Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Íme, az igazság

5 mítosz a bőrrákról, amit senkinek sem szabad elhinnie

2023. szeptember 25.

4 perc olvasás

ELLE

rákbetegség bőrrák mítosz
5 mítosz a bőrrákról, amit senkinek sem szabad elhinnie
© Shutterstock

Lerántjuk a leplet a bőrrák legismertebb mítoszairól. 


A rák egyik leggyakoribb fajtája a bőrrák. A helyzet azonban az, hogy a legmegelőzhetőbb is. Az elsődleges ok a túl sok napozás vagy szolárium. A betegség legtöbb formája jól gyógyítható, de a rosszindulatú melanoma már sokkal súlyosabb probléma. 

Az 1. tévhit: A sötét bőrűek nem kapnak bőrrákot. 

A rossz hír az, hogy senki sem immunis a bőrrák ellen. Bármilyen bőrszínű embernél kialakulhat, ám az tény, hogy a világosabb bőrűeknél gyakoribb. Emiatt a tévhit miatt azonban a sötétebb bőrű embereknél előfordul, hogy túl későn jutnak el orvoshoz, és már túl késő, hogy gyógyítsák a betegséget. 

Gyakran később, előrehaladottabb stádiumban diagnosztizálják, mert előfordulhat, hogy az orvosok és a betegek sem veszik figyelembe a bőrrák kialakulásának lehetőségét a sötétebb bőrön, amíg nem késő

– nyilatkozta Saira George Anderson bőrgyógyász.

A 2. tévhit: Csak a napsugárzás okoz bőrrákot.

A napsugárzás a bőrrák elsődleges oka, de vannak más okok is, mint például a szoláriumokból és a munkahelyi berendezésekből származó ultraibolya (UV) sugárzás, genetikai tényezők, az idősődés, legyengült immunrendszer, valamint a világos bőrű és szeplős emberek és a szokatlan anyajegyűek is nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

A 3. tévhit: A fényvédő krém káros vegyi anyagokat tartalmaz.

Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság a napvédő krémeket vény nélkül kapható gyógyszerként szabályozza, és biztonságosnak, valamint hatékonynak ítélték meg őket. 

Rengeteg bizonyítékunk van arra, hogy a túl sok napozás bőrrákot okozhat, és nagyon kevés, amely azt mutatja, hogy a jelenlegi fényvédő összetevők jelentős károkat okoznak

– mondta a szakértő. 

A bőrgyógyász azt javasolta, hogy azok, akik bizonytalanok a fényvédőkkel kapcsolatban, használjanak egyszerű ásványi fényvédőket, amelyek cinket vagy titán-oxidot tartalmaznak. Továbbá fontos, hogy kerüljék az emberek a napsugárzás csúcsidőszakait, valamint korlátozzák a napon töltött időt. 

4. A 4. tévhit: egy alap barnaság megvéd a leégéstől. 

Nincs olyan, hogy biztonságos barnulás vagy olyan barnaság, amely megakadályozza a leégést. Amikor a napból vagy a szoláriumból érkező ultraibolya sugarak elérik a bőrt, károsítják a bőrsejtek DNS-ét. A sejtjei védelmében a szervezet melanint vagy pigmentet küld a bőr felszínére. Tehát röviden és tömören: a bőr színt kap, de ez az egészség rovására megy. 

A barnulás akkor kezdődik, amikor a szervezet érzékeli, hogy UV-károsodás történik. Tested bőrsejtjei igyekeznek a tőlük telhető legjobbat megtenni a további károsodások minimalizálása érdekében, de ez nem elég, ha többet kapsz a napon

– folytatta Saira George Anderson bőrgyógyász.

Tehát leégés akkor fordul elő, ha az UV-sugárzás nagyobb, mint amennyit a bőr képes kezelni és helyreállítani.

Az 5. tévhit: A szolárium nem jelent kockázatot. 

Tévedés! A szoláriumok ugyanolyan káros UV-sugarakat bocsátanak ki, mint a nap, sőt még nagyobb mennyiségben. A szoláriumok szintén növelhetik a bőrrák kockázatát, valamint a melanoma kialakulását is. Kevesen tudják, de az Egyesült Államokban egyes államokban betiltották a szoláriumokat. 

Így lehet biztonságban a bőröd 

  • Keress árnyékot délelőtt 10 óra és délután 16 óra között, ugyanis a nap UV sugarai ilyenkor a legerősebbek.
  • Viselj védőruházatot (kalapot, napszemüveget) a nagy melegben, és a naptej fontosságáról se feledkezz meg.
  • Viselj széles spektrumú, vízálló fényvédőt az arcodra.
  • Havonta egyszer tanulmányozd a testedet, hogy észrevedd, ha valami nincs rendben. 
    Via

Neked ajánljuk

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves