Míg az informatika története jeles úttörőkre épül, ebben a szektorban továbbra is fennállnak a sztereotípiák, amelyek sok női tehetségtől megfosztják a gyorsan bővülő kiberbiztonsági ipart.
Tíz év alatt a kiberbiztonságra specializálódott szakemberek száma megduplázódott. Ma már több mint 4,5 millióan harcolnak az egyre összetettebb fenyegetésekkel. Annak ellenére, hogy folyamatosan szükség van új szakértőkre ebben a növekvő ágazatban, és nagyon vonzó fizetések vannak, nagy kevés nő van.
Ez nem új jelenség. Valahányszor egy szakterület fontos lesz a társadalomban, férfiasabbá válik. Pontosan ez történt a digitális világban is. Az 1990-es években a digitális technológia terjeszkedése alaposan megváltoztatta az informatikát. A vállalatok állandó igényeivel szemben, hogy jobban védekezhessenek az egyre kifinomultabb hackerek ellen, az informatikai biztonsági szektor tekintélyesebbé és a fizetések egyre vonzóbbá váltak.
Ebben az ágazatban az oktatási rendszer nem ösztönzi a fiatal lányokat a kiberbiztonságra való összpontosításra. Az iskolák és az egyetemek továbbra is túl gyakran támogatják a közhelyeket. Például kevés hangsúlyt fektetnek a női példaképekre, amelyekkel a nők azonosulni tudnak.
Ada Lovelace - aki elsőként készített számítógépes programot - vagy Grace Hopper - aki az első fordítóprogramot tervezte - sorsa ugyanakkor elhivatottságot ébresztene. Megkülönböztetés, amely látszólag továbbra is fennáll a munka világában. Számos nő tanúsította, hogy nehézségei vannak a technikai képzésben való részvétellel, amelyet természetesen férfiak részére ajánlottak fel.
Ezen kívül a kapucnis kamasz alakja, aki szobájából egy multinacionális cég rendszerét töri fel, beleívódott az emberek fejébe. A vállalatok azonban most már nagyon különböző profilokat keresnek, képesek alkalmazkodni a hackelés új bonyolultságához.
Egy másik sajnálatos tendencia a női szakértők hiteltelenné tétele. Képességeik ellenére az a nő, akinek sikerül belépnie ebbe az ágazatba, továbbra is beosztottnak tekinthető.
A kiberbiztonság területén a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés és a nőkkel szembeni megkülönböztetés minden formájával az a probléma, hogy végül elriasztják a fő érdekelt feleket is. Számos szakértő úgy látja, hogy munkájuk leértékelődik, és nincs kilátásuk a fejlődésre a vállalatukon belül, sokan alábecsülik önmagukat, vagy akár nem is hajlandók csatlakozni ehhez az ágazathoz.
A hozzáállás megváltoztatása érdekében számos egyesület kampányt folytat a nők jelenlétének és vezető szerepének népszerűsítése és előmozdítása érdekében a számítógépes biztonsággal kapcsolatos szakmákban. Az oktatási és képzési programok fejlesztése, a toborzók tudatosítása az egyenlőség fontosságában, a kiberbiztonsági kérdések nagy nyilvánossága is lehetővé teszi a nők számára, hogy visszanyerjék helyüket ebben az ágazatban.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!