Nosztalgia, mivé lennénk nélküled
Idézzük fel egy kicsit az emlékeket! A kilencvenes években a divatban két fő irányzat bontakozott ki: az egyik a kifutóké, ami kicsit komor volt, kicsit mélabús, belga és japán hatásokkal, XXL-es méretekkel – a vivőnevek Helmut Lang, Ann De Meulemeester, Comme de Garçons, Yohji Yamamoto voltak. És ott volt az utca divatja, ami művészi gondolatokat és irányzatokat ötvözött. Ez volt a grunge, szülőhelye Seattle, megtestesítői a Nirvana és Winona Ryder a Nyakunkon az élet című kultfilmben. És ne feledjük az utca kultúráját, a hiphopot, a deszkásokat, a graffitizőket, a sportos öltözéket. És hát a technót a maga lüktető rave partijaival. A milliónyi kiegészítőt és apróságot, amik viccességükben voltak jelentőségteljesek: Tamagocsi, floppylemez, személyi hívó ("csipogtass meg!"), színes karabiner, hátizsák, Timberland cipő, Furby plüss, smiley kitűző, walkman... Hogy melyikük tér vissza? Egy kicsit mindegyik. A kilencvenes évek igazán sokarcú évtized volt, és most úgy, ahogy volt, minden irányzatával együtt visszatér. A digitális társadalom fiataljainak, akik a kilencvenes évek elején születtek, elkerülhetetlen a visszatekintés. Számukra az az évtized egyfajta aranykor, mindennek a kezdete. Abban az időben nem volt még mindenki kapcsolatban egymással, az informatika kevesek kiváltsága volt, az internet szinte nem is létezett. "Egy kicsit lassúbb volt az élet" – foglalja össze az Internet Explorer a keresőmotor tízéves évfordulójára készült klipben, és ugyanez tér vissza az emlékezők szavaiban.
A kilencvenes években fordult nagyot a világ a kapcsolatok terén: mindenki mindenkivel összeköttetésbe került. Igazi technológiai forradalom zajlott, ami megváltoztatta az életünket. A pionírok kora volt, tele pozitív szellemmel – ami ma hiányzik, és olyan jó lenne újra megtalálni. A nagy újrakezdések, a technó fesztiválok, a girlpower: mind-mind spontaneitásról, igazi, élő frissességről tanúskodtak. Mielőtt valóban átlépünk a 21. századba, szükségünk van arra, hogy "újraindítsuk a lemezt", hogy tudjuk, mi is történt pontosan. Más szóval: visszatérünk az ezredforduló éveihez, és a jelen fényében olvassuk újra az eseményeket.
Mi maradt a grunge és a technó antikonformista, alternatív és kreatív szelleméből? Lehetséges vajon a start-up szellemének elképesztő invenciózusságából és menőségéből újra megtalálni valamit? Felvirágozhat-e újra a rave partik közösségélménye a maga new age-es és határok nélküli univerzumával? Az Y generáció, amelyik tudja kezelni a mix, a mash up, az újrafelhasználás művészetét, meg fogja emészteni a 90-es évek örökségét is. Ez csodálatosan megy neki. Elég csak Rihannát említeni, aki ennek a papnőjeként jelenik meg: néha olyan, mintha egy 2000 előtti klipből lépett volna ki a kapucnis pulcsijaival, a zokni nélkül fölvett Timberland cipőjével, a bizarr mintás leggingseivel... Semmitől nem fél, és ebben nagyon kilencvenes évek-beli. Ki tudja, hogy csak a felszín, a Rihanna által is képviselt öltözködés fog-e bevonulni a törénelembe? Vagy élőben írjuk újra a kilencvenes évek legendáját: azét az őskori évtizedét, amelyikben mindent kitaláltak már a mi új életünkből? A választ talán a kilencvenes éveknek egy újabb visszatérése fogja megadni...
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!