A Pattern and Decoration csoport, illetve mozgalom az 1970-es évek közepén jött létre New Yorkban. Az Amerika legkülönbözőbb részeiből érkező művészek
A Pattern and Decoration csoport, illetve mozgalom az 1970-es évek közepén jött létre New Yorkban. Az Amerika legkülönbözőbb részeiből érkező művészek munkáit a színek kavalkádja, a mintázatok határtalan variációja, az egzotikus, keleti kultúrák ornamentikája és az extrém anyaghasználat jellemezte. A művészeket messzi országok díszítőelemi inspirálták, amelyeket sokan az eredeti helyszíneken tanulmányoztak.
Fotó: Rosta József/Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum
A Ludwig Múzeum kiállításán marokkói, mexikói, kínai, japán, arab, görög, egyiptomi, indiai hatású mintázatok egyaránt helyet kaptak. Az alkotások között kevés hagyományos olaj-vászon festményt láthatunk, helyettük festett lepedőkkel, hűtőszekrénydobozból készült pagodával, csokoládépapírból készült szentképekkel, mintás poliészterdarabokból összevarrt patchworkkel találkozhatunk. A Pattern and Decoration csoport tagjai nemcsak az akkoriban uralkodó művészeti irányzatokkal mentek szembe, hanem az úgy nevezett „magas művészettel” is, amely a díszítőművészetet, illetve általánosan az iparművészetet háttérbe szorította.
Fotó: Rosta József/Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum
Fotó: Szabó Zsófia/Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum
A Ludwig Múzeum Mintázat és dekoráció című tárlata elsőként mutatja be a csoport munkásságát Magyarországon, illetve a kelet-európai régióban. A tárlat 2020. január 5-ig látogatható.
Borítókép: Szabó Zsófia/Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti MúzeumAz általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!