A depresszió bárkit érinthet, sokan mégsem tudják, hogyan kellene kezelni ezt az állapotot.
A mai felgyorsult világban, a stresszes életmód mellett egyre többeket érint világszerte a depresszió.
Egy összetett kórképről van szó, amely szerteágazó tünetekkel jelentkezhet, nőket, férfiakat és gyerekeket egyaránt érinthet. Bár ma már több szó esik róla, mint évtizedekkel ezelőtt, de még mindig vannak olyan információk, amelyek sokakat meglepnek ezzel a pszichés állapottal kapcsolatban.
A depresszió a fizikai és a mentális állapotban is változásokat idézhet elő, és amennyiben hosszú ideig fennáll, kezelés nélkül akár életveszélyessé is válhat. Az alábbiakat mindenkinek érdemes tudatosítania magában:
Tény, hogy azoknál az embereknél nagyobb a depresszió kialakulásának kockázata, akik a közelmúltban valamilyen traumán vagy stresszes életeseményen estek át. Azoknál is nagyobb az esély a kialakulására, akiknek a családjában előfordult ez a kórkép, illetve akinél egyszer már diagnosztizálták, annál később is visszatérhet. Amit azonban sokan nem tudnak, hogy alkalmanként nyilvánvaló ok nélkül is megjelenhet.
A depresszióra való genetikai hajlamot régóta kutatják, és bár ez megmagyarázhatja, hogy egyes személyek miért hajlamosabbak a depresszióra, mint mások, de minden kérdésre nem ad választ ez sem. Nemcsak a géneken múlik a betegség kialakulása, hanem többek között a körülményeken is. Egy korábbi kutatás szerint a gének csupán 37%-ban felelősek a depresszió kialakulásért.
A fejfájás, a gyomorproblémák, a közérzet általános romlása és a megmagyarázható ok nélkül jelentkező fizikai fájdalmak mind a depresszió tünetei lehetnek.
A testmozgás stimulálja a természetes vegyületeket a szervezetben, amelyek javíthatják a közérzetet. A szakemberek ezért is hangsúlyozzák, hogy mindenkinek érdemes törekednie napi 30 percnyi aktív sportra, az egészséges táplálkozásra és a megfelelő mennyiségű, pihentető alvásra.
A gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban, halban, alacsony zsírtartalmú tejtermékekben, olívaolajban és antioxidánsokban gazdag étrend segít elkerülni a depressziót, míg a vörös vagy feldolgozott húsokat, zsíros tejtermékeket, vajat, burgonyát, édességeket, finomított gabonát és magas zsírtartalmú fogásokat tartalmazó étrend a depresszió kialakulásának kockázatát is növeli.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!