A pszichológusok szerint több különböző opció is létezik, ha a gyermek faggatózni kezd a húsvéti nyusziról. Most elárulták, melyik a legjobb választás!
Amikor már azt hitted, hogy túl vagy a nagy karácsonyi mizérián és a Mikulás kilétét is sikerült (újabb egy évig) titokban tartanod, jön a húsvét a nyuszikkal és a csokitojásokkal. De vajon mit válaszolj, ha a gyermeked a húsvéti nyuszi létezéséről kezd el faggatózni? Pszichológusok segítségével elemeztük a kérdést és azt, hogy vajon mennyire jó ötlet kitalált fantázia alakokról szőtt történeteket mesélni a gyerekeknek.
Mielőtt még válaszolnának a kérdésre a gyermekpszichológusok leszögezik, hogy minden gyermek más, a legjobban pedig a szülő ismeri a gyermekét, ezért a kérdésben tökéletes megoldás nem létezik. A pszichológusok által legtöbbször jóváhagyott és elfogadott álláspont azonban az, hogy ha már a gyermek faggatózik a húsvéti nyusziról (vagy a Mikulásról, esetleg a hazánkban kevésbé elterjedt fogtündérről), akkor illik neki megmondani az igazat.
Ha a gyermek megkérdőjelezi a fantázia alakok létezését, az annak a jele, hogy az intelligenciája és a gondolkodásmódja fejlett, a közeljövőben pedig rá fog jönni az igazságra. Épp ezért, ha a gyerek megtisztel a bizalmával és faggatózik a húsvéti nyusziról, érdemes neki elmondani, hogy ez csak egy fantázia, egy kedves kis hiedelem, ami a húsvéthoz kapcsolódik
– mondja a pszichológus, aki szerint a gyermekek bizalma általában megrendül azokban a szülőkben, akik nem vallják be az igazat. Különösen igaz ez, ha már amúgy is tudja az igazat, csak a szülőtől akarja hallani; esetleg sejti az igazságot vagy a közeljövőben mástól tudja meg: a húsvéti nyuszi sajnos nem létezik.
Vannak azonban olyan esetek, mikor a gyermek még túl kicsi az igazsághoz: ilyenkor belefér az, hogy még egy (-két) évig titokban maradjon a húsvéti nyuszi kiléte. Ez az eset a legtöbbször akkor fordul elő, ha a gyermek óvodában más gyerekektől hallja meg a húsvéti nyusziról alkotott elképzeléseket, otthon pedig sírva rohan oda a szülőhöz: „Ez hallottam XY-tól, a húsvéti nyuszi tényleg nem létezik? Ugye ez nem igaz? Ugye tényleg létezik, Anya?”
Ha ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel kezd el bombázni a gyermek, melyhez ráadásul sírás és/vagy kétségbeesettség is társul, az annak a jele, hogy a gyerek érzelmileg még nem kész arra, hogy megtudja az igazságot. Majd megtudja jövőre vagy év közben
– vallja a pszichológus, aki szerint a gyermekterapeuták egyöntetűen egyetértenek abban, hogy 6-7 éves kor körül, mikor a gyermek elkezdi az iskolát, a hasonló fantázia alakokról szőtt történetek valódisága a szülő tudtán kívül is kiderülnek. Ez ellen nem nagyon lehet, de nem is szabad tenni semmit: az igazság kiderülése után pedig már a gyermeken múlik, hogy továbbra is részt szeretne-e venni a csokitojásos játékban, vagy jövőben inkább lázad és cikisnek fogja érezni a húsvéti nyuszi létét.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!