Hallottad már a kifejezést: people pleaser? Lehet, hogy te magad is az vagy? Nézd meg jellemző-e rád valamelyik, az alábbi 8 tipikus "tünetből".
A people pleaser kifejezésre nincs tökéletes magyar megfelelő; olyan embert jelöl, akinek tetteit mások reakciói határozzák meg. Az ilyen viselkedésformát követők szeretnék, ha mindenki kedvelné őket, ezért mindig nagyon kedvesek, segítőkészek és sosem mondanak nemet. Gyakran még akkor sem, ha ennek saját maguk fizetik meg az árát. A people pleaserek ugyanis mindenkivel nagyon jól bánnak, csak önmagukkal nem.
Fontos, hogy észrevegyük, amikor valaki valóban jószívű és kedves, mert ez egyfajta önkifejezés számára és az is, hogy ezt meg tudjuk különböztetni attól, amikor egy személy egy függő viselkedésformában ragadt. Dr. Lalitaa Suglani brit pszichológus összegyűjtötte azt a 8 jelet, amiről könnyen felismered, ha te magad is érintett vagy, ebben az igen gyakori problémában.
Ha a fenti jelek közül többet, vagy akár mindet tapasztalod magadon, akkor egészen biztos, hogy mindig másokat helyezel magad elé. Ennek hátterében feltehetőleg gyermekkori trauma vagy traumák sora húzódhat. Félsz attól, hogy elutasítanak, úgy érzed nem vagy szerethető, akkor ha egyszerűen csak önmagadat adod. Minden mozdulatoddal igyekszel valaki háláját, elismerését kiváltani, csak ettől érzed magad a társadalom értékes tagjának. Az egy normális emberi törekvés, ha szeretetre és tiszteletre vágyunk, viszont ha ezt szó szerint mindenkitől szeretnénk megkapni, az már problémát jelezhet.
Szerencsére a people pleasing nem egy mentális betegség – bár sajnos könnyen vezethet ahhoz is, hiszen ez a viselkedésforma szorongásba, depresszióba is fordulhat – különböző gyakorlatokkal és szakember (pszichológus, mentálhigiénés szakember vagy coach) segítségével, lassanként levetkőzhetőek ezek a mélyen berögzült sémák.
Ha folyton mások igényeihez igazodsz. Ha mindig rendelkezésre állsz mások érzelmi – de akár fizikai – szükségleteinek kielégítésére. Ha mindezt ráadásul megállás nélkül, önmagad háttérbeszorításával teszed, akkor ez az egész előbb vagy utóbb komoly testi-lelki kimerüléshez, kiégéshez és ahogy azt már említettük, akár mentális betegségek kialakulásához is vezethet.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!