Lehet más a nők és a politika viszonya? Szél Bernadett független országgyűlési képviselő erről a témáról írt véleménycikket.
Amikor felkérést kaptam ennek a cikknek a megírására, épp egy olyan nemzetközi fórumon vettem részt, ahol szinte kizárólag férfiak beszélgettek arról, mit gondolnak a világpolitika nagy kérdéseiről. Pont arra gondoltam, hogy hosszú még az út odáig, hogy a nők közéleti szerepvállalása a lehető legtermészetesebb dolog legyen.
Számomra a politika egy roppant egyszerű döntéssel indult. Én azért kezdtem politizálni, mert zavart, amit láttam, és volt egy elképzelésem arról, hogyan tudna jobban működni Magyarország. A kezdet történetesen egybeesik az első gyermekem születésével: akkor döntöttem el, hogy ha nem egy kiégett sárgolyót akarunk magunk után hagyni a következő generációknak, akkor nekem is aktívan tennem kell a változásért. Így kezdődött az egész, és azóta sem bántam meg.
Sokszor kérdezik, milyen nőnek lenni a politikában, hogy élem meg, és miért ilyen kevés a női politikus. Igazából önmagában ezeknek a kérdéseknek a felvetése sokat mond arról a helyzetről, amiben vagyunk, és ez nem magyar sajátosság. Diplomata barátom mesélte, aki történetesen egy nagycsaládos anya, hogy a Fülöp-szigetektől Amerikáig a nők 80%-ban azt kérdezik tőle, hogyan tudja család mellett ezt a munkát végezni? Én úgy látom, azzal, hogy helyt állunk a közéletben, hogy vállaljuk magunkat úgy, ahogy vagyunk, a saját példánkon keresztül mutatjuk meg, hogy nem csak egyféle női szerep létezik, és ez önmagában inspiráló lehet és utat nyithat egyre több nő számára. Nemcsak a nemek közti igazságosság miatt fontos ez, de egy egészen prózai okból is: ha nem vagyunk ott elegen, ahol a döntéseket hozzák, akkor nem érvényesülnek a szempontjaink a döntéshozatalban. Ha nem szólunk bele, nem jelennek meg a sajátosan női problémák a politikában. Ez valójában egy kőkemény érdekérvényesítési harc is, amit magunkért vívunk. Meg akarjuk változtatni a status quót, ahol a politika eredendően a férfiak dolga, akik a saját képükre formálják a világot.
Mondok egy konkrét példát arra, mi változik azzal, ha nők dolgoznak a politikában. Nemrég több mint 34 ezer aláírást gyűjtöttem össze az endometriózisban szenvedő nők közfinanszírozott ellátásáért. Bizottsági üléseken magyaráztam férfi kollégáimnak, mi ez a betegség és miféle fájdalommal jár. A küzdelem még tart, de legalább felkerült az ügy a „problématérképre”, ami az első lépés a sikerhez vezető úton. Az ilyen ügyeknek esélyük sincs a politika fókuszába kerülni, ha nincsenek női képviselők.
De ott van az anyatejes szoptatás kérdése is, aminek kapcsán férfi államtitkárral leveleztem a szoptatási segédeszközök állami támogatásáról, és egész képviselői munkám egyik legtanulságosabb pillanata volt, amikor az államtitkár úr az anyatej kézi fejéséről értekezett. De a számtalan gyermekotthonban, ahol jártam, is sorra mondták: ünnepélyes átadásokon láttak politikust utoljára, és mennyire új nekik, hogy egy képviselő odamegy és érdeklődik az állami gondozásra szoruló gyerekek sorsa iránt.
Mi, nők, nemcsak tudunk beszélni olyan dolgokról, amikről a férfi politikusok aligha beszélnének vagy érzékelnének problémaként, de kitartó, szívós munkával és aktív közösségszervezéssel el is tudjuk érni, amit akarunk. Mondok három példát. 2012-ben egy országos népi kezdeményezés keretében több mint 100 ezer aláírást gyűjtött össze Halász Pálma, amivel elérte: önálló büntetőjogi tényállás lett a családon belüli erőszak. 2015-ben Sándor Mária, a fekete ruhás nővérként ismertté vált ápolónő vállalta magára a küzdelmet a magyar egészségügyben dolgozókért, aminek nyomán napirendre került a kifizetetlen túlórapénzek kérdése. 2018-ban Csordás Anett egyedülálló, sérült gyermeket nevelő anyaként indított kampányt az otthonápolási díj emeléséért – és sikerrel járt.
Ezek a nők rengeteget tettek azért, hogy a sajátos női élethelyzetekre ne magánügyként, hanem közügyként tekintsen a társadalom. Közügy lett a nők elleni és családon belüli erőszak, a betegágyak mellett végzett fizetetlen túlmunka, a hozzátartozók „láthatatlan” otthonápolása. Ehhez pontosan olyan nőkre volt szükség, akik egész társadalmi csoportok problémáit vállalták fel, és tették fel ezeket az ügyeket a politika térképére. Úgyhogy ha az a kérdés, hogy mitől lesz más a politika, ha a nők nagyobb számban vesznek részt benne, akkor az a válaszom, hogy a nők ügyei végre közüggyé válnak, az őket érintő problémák végre megfogalmazódnak és megfelelő képviselet mellett megoldásra találnak a politika szintjén is.
Külföldön is számos inspiráló példát látok arra, ahogy női politikusok és aktivisták vezető közéleti szerepet vállalnak. Itt is három példát mutatok. Alexandria Ocasio-Cortez 2018-ban győzött az amerikai kongresszusi választásokon, és lett az alul lévő társadalmi csoportok érdekeinek és a Green New Dealnek az elszánt képviselője. Greta Thunberg, a svéd klímaaktivista lány 2019-ben 16 évesen szállt szembe a világ vezetőivel és minden, megkérdőjelezhetetlennek hitt dogmával.
A 70-es évektől hallgatjuk tudósoktól, hogy mekkora probléma a globális felmelegedés, de évtizedeken keresztül nem történt semmi. Greta és mozgalma, a Fridays for Future leadta a fiatalok „megrendelését” a politikának: azonnal lépni kell! A harmadik nagyon inspiráló személyiség számomra Zuzana Caputová szlovák elnökasszony, aki környezetvédelmi aktivista múlttal lett államfő 2019-ben.
A nők politikai részvétele nem azzal kezdődik, hogy valaki hivatásos politikusnak áll, hanem azzal, ha véleményt formál közéleti kérdésekben, belép egy civil szervezetbe, vagy aktívan tesz a közösségéért. Ilyen értelemben nagyon optimista vagyok, mert azt látom, rengeteg nő aktív helyi szinten vagy szerveződik bizonyos ügyek mentén. Azt is gondolom ugyanakkor, hogy a nők hozzáállása továbbra is borzasztóan hiányzik a nagypolitikából: meggyőződésem, hogy ha több nő lenne nemcsak helyi, kisközösségi, de országos szinten is, sokkal inkább a lényegi, tartalmi problémákra tudnánk koncentrálni, és nem menne el minden energiánk a vég nélküli hatalmi harcokra. Ezt a praktikus, gyakorlatias, megoldásorientált szemléletet, a nők energiáját, tudását és gazdag gyakorlati tapasztalatát nélkülözi ma leginkább a politika, és ezzel sokat veszít az egész ország.
Közös érdekünk, hogy a politika nők és férfiak kiegyensúlyozott részvételével zajló demokratikus verseny legyen. Ha ezt elérjük, remélem, nem kell majd egyedüli nőként beszélgetnem egy tucatnyi férfival a világpolitika nagy kérdéseiről egy konferencián.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!