Haláleseteket kapcsoltak az e-cigihez, a szakemberek egyre véleménye megoszlik
Tavaly óta egyre több platformon jelennek meg aggasztó tanulmányok az elektromos cigaretta káros hatásairól. Idén Amerikában több állam is betiltotta vagy korlátozta az e-cigaretta használatának feltételeit, mivel 34 halálesetet kötöttek össze a termékkel.
Európában alapvetően sokkal szigorúbb szabályok vonatkoznak az e-cigi forgalmazására, a dohányboltok ízesített utántöltőt Magyarországon például csak 2020. május 20-ig árulhatnak.
Szóval, mi ez a nagy felhajtás az e-cigaretta körül? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a témában.
A nikotint nem füstön, hanem gőzön keresztül lélegezzük be egy olyan elektromos eszköz segítségével, amelyben az e-folyadékot - ami nikotint és más összetevőket tartalmaz – egy fűtőszál hevíti gőzzé.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az elektromos cigaretta kevésbé káros, mint a dohányzás, ugyanakkor azért káros és nem ajánlott rendszeresen használni.
Annak ellenére, hogy nem reklámozzák, az e-cigaretta valóban kevésbé ártalmas az emberi szervezetre, mint a dohányzás. Mindenki látta az elrettentő képeket a cigarettás dobozokon, a gyerekek is tanultak róla az iskolában, így valószínűleg senkinek sem kell bemutatni a dohányzás veszélyeit. Világszerte még mindig 1,1 milliárd ember dohányzik és évente 8 millióan halnak bele az ezáltal keletkezett betegségekbe. Az egészségügyi szervezetek szerint az e-cigi 95%-kal kevésbé káros és a dohányzásról átszokni erre a termékre jelentős egészségügyi előnyökkel jár."
Idén egy 19 éves angol diák, Ewan Fisher súlyos légzési elégtelenség miatt került kórházba, amiről kiderült, az e-cigaretta okozta.
A tinédzser a BBC-nek úgy nyilatkozott: "Az e-cigi valósággal tönkretett, mindenkinek elmondtam és hülyének néznek. A barátaim nem hallgatnak rám. Nem szeretném, hogy bárki is hozzám hasonlóan végezze, vagy akár meghaljon."
Mikor Fisher kezdett felépülni a tüdőgyulladásból, az orvosai egyetértettek abban, hogy az e-cigi volt a bűnös. Letesztelték a két folyadékot, amit a tinédzser használt és rájöttek, hogy az egyik heves reakciót vált ki a szervezetéből, így keletkezett a légzési elégtelensége.
Nem sokkal Fisher betegsége után az Egyesül Királyság kormánya megállapította, hogy az országban a betegségek nagy mértékben a THC (A kannabisz pszichoaktív eleme) tartalmú folyadékok miatt alakultak ki.
Az, hogy az egészségügyi szervezetek szerint az e-cigik 95%-kal kevésbé káros, mint a rendes dohányzás, az nem jelenti azt, hogy ezek a gőzzel működő termékek biztonságosak.
Senki sem javasolja, hogy hobbiszinten űzzük a használatát, a legjobb, ha csak arra az időszakra használjuk, amíg megpróbálunk leszokni a cigarettáról. Több kutatás is kimutatta, hogy az elektromos cigaretta kétszer olyan hatékony nikotinpótló, mint a tapasz vagy rágógumi.
Szóval, amit biztosan tudunk: mindenféle dohányzás káros. Aki dohányzik, az e-cigi segítségével leszokhat, aki pedig elektromos cigarettázik, annak minél előbb érdemes abbahagynia.
Ha nem azért használod, hogy leszokj a hagyományos cigarettáról, győződj meg róla, hogy a számodra legmegfelelőbb folyadékkal töltöd-e meg a terméket. Próbáld meg lecsökkenteni a nikotintartalmat, így minimalizálod annak az esélyét, hogy visszaszokj a cigire.
Fotók: Getty imagesAz általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!