Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Harc a faji egyenlőségért

2020. június 04.

10 perc olvasás

Black Lives Matter faji kérdések George Floyd rasszizmus UK usa
Harc a faji egyenlőségért

Nem könnyű a rasszizmusról beszélni


Részt venni egy a fekete életek is számítanak (Black Lives Matter) beszélgetésben, úgy hogy fehér bőrű vagy, nehéz és kínos lehet. De a szüntelen rasszista előítéletek árnyékában élni sokkal kibírhatatlanabb. Kezdjünk el beszélgetni!

Őszinte leszek, nem mindig vagyok hajlandó nyíltan beszélni erről a témáról. Én félig fekete, félig fehér vagyok, ami magával hozza az árnyalt kulturális élmények sokaságát. Tudom milyen kellemetlenek és kínosak lehetnek ezek a beszélgetések; hogyan kezdenek el fészkelődni az emberek, amikor szóba kerül az egyenlőtlenség, hogyan néznek rád, miközben arra gondolnak, hogy egyáltalán te vagy-e a megfelelő ember, akivel egyáltalán beszélgethetnek erről. De a jelenlegi helyzet ráébresztett arra, hogy a rasszizmust nem érdekli a kényelmetlen társalgás. Az okozott fájdalom tűrhetetlen. Ebben a kényelmetlen helyzetben kell élnünk és újra és újra szembe kell néznünk a problémával egészen addig, amíg valami nem változik.

Könnyek csorogtak le az arcomon, a hétvégén, amikor végig néztem azt a videót, amit mindannyian láttunk, ahogy George Floydból kiszorítják az élet utolsó szikráját, ahogy könyörög és megpróbál életben maradni. Ez nem az első ilyen videó. Van egy felvétel Ahmaud Arberyról, a 25 éves fegyvertelen afroamerikai férfiról, akit futás közben lőtt le Gregory McMichael és fia Travis még februárban. És sosem fogom elfelejteni el azt a biztonsági kamera felvételt, amit 20 éve minden tévécsatorna leadott, és minden újság megjelentett, ahogy látszanak, a 10 éves Damilola Taylor életének utolsó pillanatai, ahogy elhagyja a Peckham könyvtárat egy délután, majd 15 perccel később leszúrják. Én akkor nyolc éves voltam, de az emléke a mai napig megmaradt.

De a közösségi média nem csak a videó globális elterjedésében játszott szerepet, hanem összehozta az embereket is, azokat, akik esetleg nem olvastak volna újságot vagy nem néztek tévét, hogy beszéljenek a történtekről. Az Instagramon csak úgy áradt a bánat és érzelem, amilyen szinten még sosem láttam. Néha már egészen kényelmetlen formában. Néha viszont őszintétlennek tűnt. Mások annyira megrendítően írtak, hogy fizikai reakciót váltott ki belőlem miközben olvastam. De ez így van rendben. Mert minél több ember lép ki a komfortzónájából és vesz részt a beszélgetésben, annál biztosabb, hogy változást érthetünk el a hozzáállásokban. Természetesen ez a hosszú távú terv kell, hogy legyen. Ahhoz, hogy jelentőségteljes változást érjünk el, mindenkinek meg kell értenie, hogy miért van szükség a változásra. 

Anti-rasszista tüntetés - London, Trafalgar tér, 2020 május


Először is, tudjuk, hogy az internet nyomására az igazságszolgáltatás gyorsabban tud lépni. Két hónappal Arbery meggyilkolása után a videó kiszivárgott. Az ezt követő felháborodás eredményeként a gyilkosokat végül letartóztatták. A nyilvánosság nélkül valószínű, hogy szabadlábon maradhattak volna. De láttam, hogy a közösségi médián keresztül új közösségek alakultak. Nem csak bánatos afroamerikai emberek gyászolnak együtt egy újabb halálesetet, hanem vannak, akik felszólalnak a Black Lives Matter mozgalom mellett és hangot adnak véleményüknek, olyanok, akik az előtt idegesek voltak megszólalni, vagy nem is érdekelte őket az egész ügy. Minden egyes támogatói megjegyzéssel jön az az üzenet, hogy rendben van, hogy megosztod az érzéseidet. Rendben van, hogy bekapcsolódsz a beszélgetésbe, független attól, hogy milyen a bőrszíned, rendben van, hogy dühös vagy, hogy kérdezel, és hogy megosztod a felháborodásodat. Sőt, sokkal több, mint hogy rendben van, ez szükséges.
View this post on Instagram

Together. . . For once I just want to use this tribune to speak up, so if you’re here for the pretty pictures just scroll away. You might say it’s another #blacklivesmatter post but there will never be enough. It may seems ridiculously pointless to do pictures and try to find words to describe inhumanity. Voices from everywhere needs to be heard, this fight is not over, so keep posting,talking,arguing and fighting for it. Our first instinct is to respond with more violence, this will ease the pain for an instant but not deeply heal our souls and change society. « An eye for an eye leaves the whole world blind ». Nobody is born racist, I strongly believe the only way to win this is through education. Keep spreading the love and let everyone breathe . #georgefloyd

A post shared by QUENTIN MONGE (@mongequentin) on

Ezzel a beszélgetés nem csak helyi ügy lett. Míg ebben az esetben a kiváltó ok a rendőrségi brutalitás volt az USA-ban, mi itt az Egyesült Királyságban is beszélgetünk egymással a faji megkülönböztetés következményeiről. Az elmúlt hónapokban a Liberty Investigates és a  The Guardian bebizonyították, hogy az Angliában élő afroamerikai, ázsiai és az etnikai kisebbséghez tartozó embereket 54 százalékkal valószínűbb, hogy megbírságolják a koronavírus miatti szabályok megszegése miatt, mint a fehér bőrű embereket.

Egy közvélemény-kutatás szerint az Angliában élő etnikai kisebbséghez tartozó állampolgárokat sokkal valószínűbb, hogy nem engedik be egy étterembe, bárba vagy szórakozóhelyre. Egy másik tanulmány szerint a kisebbséghez tartozó munkavállalók több mint 70 százaléka már átélt faji zaklatást a munkahelyén.

Ehhez minden figyelmünkre szükség van.

„Láttam, hogy a közösségi médián keresztül új közösségek alakulnak”


A színes bőrű embereknek megtapasztalni a rasszizmust, beszélni róla és harcolni ellene, ebben nincs semmi új. Ez olyasmi, amit felnőve tudomásul vesznek, hogy majd szembe kell nézniük. Ez kimerítő. Egy 34 éves londoni férfi, Michael mesélte nekem, hogy ő és a barátnője már beszéltek arról, hogy majd mit mondanak majd a vegyes szülőktől származó fiúknak. A „beszélgetés” ahogy fogalmaz „amikor a szüleid elmondják, hogy sokkal keményebben kell majd dolgoznod színes bőrűként, és hogy mit gondol majd rólad a rendőrség”. A fia csak két hónapos. Ez eszembe juttatja az unokatestvéreimet, három, négy és hat évesek és aggódom, hogy milyen lesz vajon az életük, ahogy színes bőrűként felnőnek egy olyan világban, ahol nincsenek felkészülve, hogy védve legyenek az előítéletektől. Kíváncsi vagyok, hogy a szüleik már megejtették-e a „beszélgetést”.

A nem rasszista fehér bőrű embereknek is könnyű lehet csendben maradni. Vagy azért mert a mindennapi életükben nem tapasztalják a faji megkülönböztetést vagy aggódnak, hogy ez nem az ő beszélgetésük. Sokat beszéltem mostanában erről a barátaimmal; a tehetetlenség, hogy nem vagy biztos abban, hogy mit lehet mondani. Arra az egyszerű megoldásra jutottunk, hogy állj ki amellett, ami helyes. Ha pedig szükség van arra, hogy egy színes bőrű barátod jóváhagyja, hogy részt vegyél a vitában, fontold meg ezt.

Nem kell a közösségi médián keresztül megtenned, de legyél nyitott a faji és a kiváltságokról szóló beszélgetésekre. Olvass utána a szisztematikus elnyomás történelmi hátterének és a faji egyenlőségért folytatott folyamatos küzdelemnek. Figyelj és légy együtt érző.

Az együttérzés nem azt jelenti, hogy pontosan meg kell tapasztalnod az átélteket. Az együttérzéshez nem kell, hogy egyforma legyen a bőrszínetek, a korotok vagy a nemetek. Nem követeli meg ugyan azt a társadalmi státuszt sem. Az együttérzés azt jelenti, hogy megismered a másik helyzetét, elképzeled, hogy mi lenne, ha az ő helyzetében lennél és hogyan éreznéd magad. És aztán cselekedj az érzéseid szerint.

„Ha pedig szükség van arra, hogy egy színes bőrű barátod jóváhagyja, hogy részt vegyél a vitában, fontold meg.”


„Kérdezd meg az afroamerikai barátaidat, hogy vannak” ezt a mondatot mostanában sok helyen látom. És ez így van jól. „Ez egy érzelmes időszak” magyarázza Michael. Segít, hogy tudom az emberek meg akarják érteni a helyzetet.

Sokáig kizárólag az afroamerikai emberek felelőssége volt, hogy ezt a terhet cipeljék, a fájdalmat és a küzdelem súlyát. Ahogy egyre több fehérbőrű ember kapcsolódik be a vitába, remélem, hogy a teher megosztható. Igen, lehet, hogy aki nem színes bőrű nem fogja teljes mértékben megérteni az érzelmi súlyát a problémának, de fontos, hogy megpróbálják.

