Ami rövidtávon látható eredményt hoz, az hosszútávon tönkreteheti a párkapcsolatot. Ilyen például a Manhattan-effektus is.
Nem egyszerű a mai világban fenntartani egy kapcsolatot. Mindenhova rohanunk, és már inkább a váltásban hiszünk, mint a javításban. Az időhiány mellett nagyban befolyásolják a viszonyainkat a társadalmi változások, az internethasználat, és persze a környezetünk viselkedése és véleménye is. Vannak azonban olyan dolgok, amelyekért csak mi felelünk, és amelyeket csak mi tudunk megváltoztatni, ezzel megmentve szerelmünket. Pontosan ebben segít a Manhattan-effektus, amelyre ha odafigyelünk, sok feszült percet spórolhatunk meg párkapcsolatunkban.
A változás állandó dolog, így van ez a párkapcsolatok esetében is. Ez pedig nem mindig jár együtt, egy időben. Van, hogy csak az egyik fél élete alakul át gyökeresen. Lehet ez egy új karrierlehetőség, egy messzi utazás gondolata, vagy éppen egy új baráti társaság. Képzeld el, hogy a párod életében hatalmas változás áll be. Új közösségbe kerül, új lehetőségeket kap. Ez sokszor nemcsak kevesebb együtt töltött idővel jár, de azzal is, hogy a másik félben feszültséget okoz, hogy ő viszont megragad a régi szinten. Nem kap új impulzusokat, egyes esetekben talán úgy is érezheti, hogy lemarad. Ezen pedig számtalan párkapcsolat megbukik, egyes változásokat a legnagyobb szerelem ellenére sem lehet megmenteni.
Sok múlhat azon, hogy egy ilyen helyzetben te hogyan döntesz. Engeded a másikat az új utakra, bíztatod és mellette állsz, vagy kényszeresen megpróbálod magad mellé láncolni, hogy továbbra is változatlan szerepben az életed része maradjon – erről szól a Manhattan-effektus.
A Manhattan-effektus lényege, hogy az egyik fél betegesen félti a másikat a változásoktól. Egyrészt, mert nem tudja kontrollálni, hogy az új helyzetben mi történik szerelmével. Másrészt, mert nem tudja elfogadni, hogy ő maga ezzel kicsit lemarad társától. A Manhattan-effektust átélők éppen ezért ahogy csak tudják, akadályozzák, hogy olyan változások álljanak be a közös életükben, amelyek hatással vannak a kapcsolatra.
Az effektus a nevét Woody Allen Manhattan című filmjéről kapta, melynek lényege, hogy a főszereplő könyörög fiatalabb barátjának, hogy az maradjon vele New Yorkban, és ne töltsön tőle külön egy szemesztert.
Egy a Journal of Personality and Social Psychologyban megjelent amerikai tanulmány szerint ez a probléma sokkal szélesebb körben elterjedt, mint gondolnánk. A szakértők szerint a Manhattan-effektus azért veszélyes, mert talán rövidtávon számunkra kedvező az eredmény, hosszútávon pontosan az ellenkezőjét érjük el vele. Egyrészt, nemcsak a másik, de mi sem tudunk olyan mértékben fejlődni, ha minden változásnak ellenállunk. Másrészt, előbb-utóbb mindenkinél betelhet a pohár, és a folytonos korlátozás inkább eltaszíthatja a szerelmeseket, mint amekkora összetartó erőt láthatunk benne kezdetben.
Így tekintenek valójában partnereikre a nárcisztikusok
Bizarr vallomás: „Ilyen az életem egy pornósztár feleségeként”
Tűz, víz, föld, levegő: Mennyire illesz össze a pároddal az elemeitek szerint?
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!