Könnyen rásütik valakire, hogy addiktív módon viszonyul a felnőtt filmekhez, pedig lehet, hogy csak fogyasztó. De vajon mikortól beszélhetünk függőségről, és hogyan befolyásolja ez a mindennapi életet? Szexuálpszichológussal vettük sorra a lehetséges rizikófaktorokat.
A pornófüggőség egyre több nőt is érint a szakember szerint.
Több női csoportban is egyre többször olvasni, hogy a hozzászólók párja rendszeresen, vagy alkalmanként pornót néz. Van olyan nő, akinek saját bevallása szerint ezzel semmi baja nincs, de a többséget inkább bántja, felháborítja azt a tény, hogy a partnere más emberek aktusát nézi, felizgul rá, és esetleg maszturbál is rá. Egy néhány évvel ezelőtti tanulmányhoz a kutatók több mint 300, magukat heteroszexuálisnak valló 18-37 év közötti férfit hívtak össze, és a pornófogyasztási szokásaikról kérdezték őket. A végeredmény szerint 97%-uk látott már pornográfiát élete során, 94%-uk nézett pornófilmet az elmúlt hat hónapban, illetve 82%-uk rendszeren néz ilyen jellegű filmet. Átlagosan hetente három-négy alkalommal kerestek rá, és átlagosan 15-30 percig néztek pornót. Ez a szám is azt mutatja, hogy a férfiak többsége rendszeres látogatója a szexcsatornáknak, de vajon meddig egészséges ez az érdeklődés, és mikortól beszélhetünk arról, hogy valaki függővé vált?
Anda Csilla szexuálpszichológus szerint fontos kettéválasztani a (kontrollált) fogyasztást és a függést, és az is érdekes, hogy egyre több nő kattint pornóoldalakra. „A nők körében is megnőtt a fogyasztók száma, ám a férfiak még mindig kétszer annyian vannak jelen ezeken az oldalakon. A valódi függőséget vizsgálva is azt látjuk, hogy többségük férfi, de a nők körében is növekvő tendenciát figyelhetünk meg. Manapság sokkal könnyebb hozzáférni ezekhez a tartalmakhoz, és sokkal elérhetőbbek, hiszen nem kell hozzá se tévé, se számítógép, hiszen egy okostelefon is elég a pornófogyasztáshoz” – mondja a szakember, aki gyorsan azt is hozzáteszi: nem mindenki függő, aki pornót néz. „Elég könnyen rásütjük bárkire ezt a jelzőt, mivel a köznyelvben ez a megnevezés terjedt el. Akinek a saját fogyasztásával mondjuk morális szempontból van gondja, ő is olyan problémásnak élheti meg ezt a helyzetet, mintha függő lenne, pedig nem minősül annak. Nagyon leegyszerűsítve olyan kritériumai vannak, mint hogy az egyén sikertelenül próbálkozik a csökkentéssel vagy az abbahagyással, illetve ennek következtében negatív érzelmei lesznek – szorongás, depresszió.”
A pornófüggőségnek rengeteg veszélye, hátulütője van. A szakértő tapasztalata szerint leginkább az önértékelést érintheti negatívan. „Az extrán maszkulin és feminin szereplők miatt a fogyasztó fejében kialakulhatnak irreális elvárások magával és a párjával szemben. Az így megélt negatív testkép összefügghet a szorongással, ami pedig hatással lehet a szexuális vagy a párkapcsolati életre is. Ez aztán összefügghet szexuális diszfunkciókkal is, mint például merevedési zavarral, impotenciával. De egyes kutatásokban a pozitív hatásokat is hangsúlyozták a fogyasztók, kiemelve, hogy a szex új formáival találkoztak, vagy új ismeretekre tettek szert, ez pedig pozitívan hathat szexuális énképükre” – világosít fel a szexuálpszichológus.
Az is bizonyított tény, hogy a viselkedést is nyilvánvalóan befolyásolhatja a pornó, hiszen a szexuális vágyak, fantáziák közé bekerülnek a látottak. Továbbá szoros összefüggést találtak például a tárgyiasítás, a szexuális agresszió és a fogyasztás között. Anda Csilla azt mondja, az sem mindegy, milyen módon van jelen egy pár életében a pornó: a párkapcsolatban használják-e együtt, vagy csak az egyik fél, vagy mindketten külön-külön, és az is fontos, hogy nyíltan nézik vagy titokban. A kutatások egymásnak ellentmondó eredményeket hoztak, de a közös használatnál azt találták, hogy inkább pozitívan befolyásolja a kapcsolatot.
A pornófilm fogyasztás komoly függést is okozhat, amivel igenis kell foglalkozni! „Mivel viselkedési függőségként tekinthetünk rá, hasonló mechanizmusokkal működik, mint az alkohol vagy drogfüggőség, így a kontrollvesztés és a megvonási tünetek is jellemzőek. Felépülés során a visszaesés elkerüléséhez teljesen tartózkodni kell a felnőtt filmektől” – mondja a szakember, aki azt is hangsúlyozza, ha valakinek negatívan befolyásolja az életét a pornófogyasztás, annak érdemes felkeresnie egy pszichológust, szexuálpszichológust, urológust, addiktológust, vagy elmehet egy olyan csoportba is, ahol segíthetnek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!