Az olvasásnak számos pozitív hatása van az egészségünkre és a személyiségünkre nézve.
Azok számára, akik a szabadidejük nagy részét olvasással töltik, a könyvek többet jelentenek puszta időtöltésnél. Az olvasásnak ráadásul rendkívül jó hatása lehet az egészségre és a személyiségre nézve, összeállításunkban most megmutatjuk, pontosan milyen előnyökkel bír, ha sokat forgatod a könyveket.
A Sussexi Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy azok, akik sokat olvasnak, kevésbé stresszesek, mint mások. A kutatás szerint mindössze napi 6 percnyi olvasás 68 százalékkal csökkentheti a stresszszintet. Az olvasás hatékonyabb relaxációs módszer, mint a zenehallgatás – ami 61 százalékkal csökkenti a stresszt –, vagy a sétálás, ami 42 százalékkal. (Persze ez nem azt jelenti, hogy akkor soha többet ne hallgass zenét vagy sétálj egy nagyot a szabadban – a szerk.) A kutatók egyébként úgy vélik az olvasás közbeni koncentrációnak tudható ez be, hiszen, amikor olvasol, jó eséllyel teljesen megfeledkezel az időről és csak a mostban létezel. Tehát, ha belemerülsz egy jó könyvbe, akkor az felülírhatja a „küzdj vagy menekülj” reakciót, így az agy félelemért felelős része olvasás közben kevésbé aktív.
A regényekben nagyon eltérő hátterű, teljesen más élményekkel és személyiséggel rendelkező szereplők nézőpontját ismerheted meg, ez pedig segíthet abban, hogy a való életben is jobban együtt tudj érezni másokkal. A kanadai Torontói Egyetem tanulmánya szerint azok, akik sokat olvasnak jóval empatikusabban és szociálisan intelligensebbek, mint mások. Egy másik, a Scientific American folyóiratban megjelent kutatási pedig ezt meg is erősíti, azt írják, az olvasás jelentősen képes növelni az együttérző képességet.
Az olvasás rendkívül jót tesz az agynak, ez pedig idős korban mutatkozik meg leginkább. Egy 14 éven át tartó hosszú távú tanulmány eredményeinek tanúsága szerint a sokat olvasó embereknél kisebb a kockázata az idős kori szellemi hanyatlásnak.
Ahogyan azt itt, az ELLE oldalán is megírtuk kutatások szerint az olvasás lehet a hosszú élet egyik titka. Egy 3635 résztvevővel készült amerikai kutatásból kiderült, hogy az olvasás nemcsak egy-két nappal, hanem átlagosan 23 hónappal képes növelni az élettartamot. A szakértők szerint azonban ez csak abban az esetben igaz, ha nyomtatott, valódi könyvet forgatnak az emberek. Az újságok, magazinok, online platformok esetében ezeket a hatásokat nem, vagy csak jóval alacsonyabb mértékben tudták bizonyítani.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!