Sokszor nehezünkre esik segítséget kérni, különösen a munkahelyünkön.
Veled is volt már, hogy a munkahelyeden elakadtál egy projektben vagy egyszerűen más okokból kifolyólag nem érezted magad a helyzet magaslatán? Van egy hidelem, ami sokszor nehézséget okoz az életben. Azt hisszük, hogy mindent magunknak kell csinálnunk, és félünk, hogy kínos helyzetbe kerülünk.
Sokakat meglep, de a sebezhetőség erősség is lehet, különösen a szakmai életben. Peter Bregman író a Harvard Business Review egyik cikkében azt írja, hogy gyengeségeink és korlátaink hosszú távon fenntarthatóbbak számunkra, mivel segítenek felismerni nem szuperemberi természetünket. Hiszen csak egy szuperember képes végigcsinálni a napi feladatok végeláthatatlan listáját anélkül, hogy egyáltalán meggondolná, hogy mások segítségét kérje. Egy jó vezető pedig tudja, hogyan kapcsolódjon másokhoz.
Ha segítséget kérsz, kilépsz a komfortzónádból. Ezt nem szabad összekeverni a gyengeséggel. Épp ellenkezőleg, a határaid beismerése az egyetlen valódi módja a tanulásnak és a fejlődésnek. Ha nyitott vagy arra, hogy a vezetők vagy a kollégák megmutassák ők, hogyan gondolkodnak, akkor abból te is tanulhatsz, és ezt a tudást mindig megőrizheted magadban. Emellett pedig a munkahelyi környezet is sokkal jobb lesz, ha tabuk nélkül lehet támogatást kérni.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!