A szakemberek azt mondják, ha 12 éves kor előtt lesz valakiből „nagylány”, nagyobb eséllyel alakul ki nála mellrák, illetve különböző szívproblémákra is hajlamosabb lehet.
Az első vérzés pillanatára a legtöbb nő pontosan emlékszik – van, aki még azt is pontosan le tudja írni, hol volt, milyen ruhát viselt, kik vettél körül, stb. –, viszont néhány embernek csak homályos emlékei vannak róla, és mindössze azt tudja, hány évesen jött meg neki. Akármelyik csoportba is tartozunk, az első menstruáció ideje sokkal többet árul el rólunk, mint azt eddig gondoltuk volna.
Az Oxfordi Egyetem kutatói nyilvánosságra hozták azt a tényt, hogy a korai menzesz jelentős hatással lehet a nők egészségére. A több mint tíz évig tartó kutatás eredményeit végül a Circulation folyóiratban publikálták. A tudósok 117 különböző nemzetközi tanulmány adatait elemezték újra, amelyek közel 120 000 mellrákkal diagnosztizált nőt, és több mint 300 000 egészséges résztvevőt érintettek. Az eredmények szerint a korai menstruáció nagyobb mértékben növeli a mellrák kockázatát, akárcsak a késői menopauza. Dr. Dexter Canoy, a kutatás vezetője elmondta: „A tanulmányunk egyedülállónak számít az érintett korcsoportok és betegségek széles skáláját tekintve. A gyermekkori elhízás például szintén összefüggésbe hozható a korai menstruációval. A kutatócsoport a tanulmány során következetesen azt tapasztalta, hogy az egészséges és vékonyabb nőknél az első menstruáció közelebb volt a 13. életévhez, mint a kicsit túlsúlyos vagy elhízott nők esetében.”
Dr. Gillian Reeves, az Oxfordi Egyetem Rákkutató Intézetének kutatója szerint az eredmények rávilágítanak arra, hogy a női nemi hormonok szerepe sokkal összetettebb a mellrák kialakulásában, mint azt korábban gondolták. A korai menstruáció és a késői menopauza mind-mind hosszabb hormonális kitettséget jelentenek, ami növelheti a betegség kockázatát. Különösen az ösztrogénszintre érdemes odafigyelni, mivel ez hatással lehet bizonyos típusú mellrák kialakulására – például az ösztrogénreceptor-pozitív (ER-pozitív) daganatokra vagy a lobuláris típusú rákokra, amelyek különböznek a gyakoribb ductalis daganatoktól.
Hazel Nunn, a Cancer Research UK egészségügyi információs vezetője hangsúlyozza:
Bár nem tudjuk befolyásolni, mikor kezdődik el a menstruációnk, számos dolgot tehetünk a mellrák kockázatának csökkentéséért.
A legfontosabb lépések közé tartozik az egészséges testsúly megőrzése, az alkoholfogyasztás mérséklése és a rendszeres testmozgás. Valljuk be, hogy amikor először jön meg a menstruációnk, nem igazán gondolunk arra, hogy ez a biológiai fordulópont évekkel később milyen egészségügyi hatásokat rejthet magában. Azonban, ha ismerjük a testünk működését, tudatosabban vigyázhatunk rá, és kell is!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!