A megalázó chhaupadi hagyomány túl sok nő életébe kerül
Yagraj Bhul a könnyeivel küszködik, míg szeretett lánya, Sarmila képét szorongatja. A lány a házuktól mindössze pár méterre lévő fészerben halt meg. Yagraj talált rá földön fekvő, kihűlt testére, amely Isten tudja, mióta hevert már ott.
Megalázó hagyomány
„Persze, hogy gyűlölöm. A tél hideg, a nyár meleg. A korlátozások nyomasztóak és tisztességtelenek – mondja Nandakala. – Miért kell bennünket így büntetni? De mit tehetnénk?" A nők a menstruációjuk első napján hagyják el otthonukat és csak a vérzés elálltával térhetnek vissza, addig kénytelenek összetákolt kunyhókban meghúzni magukat. A minden higiéniát nélkülöző chhaupadi kunyhók, úgynevezett „ghot"-ok, általában bambuszból vagy kövekből készülnek és sárral vagy tehéntrágyával tapasztják be őket. Egyes vidékeken minden háznak van saját ghot-ja, máshol a falutól távol építik fel őket. A hidegebb hónapokban a nők az időjárás miatt szenvednek, mivel a kunyhó nem nyújt védelmet a szél és a fagy ellen, és mert a legtöbbször takaró sincs náluk. Vannak akik szénmonoxidmérgezésben halnak meg, amikor tüzet raknak, hogy felmelegedhessenek. A nyár sem hoz enyhülést, nagy a forróság és a kígyómarás is gyakori; ételhez és italhoz is alig jutnak hozzá A menstruáló nőknek nemhogy tisztasági betétjük, de gyakran fehérneműjük sincs, a vért rongyokkal próbálják meg felfogni.
„A ghot-okban időnként 10-15 nő nyomorog és ha túlságosan tele van, akkor a többieknek más lehetőség után kell nézniük. Gyakran a csupasz földön alszanak, és csak egy szúnyogháló nyújt nekik védelmet. Ezek a nők könnyű célpontjai a nemi erőszaknak is (nem minden férfit ijeszt el a menstruációs vér), ám hogy hányszor éri őket ilyen támadás, azt nem tudni, mert a legtöbb esetet be sem jelentik – ecseteli a helyzetet Therese Mahon, a WaterAid Nepál munkatársa. A helybeliek a menstruációs vért mocskosnak, a menstruáló nőket pedig tisztátalannak, sőt, egyenesen démoninak tartják, akik rontást hoznak a közösségre. Sok nő attól tart, ha nem tartja be a hagyományt, akkor a családot és a közösséget is megbüntetik az istenek."
A régre visszanyúló babona nemcsak a menstruáló nőket sújtja, hanem a szülő és gyermekágyas asszonyokat is. Az elemi higiéniát nélkülöző helyiségekben óriási fertőzésveszély fenyegeti különösen a frissen szült, gyakran vérszegénysében szenvedő kismamákat és újszülötteket. Az asszonyok az alapvető szülés utáni ellátást sem kapják meg, és komplikációk esetén sincs a közelben szakorvos, ezért sok nő belehal a szüléssel okozta vérveszteségbe vagy vérmérgezésbe. Ezért is olyan magas az anyai és újszülött-halálozási arány az országban. 2011-ben például a lapok arról számoltak be, hogy egy 19 éves lányt csalánnal vertek holtra a falu vénei, mindezt azért, mert néhány órával a szülést követően kilépett a chhaupadi fészerből.
Számos nepáli nővel beszélgettem én is erről a témáról, de egyikük sem akarta a nevét adni az interjúhoz. „A chhaupadi a nők védelmét szolgálja, ilyenkor fel vannak mentve a nehéz munka alól és mindössze havi pár napról van szó. Ekkor érinthetetlenek" – mondja az egyik nepáli munkatársam, akinek a felesége szintén betartja a szokásokat. Ez is bizonyítja, milyen nehéz felszámolni a mélyen gyökerező hagyományt, és megszüntetni az ezzel kapcsolatos megbélyegzést a Nepálra oly jellemző mikro-közösségekben. „A menstruációval kapcsolatos tabuk és a nők kirekesztése a havi vérzésük idején különböző mértékben az egész országra jellemző, és a chhaupadi az egyik legextrémebb formája ennek – magyarázza Therese Mahon. Ezek a falvak távol esnek az ország nagyvárosaitól, így nehéz érvényt szerezni a törvényeknek és megváltoztatni a szokásokat." Még akkor is, ha a legtöbb nepáli nő tudja, másutt nem létezik ez a gyakorlat. „Tudom, hogy a fejlett országokban a nőknek nem kell ilyenkor elhagyni az otthonukat" – mondja Prabitra, a nyugat-nepáli Tatopani faluban élő 17 éves lány. A WaterAid munkatársainak tapasztalatai szerint a legtöbb nő és lány kínosan éli meg ezt a tradíciót, és szégyelli magát miatta. „A chhaupadi nemcsak a nők egészségére hat ki, hanem az önbecsülésüket is alaposan aláássa" – mondja Therese Mahon.
Riportunk folytatását az ELLE legfrissebb, márciusi számában olvashatják!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!