Egy utcanő, harcos kislányok, hajthatatlan bírók és forradalmi ifjak is feltűnnek a 8. Budapest International Documentary Festival műsorában. Mutatjuk a kedvenc alkotásainkat!
Andrea Arnold a Tehén (Cow) című dokujával elstartolt a 8. Budapest International Documentary Festival (BIDF), melynek keretében idén közel 50 nemzetközi dokumentumfilmet van lehetőségünk megnézni különböző témákban. Az idei év fő tematikája a bátor filmek, ezen belül is külön szekcióban kaptak helyet a bátor nők történeteit nyomon követő alkotások – az alábbi 5 dokumentumfilmet mindenkinek szívből ajánlunk. Január 30-ig még megtekinthetők a kijelölt Cinema City mozikban!
Hogyan egyezteti össze egy politikus – aki történetesen nő – a munkáját a gyerekneveléssel? Hogyan tartja egy kézben a háztartást és a karrierjét? Kaphat-e egy nő egyáltalán a politikában pozíciót? Az, hogy a politika élvonalában nők is szerepelnek, nem mindig volt olyan egyértelmű, főleg a második világháború utáni Németországban. Az akkor még fiatal és tapasztalatlannak számító, mára már veterán politikus nagyasszonyok taposták ki az utat Németország első női kancellárja, a nemrég leköszönt Angela Merkel előtt, de a világ és Magyarország politikusnői is sokat köszönhetnek nekik.
Ivanna szenvedélyes és erős nő, aki a sarkvidéki nomád törzs, a nyenyecek monoton hétköznapjait éli. Az orosz tundra sivárságában eteti öt gyermekét, hallgatja a popzenét a rádióban, és rénszarvasokkal vontatja tovább az öt négyzetméteres „lakást”, azaz bádogkabinjukat, ha jön a vihar. Távol élő alkoholista férjére nem számíthat. Ivanna egy városi lakásról, egy szabadabb és jobb életről álmodik – de a jeges valóságból nem könnyű kitörni.
El Salvador a világ egyik legveszélyesebb országa, ahol szegénynek és nőnek lenni kegyetlen büntetése az életnek. El Salvadorban van ugyanis a világ legszigorúbb abortusztörvénye: a terhességmegszakítás semmilyen esetben sem megengedett. Az állam többéves börtönbüntetéssel fenyegeti az illegális abortusznál segédkező egészségügyi dolgozókat, így ők minden egyes spontán vetéléshez vagy halva születéshez rendőrt hívnak. Így történt Teodora Vásquezzel is, aki újszülött gyermeke elvesztése után nem segítő közegben, hanem egy rendőrőrsön találta magát.
Masih Alinejad Nobel-békedíjra jelölt újságíró, emberjogi aktivista, influenszer, aki az iráni politikai vezetés ellenzőjeként arra ösztönzi nőtársait, mondjanak nemet a hidzsáb viselésére. Mivel tíz éve már annak, hogy Masih külföldön él, családjától távol, szókimondása közvetlen retorzió nélkül marad. Mozgalma és tevékenysége, hatmillió követőt számláló Instagram oldala rengeteg iráni nőnek, anyának és családjaiknak jelenti az egyetlen megnyilvánulási lehetőséget az elnyomással szemben, abban a pokoli rezsimben, ahol akár egy nőnapi virágosztásért is több tíz év börtön jár az „elkövetőknek”.
Anny azért a kevésért is nagyon sokat dolgozik. Látjuk mellékhelységeket és vonatokat takarítani, és kisboltban, eladóként. És látjuk az utcasarkon is, a kuncsaftokra várakozni. Az életvidám cseh hölgy 46 évesen, a válás után kezdett így a mellékes megkeresésébe, és többnyire akkor áll ki az utcára, amikor lányát vagy az unokáit kell kisegítenie. Szabadidejében Anny egy prostituáltaknak szervezett színjátszó csoport tagja, énekel, aktívan részt vesz a közösség életében. Különféle munkáiról egyforma humorral és tárgyilagossággal hallhatjuk beszámolni.
További információ és a részletes program elérhető a BIDF weboldalán.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!