Július elsejétől tilos lesz itthon forgalomba hozni az egyszer használatos műanyagokat.
A 2020 februárjában meghirdetett klíma- és természetvédelmi akcióterv egyik fontos szabályozása lép életbe a következő hónapban – július 1-jétől hivatalosan is tilos lesz az egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatala. Vagyis nem kerülhetnek majd a boltok polcaira újonnan gyártott műanyag fültisztító pálcikák, evőeszközök (villa, kés, kanál, evőpálcika), tányér, szívószál, italkeverő pálcika, léggömbökhöz rögzítendő és azokat tartó pálcák (beleértve a léggömböt a pálcához rögzítő szerkezetet is), de az expandált polisztirolból készült ételtároló edények és italtartó poharak forgalmazása is tilos lesz.
Mindezt Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára jelentette be, aki kitért arra is, hogy az új szabályozás miként érinti a műanyag zacskókat.
Az új előírások szerint tilos lesz azoknak a könnyű, egyszer használatos hordtasakoknak a forgalmazása, amelyekből nagyon nagy mennyiség fogy, és jellemzően a pénztárnál megvásárolhatók. Szintén tilos július elsejétől azon könnyű műanyag hordtasak forgalomba hozatala, amelynek falvastagsága 15 mikron és afeletti – kivételt ez alól csak a biológiailag lebomló műanyagból készült változatok jelentenek.
Bár a zacskókat egyelőre nem tiltják be, annak érdekében, hogy csak indokolt esetben használják ezeket, a hagyományos műanyagból készült zacskók környezetvédelmi termékdíját a mostani kilogrammonkénti 57 forintról 1900 forintra emelik. Így a környezetvédelmi díjtétel zacskónként átlagosan öt forintra nő – ezzel a takarékos felhasználást szeretnék ösztönözni.
Egyelőre az egyszer használatos műanyag italtartó poharak és a fedeleik is maradnak, ezek forgalmazása várhatóan 2023-tól áll majd le.
A tiltás ellenére július 1-jén nem tűnik el végleg az összes, egyszer használatos műanyag termék, a korábban felhalmozott készleteket a rendelet szerint azok kimerüléséig fel lehet használni. Ezután azonban már csak a szabályozásoknak megfelelő, fenntartható alternatívákból lehet új készletet rendelni. A cél ezzel az, hogy Magyarország átállhasson a körforgásos gazdaságra, és egyre inkább előtérbe kerüljenek a környezetbarát, többször hasznosítható termékek.
Forrás: MTI
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!