A pingvin-effektus miatt egy ártalmatlan beszélgetés is vitába torkollhat.
Biztos veled is megtörtént már, hogy egy beszélgetés közben hirtelen feszült lett a légkör, a másik pedig a semmiből támadva érezte magát. A dolog hátterében az ún. pingvin-effektus állhat, ami bár aranyosan hangzik, de csúnya vitákat generálhat.
A pingvin-effektus egy igencsak furcsa kommunikációs jelenség, aminek alapját az adja, hogy még konkrét fogalmak mellett is kicsi a valószínűsége annak, hogy két emberben ugyanaz a gondolat ébred. Tehát, ha te és a beszélgetőpartnered is egy pingvint képzeltek magatok elé, akkor jó eséllyel a kettőtök elképzelése teljesen eltér majd egymástól. Egyesek egy cuki, bolyhos kis madarat képzelnek maguk elé, ami a hóban ugrál, míg mások a Táncoló talpak aranyos mesefiguráit látják. Persze az teljesen természetes, hogy a különböző fogalmak kapcsán, különböző képek vannak a fejünkben, mert ezek mindig a tapasztalatainkból, érzelmeinkből alakulnak ki.
A probléma abból ered, hogy gyakran elvárjuk, a mások is ugyanúgy gondolják, mint mi. Ebből születnek a félreértések, amik aztán komoly konfliktusokká alakulhatnak. Bármennyire is döbbenetes, de az efféle kommunikációs elsiklások sokkal gyakrabban történnek meg, mint azt gondolnád. A Berkeley-i Kaliforniai Egyetem kutatói a tesztalanyoktól azt kérték, képzeljék maguk elé a már fentebb említett pingvint. Az eredmények szerint a pingvin szó egyezési arány mindössze 12 százalék volt. A többiek fejében egészen más képek voltak a pingvin szó hallatán. Ez pedig egyértelműen arra utal, hogy bonyolultabb fogalmak értelmezése során még ennél sokkal eltérőbben gondolkodunk mi, emberek.
A szakértők egyébként arra is kitértek, hogy a pingvinről elnevezett effektus miatt valóban gyakoriak lehetnek a félreértések, de a legtöbb ember végül képes ezeket a helyzeteket tisztázni. A magas érzelmi intelligenciával rendelkezőknek például óriási előnyük van, ugyanis ők általában jó hallgatóságnak bizonyulnak, így megérzik a félreértések kezdetét, ezáltal el tudják kerülni a potenciális vitákat. Tudatos kommunikációval tehát mérsékelni lehet a pingvin-effektus hatását: figyelj a másik ember gesztusaira, arckifejezésére, az elhangzottakat pedig dolgozd fel azelőtt, hogy elhamarkodottan reagálnál.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!