Harris az első színes bőrű nő, aki Biden elnöki győzelmét követően az Egyesült Államok 49. megválasztott alelnöke lett.
2020 novemberében a 77 éves Joe Biden, az USA valaha volt legidősebb megválasztott elnöke, és Kamala Harris, volt kaliforniai szenátor, az Egyesült Államok első női, fekete, ázsiai-amerikai származású alelnöke történelmet írt a Fehér Házban. Bár az előrejelzések is azt mutatták, hogy az ő győzelmük várható majd a választásokon, mégis óriási volt az örömük, amikor kiderültek az eredmények.
"Megcsináltuk, megcsináltuk, Joe! Te leszel az Egyesült Államok következő elnöke" — kiabálta nevetve Bidennek telefonon Harris, a később a közösségi médiára is kiposztolt videójában, talpig edzőcuccban.
We did it, @JoeBiden. pic.twitter.com/oCgeylsjB4
— Kamala Harris (@KamalaHarris) November 7, 2020
Férje, Dough Emhoff nem sokkal ezután tweetelte feleségéről, hogy: "Olyan büszke vagyok rád."
So proud of you. ️️ pic.twitter.com/Orb1ISe0dU
— Doug Emhoff (@DouglasEmhoff) November 7, 2020
Az Egyesült Államokban az alelnök az, aki átveszi az ország irányítását, ha bármi történne az elnökkel. 2021. január 20-án, egy szerdai napon Biden és Harris hivatalosan is beiktatásra kerültek, és az avató ünnepségük után átvették az elnöki tisztségeket.
Harris a kaliforniai Oaklandben született, indiai származású, mellrákra szakosodott orvos édesanyja és jamaicai gyökerekkel rendelkező, a Stanford közgazdasági professzoraként dolgozó édesapja második gyermekeként. Nővére, Maya ügyvéd, tévés kommentátor és egyébként Hillary Clinton volt munkatársa. Kamala Berkley-ben nőtt fel, ahol olyan iskolába járt, ahol egy időben csak fehérek tanulhattak, ám az 1960-as években már feketéket is integráltak az oktatási rendszerükbe. Szülei válását követően Kamala édesanyjával Montrealba, Kanadába költözött, itt járt középiskolába is.
Harris a feketék körében rangos washingtoni Howard Egyetemre, majd később San Franciscóba járt jogi képzésre, ezt követően pedig a kaliforniai ügyvédi kamaránál sikeres ügyvédi vizsgát tett.
Harris 2014-ben házasodott össze Doug Emhoff ügyvéddel, és ezzel mostohaanyja lett férje két gyermekének, Cole-nak és Ellának. Az alelnökké avatás előtt Harris és Emhoff a CBS-nek adott közös interjúban elmesélték megismerkedésük történetét. A házaspár egy évvel azelőtt jött össze, hogy házasságot kötöttek, egy vakrandin 2013-ban. Harris az adásban ismerte el — férje őszinte döbbenetére —, hogy első találkozásuk előtt leguglizta a férfit.
"Soha nem kérdezte meg még senki tőlem! Pedig igen, megtettem" — mondta nevetve, miközben Emhoffnak még a szája is tátva maradt a csodálkozástól. Emhoff ezt követően elmesélte, mi volt első lépése Harris felé — kitalált neki egy elmés szöveget, amelyet barátjával küldött el neki, miközben egy kosárlabda-meccsen voltak. Másnap Emhoff felhívta Harrist, és hagyott egy imádni való hangüzenetet, amelyet Harris lementett magának, és azóta is minden évben lejátszik neki.
A pár június 12-én részt vett az idei Pride felvonuláson Washington DC-ben. Az eseményre — ami az első olyan rendezvény volt, amelyen az ország alelnöke is részt vett — a politikus "Love is love" feliratú pólót vett fel.
Az eseményen az NBC Washington beszámolója szerint azt mondta többi résztvevőnek: „Biztosítanunk kell, hogy transznemű közösségünk és a fiatalság mind védve legyenek. A foglalkoztatás és a lakhatás kérdéseiben még most is szükségük van a segítségre. Sok munka áll még előttünk, de tudom, hogy mind elkötelezettek vagyunk."
Harris életében a férjén kívül nagyon fontos szerepet tölt be nővére, Maya, és büszke nagynénje Maya lányának, Meenának is, aki ügyvédként dolgozik, ám író is egyben, és nemrég anyja és nagynénje gyermekkori élményeiből írt egy aranyos gyermekkönyvet. Meenának és férjének, Nikolasnak is van két imádni való lánya, akik csatlakoztak Harrishez és Bidenhez a színpadon választási győzelmük után.
