Egyes országokban 50%-kal nagyobb valószínűséggel internetezhetnek a férfiak – derült ki egy friss felmérésből.
A nemek közötti digitális szakadék még mindig óriási, pedig az internethez való egyenlő hozzáférés biztosítása nemcsak a nemek közötti egyenlőséget, de a gazdasági fejlődést is növelné. A legfrissebb tanulmány szerint az alacsony jövedelmű országoknak az elmúlt évtizedben 1 milliárd dollárjába került az, hogy a nők nem vagy lényegesen kisebb valószínűséggel férnek hozzá az internethez, mint a férfiak. 2025-ig pedig további 500 milliárd dolláros veszteséget jelenthet, ha nem biztosítják az internethez való egyenlő hozzáférést a kormányok.
Tavaly 32 ország – köztük India, Egyiptom és Nigéria – kormányai a becslések szerint 126 milliárd dollárnyi bruttó hazai terméket (GDP) veszítettek el amiatt, hogy a nők nem tudtak hozzájárulni a digitális gazdasághoz. A nemek közötti digitális szakadék csak 2020-ban 24 milliárd dollárnyi kieső adóbevételbe került, amelyet az egészségügybe, az oktatásba és a lakhatásba is be lehetett volna fektetni – írja a The Guardian.
A World Wide Web Foundation és az Alliance for Affordable Internet (A4AI) által készített tanulmány 32 alacsony és alsó-közepes jövedelmű országot vizsgált, ahol a nemek közötti különbség gyakran a legnagyobb. Ezekben az országokban a nők egyharmada, míg a férfiaknak csaknem a fele rendelkezett internetkapcsolattal. A nemek közötti digitális szakadék 2011 óta alig javult, mindössze fél százalékponttal, 30,9%-ról 30,4%-ra csökkent. Világszerte a férfiak 21%-kal nagyobb valószínűséggel interneteznek, mint a nők, ami a legkevésbé fejlett országokban az 52%-ot is elérheti – áll a jelentésben. A drága készülékek és adattarifák mellett a nőket és a lányokat legtöbbször a társadalmi normák, a magánélet, a biztonság és a védelem körüli félelmek tartják vissza az internethasználattól.
Catherine Adeya, a World Wide Web Foundation kutatási igazgatója elmondta: „Mivel az internet egyre erőteljesebb eszközzé válik az oktatás, az üzleti élet és a közösségek mozgósítása terén, ha nem biztosítjuk a hozzáférést mindenki számára, az azt jelenti, hogy nem tudjuk kiaknázni mindenki hozzájárulási lehetőségeit.”
A nők és lányok lehetőségeinek korlátozása mellett a nők digitális kirekesztése szélesebb körű társadalmi és gazdasági hatásokkal jár, amelyek mindenkit érintenek; a jelentés szerint azzal, hogy több százmillióval kevesebb nő tudja használni az internetet, a világ lemarad arról a társadalmi, kulturális és gazdasági hozzájárulásról, amelyet ők nyújthatnának.
Boutheina Guermazi, a Világbank digitális fejlesztésért felelős igazgatója hozzátette: „A befogadóbb digitális jövőbe való befektetés óriási lehetőséget kínál a vezetőknek a gazdasági növekedés előmozdítására, miközben egészségesebb társadalmakat teremtenek az oktatás és a kereseti lehetőségek terén mutatkozó egyenlőtlenségek felszámolásával. A kormányok számára, amelyek a Covid-19 helyreállítási tervük részeként rugalmas gazdaságot kívánnak építeni, a nemek közötti digitális szakadék megszüntetésének az egyik legfontosabb prioritásnak kell lennie.”
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!