Nem könnyű a rasszizmusról beszélni
Őszinte leszek, nem mindig vagyok hajlandó nyíltan beszélni erről a témáról. Én félig fekete, félig fehér vagyok, ami magával hozza az árnyalt kulturális élmények sokaságát. Tudom milyen kellemetlenek és kínosak lehetnek ezek a beszélgetések; hogyan kezdenek el fészkelődni az emberek, amikor szóba kerül az egyenlőtlenség, hogyan néznek rád, miközben arra gondolnak, hogy egyáltalán te vagy-e a megfelelő ember, akivel egyáltalán beszélgethetnek erről. De a jelenlegi helyzet ráébresztett arra, hogy a rasszizmust nem érdekli a kényelmetlen társalgás. Az okozott fájdalom tűrhetetlen. Ebben a kényelmetlen helyzetben kell élnünk és újra és újra szembe kell néznünk a problémával egészen addig, amíg valami nem változik.
Könnyek csorogtak le az arcomon, a hétvégén, amikor végig néztem azt a videót, amit mindannyian láttunk, ahogy George Floydból kiszorítják az élet utolsó szikráját, ahogy könyörög és megpróbál életben maradni. Ez nem az első ilyen videó. Van egy felvétel Ahmaud Arberyról, a 25 éves fegyvertelen afroamerikai férfiról, akit futás közben lőtt le Gregory McMichael és fia Travis még februárban. És sosem fogom elfelejteni el azt a biztonsági kamera felvételt, amit 20 éve minden tévécsatorna leadott, és minden újság megjelentett, ahogy látszanak, a 10 éves Damilola Taylor életének utolsó pillanatai, ahogy elhagyja a Peckham könyvtárat egy délután, majd 15 perccel később leszúrják. Én akkor nyolc éves voltam, de az emléke a mai napig megmaradt.
De a közösségi média nem csak a videó globális elterjedésében játszott szerepet, hanem összehozta az embereket is, azokat, akik esetleg nem olvastak volna újságot vagy nem néztek tévét, hogy beszéljenek a történtekről. Az Instagramon csak úgy áradt a bánat és érzelem, amilyen szinten még sosem láttam. Néha már egészen kényelmetlen formában. Néha viszont őszintétlennek tűnt. Mások annyira megrendítően írtak, hogy fizikai reakciót váltott ki belőlem miközben olvastam. De ez így van rendben. Mert minél több ember lép ki a komfortzónájából és vesz részt a beszélgetésben, annál biztosabb, hogy változást érthetünk el a hozzáállásokban. Természetesen ez a hosszú távú terv kell, hogy legyen. Ahhoz, hogy jelentőségteljes változást érjünk el, mindenkinek meg kell értenie, hogy miért van szükség a változásra.
Anti-rasszista tüntetés - London, Trafalgar tér, 2020 május
Ezzel a beszélgetés nem csak helyi ügy lett. Míg ebben az esetben a kiváltó ok a rendőrségi brutalitás volt az USA-ban, mi itt az Egyesült Királyságban is beszélgetünk egymással a faji megkülönböztetés következményeiről. Az elmúlt hónapokban a Liberty Investigates és a The Guardian bebizonyították, hogy az Angliában élő afroamerikai, ázsiai és az etnikai kisebbséghez tartozó embereket 54 százalékkal valószínűbb, hogy megbírságolják a koronavírus miatti szabályok megszegése miatt, mint a fehér bőrű embereket.
Egy közvélemény-kutatás szerint az Angliában élő etnikai kisebbséghez tartozó állampolgárokat sokkal valószínűbb, hogy nem engedik be egy étterembe, bárba vagy szórakozóhelyre. Egy másik tanulmány szerint a kisebbséghez tartozó munkavállalók több mint 70 százaléka már átélt faji zaklatást a munkahelyén.
Ehhez minden figyelmünkre szükség van.
„Láttam, hogy a közösségi médián keresztül új közösségek alakulnak”
A nem rasszista fehér bőrű embereknek is könnyű lehet csendben maradni. Vagy azért mert a mindennapi életükben nem tapasztalják a faji megkülönböztetést vagy aggódnak, hogy ez nem az ő beszélgetésük. Sokat beszéltem mostanában erről a barátaimmal; a tehetetlenség, hogy nem vagy biztos abban, hogy mit lehet mondani. Arra az egyszerű megoldásra jutottunk, hogy állj ki amellett, ami helyes. Ha pedig szükség van arra, hogy egy színes bőrű barátod jóváhagyja, hogy részt vegyél a vitában, fontold meg ezt.
Nem kell a közösségi médián keresztül megtenned, de legyél nyitott a faji és a kiváltságokról szóló beszélgetésekre. Olvass utána a szisztematikus elnyomás történelmi hátterének és a faji egyenlőségért folytatott folyamatos küzdelemnek. Figyelj és légy együtt érző.
Az együttérzés nem azt jelenti, hogy pontosan meg kell tapasztalnod az átélteket. Az együttérzéshez nem kell, hogy egyforma legyen a bőrszínetek, a korotok vagy a nemetek. Nem követeli meg ugyan azt a társadalmi státuszt sem. Az együttérzés azt jelenti, hogy megismered a másik helyzetét, elképzeled, hogy mi lenne, ha az ő helyzetében lennél és hogyan éreznéd magad. És aztán cselekedj az érzéseid szerint.
„Ha pedig szükség van arra, hogy egy színes bőrű barátod jóváhagyja, hogy részt vegyél a vitában, fontold meg.”
„Kérdezd meg az afroamerikai barátaidat, hogy vannak” ezt a mondatot mostanában sok helyen látom. És ez így van jól. „Ez egy érzelmes időszak” magyarázza Michael. Segít, hogy tudom az emberek meg akarják érteni a helyzetet.
Sokáig kizárólag az afroamerikai emberek felelőssége volt, hogy ezt a terhet cipeljék, a fájdalmat és a küzdelem súlyát. Ahogy egyre több fehérbőrű ember kapcsolódik be a vitába, remélem, hogy a teher megosztható. Igen, lehet, hogy aki nem színes bőrű nem fogja teljes mértékben megérteni az érzelmi súlyát a problémának, de fontos, hogy megpróbálják.
Ahogy egy (fehér bőrű) barátom, a 27 éves Caitlin mondja: „Úgy hiszem itt az idő, hogy az afroamerikai emberek hallassák a hangjukat – de végül még is a fehér bőrű emberek irányítják a történéseket, és hogy ki beszélhet, ezért a mi kötelességünk, hogy megerősítsük az ő hangjukat, amikor csak tudjuk.” Most, hogy elkezdtünk beszélni a faji kérdésekről, nem szabad abba hagyni. Folytassuk és osszuk meg a tapasztalatainkat és ne hagyjuk abba a küzdelmet – még akkor sem, amikor már nem vezető hír a téma. Minden beszélgetés úgy tűnhet, hogy jelentéktelen; egy csepp az ellenállhatatlan óceánban. De minden egyes kimondott szóval, jön a remény. Ebből a reményből lesz a hatalmas változás, és mindannyiunk kötelessége, hogy a változást mozgásban tartsuk.OLIVIA MCCREA-HEDLEY
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!