Minden szülő azt szeretné, hogy a gyermekének boldog, kiegyensúlyozott élete legyen, de sokan nem tudják, mi is szükséges ehhez. A pszichológusok most összegyűjtötték azokat a tippeket, melyeket betartva a gyerekeknek tényleg boldog gyermekkora lehet!
A gyermeknevelés már önmagában is sok kérdést vet fel: a jó szülők ismérveiről, a szülői kudarcokról és a leggyakoribb nevelési hibákról például órákon át lehetne beszélni – azt azonban kevesen tudják, mi is kell pontosan ahhoz, hogy a gyerek ne csak sikeres, hanem boldog is legyen a mindennapjai során! A gyermekpszichológusok most összegyűjtötték azokat a trükköket, melyeket alkalmazva bizonyítottan boldog élete lehet a gyermeknek. Mutatjuk, melyek is ezek!
A legtöbb ember felnőttkorban is igényli az ölelést és a szeretgetést – épp ezért nem meglepő, hogy a gyerekek számára legalább háromszor olyan fontos a szülői testi kontaktus, mint a felnőtteknek! A hát simogatásán, a kéz megfogásán, az öleléseken és a puszikon kívül azonban a közös sport (pl. fogócskázás) is remek fizikai kontaktust tud teremteni a gyerek-szülő között, amit mindenképpen érdemes beépíteni a heti rutinba, mert a kutatások szerint boldogabbak lesznek tőle a gyerekek.
Minden közös program erősíti a gyermek-szülő kapcsolatot: az éneklés azonban különösen nagy hatással van a szoros kötődés kiépítésére. A kutatók jelenleg vizsgálják, hogy ez miért lehetséges, az azonban biztos, hogy akármennyire is rossz a hangod, a közös éneklés és önmagában a zene hallgatása jobb kedvre deríti a gyermekeket.
Ez talán nyilvánvaló lehet, de az már egészen megdöbbentő, hogy a kutatások szerint milyen negatív hatással van a gyermek mindennapjaira a legapróbb stressz. A gyerekeket épp elég feszültség éri az óvodában, iskolában, új emberek megismerése és új feladatok, kihívások meglépése után, ezért a gyermekpszichológusok azt tanácsolják, hogy még a gyermekszobában lévő kupleráj miatt se veszekedjünk velük. Állításuk szerint nem a kupis szoba, hanem a veszekedés fog megmaradni az emlékezetükben.
A vallásos családokban bevett szokás a hálaadás, amit a gyermekpszichológusok tudományos okokból kifolyólag is nagyon javasolnak a szülőknek. Az apró gesztusok és szívességek értékelésétől, a rendszeres köszönetnyilvánítástól, valamint a mindennapi dicsérettől és elismeréstől bizonyítottan magabiztosabbak lesznek a gyerekek, ami a boldog gyermekkor kialakulására is hatással van.
A mosolyok, a bátorító ölelések, a kedves szavak és a támogató gesztusok hasonló hatással bírnak a gyermek magabiztos személyiségének fejlődésére, mint a közös hálaadás. A pszichológusok szerint ez egyébként nemcsak a gyermekeknél, hanem a felnőtteknél is igaz: minél pozitívabb visszacsatolást adunk valakinek, annál biztosabb, hogy boldog lesz a velünk töltött idő alatt.
A gyermekek éheznek az újdonságokra, ezért lehetőség szerint minél több új élményt érdemes biztosítani a számára. Ez lehet akár egy közös könyvtári látogatás, egy új játszótér felfedezése, egy izgalmas étel kipróbálása, de akár egy távoli táj vagy egy idegen ország felfedezése is. ű
A kalandozások tehát jó hatással vannak a gyermekekre, örök élményeket szereznek általuk, ezért szülőként érdemes arra törekedni, hogy a lehető legtöbb élményt biztosítsuk a számukra – a kutatások szerint ettől lesznek a legboldogabbak a gyerekek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!