Ahogy egy (fehér bőrű) barátom, a 27 éves Caitlin mondja: „Úgy hiszem itt az idő, hogy az afroamerikai emberek hallassák a hangjukat – de végül még is a fehér bőrű emberek irányítják a történéseket, és hogy ki beszélhet, ezért a mi kötelességünk, hogy megerősítsük az ő hangjukat, amikor csak tudjuk.” Most, hogy elkezdtünk beszélni a faji kérdésekről, nem szabad abba hagyni. Folytassuk és osszuk meg a tapasztalatainkat és ne hagyjuk abba a küzdelmet – még akkor sem, amikor már nem vezető hír a téma.  Minden beszélgetés úgy tűnhet, hogy jelentéktelen; egy csepp az ellenállhatatlan óceánban. De minden egyes kimondott szóval, jön a remény. Ebből a reményből lesz a hatalmas változás, és mindannyiunk kötelessége, hogy a változást mozgásban tartsuk.

OLIVIA MCCREA-HEDLEY

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

Károly király bejelentette, megváltoztatja Charlotte hercegnő címét
1

Károly király bejelentette, megváltoztatja Charlotte hercegnő címét

2022.11.28. 2 perc olvasás

Károly király bejelentette, megváltoztatja Charlotte hercegnő címét

Megalázta az édesapját Harry herceg a koronázáson, fotó is készült róla
2

Megalázta az édesapját Harry herceg a koronázáson, fotó is készült róla

2023.05.07. 2 perc olvasás

Megalázta az édesapját Harry herceg a koronázáson, fotó is készült róla

„Kamilla elhatározta, hogy pokollá teszi Katalin életét” – elképesztő titokra derült fény a királyi családból
3

„Kamilla elhatározta, hogy pokollá teszi Katalin életét” – elképesztő titokra derült fény a királyi családból

2023.01.19. 2 perc olvasás

„Kamilla elhatározta, hogy pokollá teszi Katalin életét” – elképesztő titokra derült fény a királyi családból

Kamilla hercegné könnyfakasztó vallomása: „Tudom, hogy csak tartalék vagyok"
4

Kamilla hercegné könnyfakasztó vallomása: „Tudom, hogy csak tartalék vagyok"

2022.07.14. 2 perc olvasás

Kamilla hercegné könnyfakasztó vallomása: „Tudom, hogy csak tartalék vagyok"

Felrobbant az internet: hihetetlen, mit szúrtak ki Károly király és Vilmos herceg új fotóján
5

Felrobbant az internet: hihetetlen, mit szúrtak ki Károly király és Vilmos herceg új fotóján

2022.10.02. 1 perc olvasás

Felrobbant az internet: hihetetlen, mit szúrtak ki Károly király és Vilmos herceg új fotóján

Meghan Markle őrjöng Károly király döntése miatt
6

Meghan Markle őrjöng Károly király döntése miatt

2022.09.15. 1 perc olvasás

Meghan Markle őrjöng Károly király döntése miatt

Döbbenetes lesifotók az afáziában szenvedő Bruce Willisről
7

Döbbenetes lesifotók az afáziában szenvedő Bruce Willisről

2022.09.05. 2 perc olvasás

Döbbenetes lesifotók az afáziában szenvedő Bruce Willisről

Felrobbant az internet, a 64 éves Madonna félmeztelen fotókat töltött fel
8

Felrobbant az internet, a 64 éves Madonna félmeztelen fotókat töltött fel

2022.11.15. 1 perc olvasás

Felrobbant az internet, a 64 éves Madonna félmeztelen fotókat töltött fel

Ezek is érdekelhetnek

Sokkoló adat: ennyi nőnek tiltották meg az abortuszt nemi erőszak után az USA-ban

Sokkoló adat: ennyi nőnek tiltották meg az abortuszt nemi erőszak után az USA-ban

2024.04.25. 2 perc olvasás

ABORTUSZ

Katalin hercegné és Vilmos herceg így reagáltak a rasszista vádakra

Katalin hercegné és Vilmos herceg így reagáltak a rasszista vádakra

2023.12.01. 2 perc olvasás

Royal Family

Katalin hercegné egy fordítási hiba miatt kerülhet nehéz helyzetbe

Katalin hercegné egy fordítási hiba miatt kerülhet nehéz helyzetbe

2023.11.30. 2 perc olvasás

Royal Family

Katalin hercegné ezért volt ellenséges Meghan Markle-lel

Katalin hercegné ezért volt ellenséges Meghan Markle-lel

2023.07.04. 2 perc olvasás

Sógornők

Súlyos vádak érték Károly királyt, sokan rasszistának tartják

Súlyos vádak érték Károly királyt, sokan rasszistának tartják

2023.06.30. 1 perc olvasás

Royal Family

Kínos: ezért fütyülték ki Vilmos herceget és Katalin hercegnét Amerikában

Kínos: ezért fütyülték ki Vilmos herceget és Katalin hercegnét Amerikában

2022.12.05. 2 perc olvasás

Ellenséges fogadtatás

Hatalmas botrányba keveredett Vilmos herceg keresztanyja

Hatalmas botrányba keveredett Vilmos herceg keresztanyja

2022.12.01. 2 perc olvasás

Rasszizmus

Durva szankciók: Putyin barátnőjének ezért zárolták a bankszámláját

Durva szankciók: Putyin barátnőjének ezért zárolták a bankszámláját

2022.08.04. 2 perc olvasás

Oroszország vs. USA

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves