirodalom miatt ez hátrány a csapata számára, ugyanakkor nagyobbat lehet dobni egy-egy kutatási eredménnyel. Munkásságát nemrég elismerték a L’Oréal-Unesco „A nőkért és a tudományért” díjjal, amit a kisgyerekei Nobel-díjként híreszteltek el egy nap alatt a baráti körben, le is esett néhány áll egyből.
Sajnos mindössze 30 százalék a nők aránya a magyar (és általában az európai) kutatók között, ahogy megyünk felfelé a tudományos és vezetői ranglétrán, még rosszabb: egyre csökken és csökken a számuk. „Hiába több a lány az egyetemistáim között, és hiába okosak, tehetségesek, a fiúk jellemzően nagyobb önbizalommal mutatják fel az akár kisebb eredményeiket is. Sokat dolgozom a tudományos pályára készülő lányok kishitűségének az eltüntetésén” – mondja, majd elárulja: amerikai egyetemista lányokkal is együtt dolgozik, na, nekik óriási az önbizalmuk. „Más a társadalom, más az oktatási rendszer.”
Személyes példájával is mutatja az utat tanítványai közül a lányoknak, amikor meglátta a nőgyógyásza a második-harmadik gyerekéről frissen készült ultrahangfotót, hangosan a szemébe mondta: óóó, ikreid lesznek, vége a pályádnak, eláshatod a karrieredet. „Barát volt, de férfi, és sokkoltak a mondatai. Megfogadtam, csak azért sem, elhatároztam, hogy nem így lesz!” Háromgyerekes édesanyaként azt mondja ma, legelső a család számára, ami rengeteg kisebb-nagyobb kompromisszummal jár, például a gyerekei miatt nemet mondott több külföldi lehetőségre. De semmi probléma, sőt! Napi szinten mutatja a gyerekvállalás és a karrier között dilemmázó diákjainak, hogy sosem volt benne annyi nemzetközi kutatásban, mint manapság. Ausztrál, angol, dél-afrikai, amerikai és lengyel kutatócsoportokkal együttműködve keresi kitartóan a Magyarországon vezető halálozási oknak számító stroke ellenszerét. Zoomon folynak a megbeszélések, postán mennek a vérminták.
A cikk eredetileg az Elle magazin 2021. szeptemberi lapszámában jelent meg.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!