Ez a dolog is hozzájárulhat ahhoz, ha egy gyerekből nárcisztikus felnőtt lesz.
A gyermeknevelést nem lehet tökéletesen csinálni, valamint minden gyerek más, így nem is lehetséges, hogy mindenkire ugyanaz a szabály érvényesüljön. Azonban fontos megjegyezni, hogy van egy gyakori szokás, ami sok szülőnél megjelenik, ám ha eltúlozzák, akkor az hozzájárulhat ahhoz, hogy akár a gyermekükből nárcisztikus felnőtt legyen.
A clevelandi klinika egy friss tanulmányában arról ír, hogy a nárcisztikusoknak elképesztően szükségük van a csodálatra. Ez azt is jelenti, hogy hiányzik az empátia belőlük, és arra is hajlandóak, hogy kihasználjanak másokat a céljaik érdekében. Fiona Yassin család-pszichoterapeuta és a fiatalok mentálhigiénés szakértője beszélt a hozzájuk kapcsolódó csodálatról.
Amikor valakinek grandiózus önérzete van, akkor valóban azt hiszi, hogy különleges kiváltságok illetik meg, és gyakran azt hiszi, hogy másoknak is fel kell ismerniük az egyedi vonásait
– mondta a szakértő.
Ezekhez a dolgokhoz azonban még társulhatnak antiszociális viselkedések, mint például a barátságtalanság, a kegyetlenség és az inger arra, hogy másokat felülmúljanak. Szintén gyakori, hogy megszegik a szabályokat, szimplán azért, mert úgy gondolják, hogy rájuk nem vonatkoznak.
Fiona Yassin elmondta, hogy a túlságos elkényeztetés a gyermek felnőttkorában visszaüthet. Ezt a kutatás is alátámasztotta, ezért habár fontos, hogy a gyerekeket dicsérjük, de nem szabad átesni a ló túloldalára, amikor elhitetjük velük, hogy ők mindenkinél jobbak.
A gyerekekkel való túlzás hamis önbizalomérzetet kelthet bennük. Ha elhiteted a gyermekkel, hogy különlegesebb, erősebb, intelligensebb vagy gazdagabb, mint mások, akkor az emelkedett önérzetet kelthet benne
– magyarázta a szakértő.
A család-pszichoterapeuta elárulta, melyik mondatokat érdemes kerülni a szülőknek.
„Különlegesebb vagy, mint bárki más.”
„Semmi voltam, amíg nem voltál.”
„Nem tudok nélküled élni.”
„Inkább meghalok, mint hogy te ne legyél nekem.”
Amikor egy gyermek azt hallja, hogy jobb vagy megérdemeltebb, mint mások, ez arra készteti, hogy belsővé tegye azt a nézetet, hogy ő felsőbbrendű egyén, és ez válik a valósággá. Ez a nézet áll a nárcizmus középpontjában
– tette hozzá Fiona Yassin.
Chelsey Cole pszichoterapeuta és nárcisztikus bántalmazásra szakosodott író egyetért azzal, hogy a túlzott kényeztetés szerepet játszhat a nárcizmus előidézésében.
A nárcizmus hajlamos olyan környezetben kialakulni, ahol a túlzott engedékenység és az alulengedékenység keveredik
– nyilatkozta a szakértő a USA Todaynek.
Általában túlzottan a státuszra, a pénzre, a megjelenésre, a dolgok mások szemében való megjelenésére összpontosítanak, vagy csak a külső teljesítmények számítanak, és alulmaradnak a gyerekek együttérzésre és empátiára való tanításában, ami valóban fejleszti önérzetüket és saját érzéseiket
– tette hozzá Chelsey Cole, hogy mi figyelhető meg azoknál a szülőknél, akik túlságosan elkényeztetik a gyerekeiket.
Azonban fontos kiemelni, hogy az elkényeztetés önmagában nem jelenti azt, hogy mindenképpen nárcisztikus felnőtt lesz a gyerekből. Nem mindig a gyermeknevelés befolyásolhatja, hogy valaki felnő-e ezekkel a hiedelmekkel. A genetikai tényezők is szerepet játszhatnak, csakúgy, mint a trauma és bántalmazás áldozatává válás.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!