Veszélyes lehet, ha közvetlen napfény éri a tetoválásodat? És hogyan érdemes védeni nyáron a tetovált bőrödet? Az ELLE kifaggatta dr. Charlotte Deshayes bőrgyógyászt arról, mire kell figyelni, ha új tetoválással indulsz idén vakációzni.
A bőrvédelem szempontjából mindegy, hogy belföldön vagy külföldön töltöd a szabadságodat, a napfény ugyanúgy káros hatással van a bőrre a világ bármely pontján. A bőrgyógyász szakértők hosszú-hosszú évek óta ismétlik a fényvédelem fontosságát, ami különösen nagy körültekintést igényel akkor, ha újonnan varrattál magadra valamilyen mintát.
A frissen készült tetoválásra úgy kell tekinteni, mint egy sérülésre, aminek időben telik, amíg teljesen begyógyul. Épp ezért szükséges ápolni és óvni a közvetlen napfénytől. A napsugárzás ugyanis növeli a gyulladás és a hiperpigmentáció (a sötét májfoltok) kockázatát. „Bármilyen gyulladás, még a legkisebb karcolás esetén is fennáll a pigmentáció veszélye. Ebből kifolyólag fontos, hogy amennyire csak lehet, már a kezdetektől óvjuk a mintát a napfénytől, így sértetlen és tartós lesz” – magyarázza dr. Deshayes.
A tetoválás nem más, mint egy pigmentált termék fecskendezése a bőr felső, dermis rétege alá. Néhány tinta, különösen a színes változatok, fémeket (például higanyt, krómot, vasat vagy nikkelt) tartalmazhatnak, amelyek szétterjedhetnek a testben, ha valaki úgy megy napra, hogy még nem gyógyult be 100%-osan a tetoválása. Miért? Az ultraviola sugárzás hatására a tintában lévő anyagok felszabadulnak és a test egyéb tájaira is eljutnak. Hosszú távon akár mérgező hatással is lehetnek, ha a napfény módosítja az összetételüket. „A színes tetoválásokhoz használt tinták ma is nemzetközi vita tárgyát képezik. Mindenképpen jobb, ha a fémet nem tartalmazó változatot választjuk, mert ezeknél jóval kisebb az esély, hogy a napfény lebontja a pigmenteket” – magyarázza a dermatológus.
Arról nem is beszélve, hogy a tetoválás a napon kifakulhat vagy akár a színe is megváltozhat, aminek általában nem örül annyira a tulajdonosa. Emellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy a tetoválást teljesen eltüntetni nagyon nehéz, az életre szóló döntés előtt ezért alaposan át kell gondolni, hova és milyen mintát varratuk magunkra. „Egy jó tetoválóművész sosem készít tetoválást a legelső találkozáskor” – emlékeztet a szakértő.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen fontos, hogy védjük a tetovált területet a leégéstől. Az első pár hónapban jobb elkerülni a napozást új tetoválással – ha erre nincs lehetőség, húzódjunk árnyékba, és rendszeresen kenjük magas faktorszámú fényvédővel a mintát. A teljes gyógyulás akár egy évet is igénybe vehet, figyelmeztet a bőrgyógyász, a pigmentálódás kockázata csak ezután csökken minimálisra. Ha netalántán mégis megkapná a nap a bőrünket, kenegessük vastagon sebkezelő krémmel addig, amíg a bőr már nem issza be a kenőcsöt.
A strandokon világszerte találkozhatunk a hennatetoválásokkal, ám a szakértőnk ezeket nem javasolja. „Ezek gyakran nem a hagyományos, természetes alapanyagú hennát tartalmazzák, hanem egyéb összetevők, például a hajfestékekben található komponensek is kerülnek bele. Ezek tehát nem igazi hennafestékek, így durva allergiás reakciót, irritációt válthatnak ki a bőrre kerülve. Ezt a kockázatot jobb elkerülni.”
Forrás: ELLE
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!