A guatemalai brutális polgárháború alatt a félkatonai erők által megerőszakolt őslakos nők győzelmet arattak a bíróságon, amikor támadóikat fejenként 30 év börtönbüntetésre ítélték.
Az igazságszolgáltatásért évek óta küzdő túlélők számára igazolásként szolgáló ítéletben a bíróság öt egykori félkatonai járőrt ítélt el, amiért az 1980-as évek elején öt maja achi nőt erőszakoltak meg.
„Nagyon boldogok vagyunk, nagyon elégedettek az eredménnyel” – mondta Brisna Caxaj, az Impunity Watch Guatemala szociológusa és a gender program koordinátora, aki végigkísérte a nők a tárgyalását. „A bíróság elismerte a szexuális erőszakot a fegyveres konfliktus során, és azt is megállapította, hogy a hadsereg hogyan használta fel a félkatonai erőket e bűncselekmények elkövetésére” – mondta Caxaj.
Egy 36 Maya Achi túlélőből álló csoport kezdeményezte a jogi eljárást, amely végül a hétfői ítélethez vezetett, de a nők közül hárman meghaltak az azóta eltelt időszakban, köztük egy nő éppen a múlt héten.
Pedrina López, egyike annak az öt nőnek, akiknek az ügye közvetlenül bekerült a perbe, mindössze 12 éves volt, amikor megerőszakolták a Guatemala várostól 80 km-re északra fekvő Rabinalban. López az eljárás során követelte, hogy a félkatonai erők adják vissza szülei maradványait, akiket elvittek és erőszakkal eltüntettek. A szexuális erőszakot túlélő többi maja achi nők tanúi voltak a rokonaik, köztük gyermekek lemészárlásának.
A 36 évig tartó fegyveres konfliktus a baloldali gerillacsoportok és a hadsereg között zajlott, de a hadsereg felkelésellenes kampányát, amelybe a félkatonai erők is beletartoztak, a bennszülött civilek ellen is bevetették. Az ENSZ által támogatott igazságügyi bizottság szerint az atrocitások áldozatainak több mint 80%-a őslakos maja civil volt, amely több mint 600, a hadsereg és a félkatonai erők által elkövetett mészárlást dokumentált. Az igazságügyi bizottság megállapította, hogy az állami szereplők az ország egyes régióiban, köztük az Achi régióban népirtást követtek el. Egy hazai bíróság 2018-ban egyetértett ezzel, és magas rangú volt katonai tisztviselők állnak bíróság elé népirtás miatt.
„A szexuális erőszak a háború része volt” – erősítette meg a háromtagú bíróság hétfői ítéletében, megjegyezve, hogy a szexuális erőszak általános és rendszerszintű volt az achi nők ellen, akiket házi rabszolgaságnak is kitettek.
Forrás: The Guardian
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!