22 hónap küzdelem után óriási győzelmet arattak a párizsi Ibis Hôtel Des Batignolles szálloda szobalányai az őket elnyomó munkáltatóikkal szemben.
2019. július 17-én kezdődött azoknak a bátor nőknek a harca Párizs 17. kerületében, Porte de Clichy-ben, akik megelégelték, hogy az Accor szállodalánc STN elnevezésű takarítási alvállalkozója kizsákmányolta és méltatlan munkakörülmények közé kényszerítette őket. Közel két évig, aránytalanul hosszú ideig tartó küzdelmük végül győzelemmel zárult, sikerült kiharcolniuk a nekik járó fizetésemeléseket és a tisztességes bánásmódot, amellyel igazi mérföldkövet értek el a női munkások jogainak érvényesítésében.
Az Ibis Hôtel Des Batignolles korábban egészen elképesztő elnyomásban tartotta szerződéses jogviszonyban dolgozó takarítóit. A szobalányok mindössze 15 percet kaptak egy szoba kiporszívózására, ágyneműcseréjére és a fürdőszoba rendbetételére - mindezt éhbérhez közelítő fizetésekért, kibírhatatlanul hosszú munkaidőben.
A dolgozók fellázadtak a tisztességtelen gyakorlattal szemben, előbb 8 hónapig tartó sztrájkot hirdettek, majd a koronavírus-járvány és a hideg tél ellenére további 14 hónapig kitartottak ügyük mellett. Noha munkáltatójuk azt remélte, kimerülnek majd a küzdelemben, és az 'oszd meg és uralkodj' elv végül győzedelmeskedni fog, ezeknek a kivételes nőknek az elszántsága túlélt minden nehézséget.
Az egyik szobalány, Sylvie Kimissa azt mesélte a Rapports de force című francia lapnak: "Nagyon hosszú harc volt, de minden alkalommal megkérdeztük magunktól, hogy mi a nehezebb? Abbahagyni a sztrájkot vagy visszamenni dolgozni, ugyanezekkel a feltételekkel? Nemcsak a munkánkért, a méltóságunkért is küzdöttünk."
A történelmi győzelemben a feminista szervezetek is nagy segítséget nyújtottak a dolgozóknak. Nem volt hiába: a szobalányok 250 és 500 euró közötti fizetésemelést kaptak, munkaidejüket 20%-kal csökkentették , több időt biztosítanak nekik egy szoba kitakarítására, és külön öröm, hogy visszavettek közülük két olyan embert, akiket sztrájk ideje alatt elbocsátottak.
"Óriási büszkeség és megkönnyebbülés ez számunkra" - nyilatkozta Tiziri Kandi, a Szállodák Szakszervezetének (CGT-HPE) elnöke, aki már a küzdelmek kezdetén a nők mellé állt. Ez a harc ugyanis sokkal több volt sztrájknál: a Franciaországban zajló egyenlő bánásmódért harcoló társadalmi mozgalom része - nem véletlen, hogy a szobalányok megjelentek például a nyugdíjreform elleni tüntetéseken is.
Ezt a csatát megnyerték a nők, de a harc még nem ért véget: az igazi győzelem az lesz ugyanis, ha a szobalányokat integrálják az Accor csoport munkavállalói közé, és véget vetnek annak a szörnyű gyakorlatnak, hogy alvállalkozókkal kötött bizonytalan szerződések segítségével zsákmányolják ki a dolgozókat. És nemcsak a Hotel Ibisben, hanem az egész világon is.
Forrás: ELLE
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!