Szerintünk ők érdemlik az arany gramofonokat
Az év felvétele: Daft Punk – Get Lucky, Az év albuma: Daft Punk – Random Access Memories
A mindig robotsisakban mutatkozó, francia elektronikuszenei duó ritkán jelentet meg nagylemezeket, így érthető, hogy ha új albummal rukkolnak elő, az mindig nagyot szól. Nem volt ez másképp 2013 tavaszán sem, Pharrell Williamsszel közös daluk, a hónapokig a csapból is folyó Get Lucky már a megjelenésekor a kedvencünk lett.
Az év dala: Lorde – Royals, A legjobb vokális pop album: Lorde – Pure Heroine
A tudatos angol énekesnő-dalszerző, Lorde alig múlt 17 éves, kritikus világszemléletét viszont olyan őszinte, kellemes, mégsem sablonos popdalba öntötte, ami a játszási listák élére repítette.
Legjobb szóló pop előadás: Justin Timberlake – Mirrors
Justin Timberlake Frank Sinatrára hajazó imiddzsel, zenekarral és vokalistákkal a háta mögött igazán karizmatikus előadó, ez pedig az egyik kedvenc dalunk volt az új albumáról - a kettő együtt verhetetlen kombináció.
A legjobb rock album: David Bowie – The Next Day
Áprilisban nem véletlenül érdemelte ki a hét férfija címet: ekkor jelent meg legújabb albuma tíz év kihagyás után, amit azóta is folyton hallgatunk. Bowie egyébként a legjobb rock előadásért járó díjra is esélyes a The Stars (Are Out Tonight) című számmal.
A legjobb r&b album: Alicia Keys – Girl On Fire
Alicia Keys énekhangja hibátlan, a stílusa utánozhatatlan, és valószínűleg az album címadó dala volt az egyik legmonumentálisabb hangulatú szám 2013-ban. Reméljük, vasárnap éjszaka megnyeri élete tizenötödik arany gramofonját.
Legjobb dance/electronica album: Disclosure – Settle
A brit testvérpár debütáló albuma tele volt slágerekkel, amik nélkül egyszerűen elképzelhetetlenek voltak az idei táncos, elektronikus zenei bulik. A másik menő duóval, az AlunaGeorge-dzsal közös számuktól kishíján felrobban a táncparkett.
A legjobb alternatív zenei album: Nine Inch Nails – Hesitation Marks
A tavalyi év egyik legnagyobb visszatérője nagy örömünkre júniusban Budapesten is koncertet ad – már csak ezért is Trent Reznornak adjuk a képzeletbeli Grammy-díjat ebben a kategóriában.
A legjobb rap dal: Kanye West - New Slaves, A legjobb rap album: Kanye West - Yeezus
Kanye Westet lehet utálni vagy isteníteni, mint ő teszi saját magával, de megkerülni nem nagyon - fantasztikusan manipulálja a médiát. Ez persze kevés lenne egy Grammy-hez, de a zenéje sem okoz csalódást: folyamatosan kísérletezik, társadalomkritikus, nyers szövegeit minimalista alapokkal társítja, amivel csak rá jellemző hangzást hozott létre.
Legjobb új előadó: Kendrick Lamar
A Good Kid, M.A.A.D. City című albuma még 2012 októberében jelent meg, de már akkor számos évvégi toplista élbolyában végzett. A hip-hop megújítójaként is jellemezték már: nemcsak nagyon jó rapper, de témái az üres hip-hop kliséken is túlmutatnak.
A legjobb vizuális médiához írt dal: Regina Spektor - You've Got Time
A New York-i énekesnő sodró számával indul az Orange Is The New Black című, női börtönben játszódó, egyébként a hírek szerint remek sorozat. Tökéletesen visszaadja azt, ahogy a történetben váltakoznak a drámai és könnyedebb pillanatok.
Az év nem klasszikuszenei producere: Ariel Rechtshaid
Persze a megfelelő háttérember nélkül nehéz: azért esett Rechtshaidra a választásunk, mert a legizgalmasabb, legfrissebb előadókkal dolgozott együtt, például a Haimmal, Sky Ferreirával, Charli XCX-szel és a Major Lazerrel.
Rovatfotó: facebook.com/TheGrammys
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!