Az ELLE nemzetközi felméréséből kiderül, hogyan érzik ma magukat a nők
TÉNYLEG OLYAN FONTOS A MUNKA?
Megvannak a sztereotípiáink a boldogságról. Az olaszokról például azt hisszük, az élet császárai, a boldogság felkent papjai és papnői. Az ELLE ropogósan friss nemzetközi kutatásának egyik meglepő eredménye azonban mást mond. Az első kérdésre (Ön boldog?) a kérdőívet kitöltő nők 65% nemmel felelt. "Mi vagyunk a legboldogtalanabb ország. A Dolce Vita nincs többé" - kommentálta a szerkesztő. Az olasz ELLE-olvasók sem a családban, sem a munkában, sem a szexuális életben nem túl elégedettek. Mégis az okok a főszerkesztő szerint főleg a nők egyenlőtlen munkaerő-piaci helyzetében keresendők. A jó eredménnyel egyetemet végzők között sokkal több a nő, mégis, 67%-uk úgy érzi, nem egyforma eséllyel állnak a munkalehetőségek előtt a férfiakkal. És Törökországgal együtt tartják a negatív rekordot abban, mit gondolnak a nők a sikerre való esélyükről. 68% szerint ez merőben eltér a férfiakétól.
Világviszonylatban azért a boldogság, úgy általában, kenterbe veri a boldogtalanságot. A világátlag: 70% boldog, 30% nem boldog. A kedvencünk Hollandia, mely az állandó rossz idő ellenére is paradicsomi állapotokról számol be. 79% boldognak vallja magát, és a nem olyan boldog, vagy egyáltalán nem boldog rubrikában csupán 12% szerepel, messze meghaladva ezzel a világ nőinek boldogságátlagát. Büszkén vallják: "Nem csak úgy hirtelen leszünk boldogok, mondjuk, 25 évesen, hanem már a kezdetektől! A Unicef felmérése és más kutatások szerint is a holland gyerekek boldogan nőnek fel, sőt, ők a legboldogabbak a nyugati földtekén! Az okok: a szüleik boldogok, az édesanyjuk kiegyensúlyozott (többek között azért, mert meg tudják teremteni az összhangot a munka és a magánélet között, kapnak segítséget az államtól és az egyre inkább bevonódó apukáktól is), szabadon és gondtalanul nőhetnek fel."
A hollandok – mint ahogy a világ jelentős része - hisznek abban, hogy a munka sokadrangú boldogságforrás a családhoz, emberi kapcsolatokhoz képest. Ebben persze fontos összetevő, hogy sajnos sokaknak nem adatott meg eddig az álommunka. Minden negyedik nő saját bevallása szerint "nem az igazi" munkát végzi, és ezt a boldogság egyik kerékkötőjének tartják.
Sokkal többen vannak, akik szerint a munka és a magánélet összeegyeztetése megoldható, mint akik szerint nem, de a legtöbb igenlő is (60%) azért ezt mindennapi kihívásnak tartja.
A boldogságbajnok holland nők viszont nemcsak, hogy egyenlő esélyeket látnak a sikerre a férfiakkal, de úgy érzik, megteremtették a tökéletes munka-magánélet egyensúlyt. Figyelem, nagyon tanulságos: Hollandiában a dolgozó nők közel 75%-ának nem teljes munkaidős állása van, és ezt ők akarják így, attól függetlenül, hogy van-e gyerekük. Ezzel el is érték a legnagyobb női foglalkoztatottságot Európában.
Dávid Bea szociológus, egyetemi tanár, kapcsolathálózat-kutató véleménye: „Nálunk még a rendszerváltáskor született generáció lányainak is azt tanították a szülők: az a fontos, hogy tanuljanak minél többet, és legyen biztos munkájuk, munkahelyük. Ez érthető, ugyanakkor érdemes helyén kezelni a munka kérdését. Minden felmérésből az derül ki ugyanis, hogy a fiatalok is elsősorban az emberi kapcsolatokban, családban, gyerekekben látják a boldogság lehetséges forrásait. Kérdés, hogy ha így érezzük, miért cselekedünk másként, és helyezzük folyton a munkát előtérbe? Ebben felelősek az 50-es, 60-as generáció tagjai, felelős az egyén, de azok a munkahelyek is, amelyek elvárják az alkalmazottaktól, hogy 10-12 órát dolgozzanak egyhuzamban."
A nők párkapcsolatokhoz, anyasághoz és öregedéshez való hozzáállásáról az ELLE novemberi, két címlappal (Jennifer Lopez és Lorde) kapható számában olvashatnak!
Fotó: Marc Philbert
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!