A kávénak számos jótékony hatása lehet, de ennek ellenére óvatosnak és mértékletesnek kell lenni a fogyasztása során.
A kávéban található antioxidánsok gyulladáscsökkentő hatást fejthetnek ki, emellett a mértékletes koffein bevitel csökkentheti a neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer- és a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát is – állítják a szakértők, különböző tudományos kutatásokra hivatkozva. Ezeket az előnyöket azonban kizárólag akkor élvezheted ki, ha helyesen kávézol. Cikkünkben most megmutatjuk, melyek azok a kávézási hibák, amiket sosem szabadna elkövetned.
A mérsékelt mennyiségű kávé jó hatással lehet az agy egészségre, ám a túlzott mennyiség több kárt okozhat, mint hasznot. A Nutritional Neuroscience folyóiratban publikált kutatás szerint, napi 6 csésze kávé fogyasztása akár 53 százalékkal növelheti a demencia kockázatát. Egy egészséges felnőtt ember számára napai maximum 400 milligramm koffein a biztonságos, ami kb. 4 csésze kávénak felel meg.
A délutáni kávét extra energiaforrásnak tekintheted, azonban ha túl későn fogyasztod el, azzal hozzájárulhatsz az éjszakai álmatlansághoz. A szakértők szerint délután 2 óra után már egyáltalán nem szabadna koffeintartalmú italokat fogyasztani, mivel az még hosszú órákig a véráramban marad. A koffein felezési ideje nagyjából 5 óra, ami at jelenti, hogy akár még 10 órán át a szervezetedben lehet miután megiszod.
A fokozott cukorbevitel az egészség ősellensége, szóval jobban jársz, ha a kávédat sem ízesíted vele. Legalábbis extrém mértékben nem. A Clinical Interventions in Aging folyóiratban megjelent tanulmány például kimutatta, hogy a túlzott cukorfogyasztás összefüggésben állhat a kognitív hanyatlással, a Harvard Medical School adatai szerint pedig a krónikusan magas vércukorszint csökkentheti az agy térfogatát. Szóval, ha a kávét mindenképpen cukorral innád, akkor minimalizáld a mennyiséget. Az ajánlások szerint a férfiak naponta maximum 9, míg a nők legfeljebb 6 teáskanálnyi cukrot vihetnek be a szervezetükbe. Viszont a cukor sok feldolgozott élelmiszerben is megtalálható, szóval valószínűleg anélkül is fogyasztod, hogy azt észrevennéd.
Ha abba akarod hagyni a koffein fogyasztását, akkor inkább fokozatosan csináld. Ha eddig rendszeresen kávéztál, majd hirtelen úgy döntesz ennyi volt, az elvonási tüneteket okozhat. Ez szörnyű fejfájás, szédülés vagy extrém fáradtság formájában nyilvánulhat meg.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!