Harris karrierútja nagyon gyorsan ívelt felfelé. Először a kerületi ügyészség irodájában dolgozott, amely gyermekek bántalmazásával és elhanyagolásával foglalkozott. 2004-ben megválasztották San Francisco első fekete bőrszínű körzeti ügyészévé. Hat évvel később újból történelmet írt, amikor ő lett az első fekete nő, akit Kalifornia állam legfőbb ügyészévé neveztek ki, ahol a melegházasság legalizálásán, az éghajlatváltozási törvény védelmén dolgozott, és az ember- és kábítószerkereskedelemmel és fegyvercsempészettel foglalkozó nemzetközi szervezetek ellen indított eljárást.
Harris többször nyilatkozta, hogy jogi háttere miatt ő lenne az ideális ember az Egyesült Államok büntető igazságszolgáltatási rendszerének megreformálására, ideértve a tömeges bebörtönzés megszüntetését, a bűnözés csökkentését és megelőzését szolgáló közösségi programok irányítását is.
"Belső érintettként ismerem a rendszert" — mondta Harris a New York Timesnak 2020 novemberében. "Bízzanak bennem, amikor azt mondom, hogy problémánk van a tömeges bebörtönzéssel Amerikában. Bízzanak bennem, amikor azt mondom, hogy problémánk van az elszámoltathatósággal."
Harrisnek a választási kampány során meg kellett magyaráznia és védenie korábbi álláspontjait is, többek közt a marihuána legalizálásának ellenzését (amelyet most támogat), és a 2000-es évek elején követelt magasabb óvadékot. Az 55 éves nő azt nyilatkozta, hogy mostanra már képes elfogadni a társadalom progresszívebb gondolatait is.
2016-ban Harris otthagyta az igazságszolgáltatást, miután Kalifornia állam szenátorává választották. Szenátorként a migránsok jogainak védelme érdekében hozott törvényjavaslatot támogatott, amivel segíteni lehetne szövetségi lakásokban élőket, például szén-monoxid-érzékelők telepítését és a kilakoltatási törvények felülvizsgálatát, valamint kiállt a szexuális zaklatás túlélőit támogató törvényjavaslatok mellett is.
Szenátorként a belbiztonsági és hírszerzési bizottságokban dolgozott, emellett részt vett a természeti katasztrófák szövetségi segélyezésének munkájában, ideértve a Covid-19-et is. Hangsúlyozta, hogy ellenzi Trump számos politikai intézkedését, ideértve a muszlim többségű országokból származó emberek utazási tilalmát is.
From Judge Kavanaugh confirmation hearing, Sen. Kamala Harris asks Judge Kavanaugh: "Can you think of any laws that give government the power to make decisions about the male body?" pic.twitter.com/HbmkmIzuJg
— CSPAN (@cspan) August 11, 2020
Harris részt vett Trump legfelsőbb bírója, Brett Kavanaugh jelöltjének bizottsági meghallgatásán is, akit dr. Christine Blasey Ford szexuális bántalmazással vádolt (amit tagad).
A meghallgatás során Harris falhoz állította Kavanaught azóta híressé vált kérdésével, hogy a férfi el tud-e képzelni olyan „törvényt, amely hatalmat ad a kormánynak a testével kapcsolatos döntések meghozatalára”. Trump az eset óta folyamatosan azzal támadta Harrist, hogy gonoszul viselkedett Kavanaugh-val szemben, akit ezután egyébként sikeresen megválasztottak.
Harris komoly kritikával illette a kinevezést, és azt nyilatkozta: „Mint volt ügyész, aki nyomozásokat vezetett, hasonló ügyekkel a tárgyalóteremben találkoztam. Számtalan órát töltöttem zaklatások áldozataival" — mondta. "Ez az egész borzasztóan rossz lehet dr. Fordnak. Ez a folyamat a hozzá hasonló áldozatok számára és az amerikai nép számára is nagyon rossz példát mutat."
2019 januárjában Harris bejelentette, hogy el kíván indulni a 2020-as választásokon a demokraták elnökjelöltjeként. Olyan híres emberek támogatták és adományoztak kampánya számára, mint Shonda Rhimes, Ben Affleck, Mindy Kaling vagy Reese Witherspoon. Tavaly júliusban egyébként Katy Perry, Ariana Grande és Demi Lovato is feltűnt Harris adománygyűjtő partiján.
Harris megjelent a különféle választási vitákon más jelöltekkel, összecsapott Bidennel is, akit most alelnökként támogat. Decemberben kiszállt a versenyből, pénzhiányra hivatkozva, bár a döntését megelőző hónapokban a szavazásokon elért eredménye is elmaradt a várakozásoktól.
Forrás: ELLE
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!