Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Álláskeresési trükkök

3 hiba, amit sose kövess el a motivációs leveledben

2024. augusztus 05.

3 perc olvasás

ELLE

kommunikáció munkakeresés állásinterjú motivációs levél álláskeresés hibák
3 hiba, amit sose kövess el a motivációs leveledben
© Shutterstock

Nem könnyű bebizonyítani, hogy te vagy az ideális jelölt, de ebben segíthet a motivációs levél.


Az önéletrajz megírása mellett a motivációs levélre is érdemes időt szánni, ha olyan munkahelyre jelentkezel, ahol ez elvárás, és ahova nagyon szeretnél bekerülni. Bár sokan felesleges tehernek érzik, valójában ezen múlhat az is, kit hívnak be az állásinterjúra.

Míg az önéletrajz általános hibáival egyre többen tisztában vannak, addig a motivációs levél megírása sokak számára lehetetlennek tűnik, és még akik vállalkoznak rá, azok is túl sok hibát ejtenek.

A Birminghami Egyetem foglalkoztatási tanácsadója, Carl Jukes így fogalmaz ezzel kapcsolatban:

A kísérőlevélben szereplő hibák negatív benyomást kelthetnek. A munkáltatók gyakran azért kérnek kísérőlevelet, hogy felmérjék, a jelentkező mennyire figyel a részletekre, milyenek a kommunikációs készségei és mennyire profi.

A szakértő elárulta, hogy a hibák miatt sok jelentkező hanyagnak vagy alkalmatlannak tűnhet a pozícióra. Éppen ezért alapvetés, hogy a kísérőlevelet többször is át kell nézni, mielőtt a címzett megkapja azt. Ezen kívül azonban néhány egyéb pontra is érdemes figyelni.

A motivációs levél alapvető hibái

1. Általános üdvözlés használata

A szakértő szerint a kísérőlevelet érdemes egy konkrét személynek címezni, ugyanis ez arról árulkodik, hogy a jelentkezőt tényleg érdekli a cég, illetve a pozíció, és vette a fáradtságot, hogy utánanézzen, hova is jelentkezik. Ezzel szemben az általános, személytelen megszólítások azt sugallják, hogy a pályázó az egész motivációs levelet egy sablon alapján írta meg.

2. Stílus

A nem megfelelő hangvételű motivációs levél végzetes lehet. Míg az önéletrajzban a szakmai élet kulcsfontosságú elemeit kell megemlíteni, addig a motivációs levélben betekintést kell nyújtani abba, hogy ki is valójában a jelentkező. A túl barátságos hangvételt azonban kerülni kell, mert fordítva sülhet el. Carl Jukes szerint sosem szabad megfeledkezni arról, hogy a motivációs levél is egy hivatalos üzleti dokumentum, így a viccelődés és a szarkasztikus megjegyzések szóba sem jöhetnek.

motivacios-level-elle.hu
Forrás: Shutterstock

3. Alulértékelés

Bár a dicsekvés könnyen ellenszenvessé tehet bárkit, ám a szakértő arra biztat minden álláskeresőt, hogy ne féljenek megosztani a leendő munkáltatóval az elért eredményeiket. A kompetenciákat és a lényeges pozitívumokat mindenképpen meg kell említeni. Aki saját magát is leértékeli, vagy nem tud megfelelő módon kommunikálni és képviselni a saját érdekeit, azt sugallhatja, hogy nem ő az ideális jelölt. Éppen ezért a szakértő szerint az egészséges magabiztosság minden esetben szükséges a jó motivációs levél megírásához.

via

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves