Sokan, amikor szoronganak, arról számolnak be, hogy fizikai reakciót is tapasztalnak mellé.
Téged is a rosszullét, a hányinger, a fejfájás kerülget, amikor egy fontos eseményre készülsz? Valószínűleg a szorongás nálad is fizikai tünetekkel jár.
Mellkasi szorítás, légszomj, szapora pulzus... A tünetek személyenként változhatnak. Egy tünet azonban meglepően gyakori a stresszes helyzetekben, ez pedig a hányinger, amelyet egyébként a a szorongás ötödik leggyakoribb tüneteként említik, és amely akár hányásig is fajulhat.
Caroline Harper mentális egészségügyi tanácsadó és Fatmata Kamara szakápoló tanácsadó magyarázta el a szorongás és a hányinger közötti összefüggést. Annak megértéséhez, hogy a szorongás miért okozhat ilyen típusú megnyilvánulásokat, először meg kell értenünk az agy és a bélrendszer közötti szoros kapcsolatot , valamint azt, hogy a kettő hogyan hat egymásra.
Az agy és a bélrendszer szorosan összefügg, így ha erős érzelmeket érzel, jó eséllyel a gyomor és a belek is érintettek lesznek
– mondja Caroline Harper.
Amikor szorongunk, az befolyásolja a gyomor-bél traktus mozgását és összehúzódását.
Amellett, hogy a stressz befolyásolja a gyomor-bél traktus fizikai mozgását, a szorongással összefüggő vegyszerek és hormonok kölcsönhatásba léphetnek a bélben lévő idegsejtekkel, ami szintén hányingert okozhat. A bélrendszert ugyanis az enterális idegrendszer (ENS) béleli. Ez a rendszer, amelyet néha „második agynak” is neveznek, több mint 100 millió idegsejtet tartalmaz, és a nyelőcsőtől a végbélig fut.
Az egyik legfontosabb dolog, amit megtehetsz, hogy enyhítsd ezt a hányingert, ha a stressz leküzdésén dolgozol. Ameddig a lelki része nincs rendezve, addig sajnos szinte lehetetlen a stressz és szorongás okozta hányinger leküzdése.
Caroline Harper azt javasolja, hogy vigyázz a testedre testmozgással és egészséges táplálkozással, kerüld az alkohol, a cigaretta vagy a drogok fogyasztását, és gyakorold a tudatosságot légzőgyakorlatokkal és relaxációs technikákkal.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!