A Mesélő Föld egy olyan régi bányatáró, ahol mesés, tündöklő színekben és csodás formákban alakot öltő fluoreszkáló kristályokat láthatunk. Az év bármely szakaszában becsekkolhatunk ide egy vezetett túrára, amelyek még a szívcsakránkon is lenyomatot képez majd.
Tíz óra körül már robogott is velünk az autó Felsőpeténybe Papp Reginával, az elle.hu felelős szerkesztőjével, Jaloveczky Viktóriával, a Mesélő Föld marketing- és kommunikációs vezetőjével, illetve Galántai Bálint fotóssal. Várakozással telve indultam útra, mert már eddig is sokat hallottam a nógrádi térség szépségéről – és több helyen jártam is már korábban –, de a Bánki-tóhoz közeli Nemesagyag-Bánya eddig ismeretlen volt számomra. A cirka 50 perces út hamar eltelt, miközben Viki kellőképpen meghozta a kedvünket a bányabejáráshoz, főleg, amikor örömmel újságolta, hogy jelenleg több denevérfaj is hibernált állapotban itt várja a tavaszt. Mi ettől nem, hogy visszahőköltünk volna, hanem annál inkább vártuk, hogy élőben is láthassuk a kis „drakulákat”.
A hegy gyomrában található, valamivel több mint 100 éves bányarészt húsz éve zárták be, de a tulajdonosok, ahelyett, hogy berobbantották volna a tárókat, inkább kialakítottak benne egy bányamúzeumot, ahol a látogatók részt vehetnek egy pazar geológia sétán. Ezeken a vezetett túrákon töméntelen rengeteg érdekes infót tudhatunk meg bányatörténelemről, geológiáról, a környéken élő flóráról és faunáról, valamint a járatokban lakó élőlényekről.
A sötétben négy denevérfaj is éldegél: a kis patkósorrú-, a nagy patkósorrú- (nagy ritkaságnak számít), a szürke hosszúfülű-, és a közönséges denevér.
Ők most csendesen szenderegve lógnak a bánya mennyezetén, de előfordul, hogy néhol testmagasságban is szunyókál egy-egy példány. A túra elején Viki felhívta a figyelmünket arra, hogy ne világítsunk rájuk, ne érjünk hozzájuk, de még csak hosszabb ideig se nézegessük közelről a kis álomszuszékokat, mert a lélegzetünkkel is felmelegítjük a levegőt, és ez zavart okozhat téli álmukban. Egészen megható, hogy az itt dolgozók ennyire tiszteletben tartják az állatok életterét és életritmusát. Mivel fontosnak tartják az edukációt, a túrák során sokat mesélnek a környezetvédelemről, és arról is, hogy miért nem kell félni ezektől az állatoktól. És valóban, az is csak egy legenda, hogy a hajunkba repülnek, ugyanis, ha közel is repülnek hozzánk, tökéletes ügyességgel kerülik ki az embereket – már amikor ébren vannak.
A másfél kilométer hosszúságú séta során örömmel fedeztük fel az újabb és újabb denevérek csoportjait, vagy éppen magányos lakókat, de amikor lekapcsoltuk az elemlámpákat, és előkerültek az UV-fények, szóhoz sem jutottunk az ámulattól. Hirtelen fluoreszkáló kalcit rétegek rajzolódtak ki előttünk, és ezek szabad szemmel is jól láthatóak, nem szükséges semmilyen más eszköz az UV-lámpán kívül. Hosszú percekig teljes bűvöletben szemléltük a rózsaszín, lila, zöld, sárga falakat, amelyek egészen misztikus élmény nyújtottak. A látvány úgy hatott, mint egy futurisztikus időutazás egy képzeletbeli jövőbe. Az élményt teljesebbé teszi, hogy más bányákkal ellentétben itt állandó 18 Celsius fok van, amit a természetes „padlófűtésnek” köszönhetünk, hiszen a hegy alatt termálvíz folyik.
A kellemes hőmérséklet és a tágas terek miatt, és mert az ún. kéményhatásnak köszönhetően állandó friss levegő áramlik a járatokban, régen „wellness” bányának is hívták az ideális benti körülmények miatt.
Nekem különösen jól esett a hegy gyomrában a csend és a sötétség, és amikor lekapcsoltuk az elemlámpákat az úgynevezett meditáló térben, és néhány percre mindnyájan csendesen befelé figyeltünk, erős, tisztító energiák ébredtek bennem. Eláradt bennem az érzés, hogy a lehető legjobb helyen vagyok, és szépen lassan a hetek óta felgyülemlett, már-már állandósuló feszültséggócok elkezdtek szépen leolvadni az idegpályáimról. Később megtudtam, hogy bár mindnyájunkra másképp hat ez a belső világ, mégis mindenki, aki megtapasztalja, tiszta és erős energiákról számol be, és sokan kerülnek közelebb itt a belső énjükhöz, önmagukhoz.
Ám a bánya még ezeken a varázsos élményeken is túlmutat, ugyanis az itt, a hegy külszíni fejtésén bányászott kaolin is maga a csoda! Az agyag nagy része az építőipari részlegen keresztül kerül értékesítésre, ám a szebb rögöket kézzel kiválogatják, és ezekből agyagmaszkok készülnek. Kettőt mi is kipróbálhattunk a helyszínen Regivel, és már az első használat meggyőzött minket arról, hogy érdemes ezeket a termékeket beépíteni arcápolási rutinunkba. Érezhetően egy tiszta, értékes, és erős hatóanyagokkal bíró termékről van szó. Elképesztő belegondolni, hogy az évmilliók óta a föld mélyében formálódó kaolin, most az arcbőrünket ápolja. Fontos, hogy itt a poralapú maszkba semmilyen szennyeződés nem kerülhet bele, a helyben történő, kíméletes és vegyszermentes feldolgozásnak köszönhetően. Az itt született Maskaolin márka több szépségterméket is kínál, de külön kiemelném közülük a Maskaolin EARTH WASH-t, ami egy por állagú, vízzel aktiválható tusfürdő. A kimondottan hisztis, extra érzékeny bőröm is szereti a kaolin, az argánolaj, az aloe vera és a rizsprotein tisztító kombinációját, és nagyon hálás érte.
Miután tökéletesen relaxált állapotban, kisimult arcbőrrel vitt hazafelé az autó minket, már felötlött bennünk, hogy ide biztosan visszatérünk, a kérdés csak az, hogy mikor. Viszont kell látnunk a kis denevéreket éber állapotban, megcsodálni a hegyet tavaszi-nyári zöldellő pompájában, és újra élni a bánya gyógyító energiáit. Nem oly rég búcsúztunk el tőle, de már most érezzük, hogy hív vissza minket.
A galériában találsz még néhány képet a bányáról:
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!