Szerelmek és szerelemprojektek, gyerekek, válások, munkás nyugdíjas évek. Women of Hungary sorozatunkban annak jártunk utána, mi határozza meg a Magyarországon élő nők mindennapjait, mire vágynak, mire büszkék, mit csinálnának másképp? Következzen Kovács-Kézdi Réka úszásoktató portréja Budapestről.
Fejlődési rendellenességgel születtem, ezért küldtek le úszni az orvosok. Megszerettem, ott ragadtam, két paralimpián vettem részt a válogatottal. London után elvégeztem az edzői képzést, és elkezdtem sérült gyerekekkel foglalkozni. Rögtön azt éreztem, hogy a tanítás csodálatos dolog, Rió után teljesen abbahagytam a versenyzést, majd jött egy felkérés, hogy lenne-e kedvem a Mozgásjavítóban dolgozni. Öt éve vagyok itt, óvodástól középiskolás korig járnak hozzám a legkülönfélébb sérüléssel élő gyerekek.
Nehéz, de közben meglepően ösztönösen megy az egész; már az elején zsigerből éreztem, hogy kell a gyerekekhez nyúlni és rengeteget tanultam tőlük. A paralimpiai felkészülés önző dolog: az ember magával foglalkozik, magát fejleszti, magából próbálja a legjobbat kihozni, a versenyen is ő az, akinek teljesítenie kell. Oktatóként ez megváltozik, nem az a fontos, hogy én mit csinálok, hanem hogy az a pár gyerek, akivel éppen foglalkozom, milyen állapotban van testileg, lelkileg és mentálisan.
Napi 6-8 órát tartok az iskolában, emellett vannak edzéseim a Vasasban is, mellette pedig a Testnevelési Egyetemre is járok. Nem mondom, hogy nem fárasztó, és ha hozzáteszem, hogy azért magánélet is van, néha szeretném az arcomra borulva tölteni a hétvégét. De felmérhetetlenül sokat kapok én is. Az egyik tanítványom, akit óvodáskora óta edzek, épp a napokban indult el mellúszásban. Öt évet dolgoztunk, hogy ez létrejöjjön, a nulláról kellett bizalmat és önbizalmat kiépíteni, és nekem rengeteget jelent, hogy olyan tudást adhatok a gyerekek kezébe, amit egész életükben tudnak használni. Az úszás segített önmagam elfogadásában is. Ép párom van, és meggyőződésem, hogy az úszásnak köszönhetem, hogy meg tudom élni a nőiességemet. A tudat, hogy úszó vagyok, segít büszkén viselni a testet, amiben élek.
A helyemen érzem magam, de folyamatosan tanulok. Málnai Pista bácsitól láttam, hogy lehet napjában száz gyereket úsztatni úgy, hogy az egyik ilyen sérült, a másik autista, a harmadik végtaghiányos, és lehet mindenkihez a legnagyobb türelemmel és szeretettel közeledni. Szeretem a kihívásokat, úgyhogy ide szeretnék eljutni én is.
A cikk eredetileg az Elle magazin 2021. novemberi lapszámában jelent meg.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!