"Elnézést, ma nem tudok dolgozni, meleg vagyok!"
Az orvostudomány nem mindig volt megértő azokkal, akik a szexualitás terén különböztek a társadalmilag elfogadott sémáktól. Melegnek lenni orvosi szempontból rengeteg országban mentális zavarnak számított egészen a 20. század végéig - már, ha nem nyilvánították eleve bűncselekménynek. Még Svédországban is – pedig a skandináv mentalitás köztudottan nyitott és hisz az egyenlőségben - a homoszexualitás betegségnek számított egészen 1979-ig.
Abban az évben a svédek egy csoportja kihasználta ezt a jogi keretet, lázadásból gyakran azzal telefonáltak be a munkahelyükre, hogy nem tudnak bemenni, úgy érzik, melegek lettek. Egy nő állítólag még táppénzt is szerzett úgy, hogy melegségére hivatkozott.
Ez a jelenség szerves része volt egy nagyobb demonstrációnak, melyet a Svéd Szövetség a Leszbikus, Meleg és Transznemű Jogokért, röviden RFSL szervezett. Svédország végül csak 1944-ben dekriminalizálta a homoszexualitást, de a Nemzeti Egészségügyi és Jóléti Igazgatóság még mindig mentális betegségnek titulálta a melegséget. Az Amerikai Pszichiátriai Egyesület 1973-ban jelentette be, hogy a homoszexualitást már nem tekintik mentális betegségnek, habár továbbra is a 'szexuális orientációs zavar" kategóriájába sorolták.
Az RFSL közösség megelégelte, hogy a törekvéseik és kampányaik nem vezettek eredményre, így azt tervezték, hogy a Nemzeti Egészségügyi és Jóléti Igazgatóság épülete előtt fognak tüntetni, hogy végre töröljék el a rendeletet. Augusztus 29-én, a stockholmi "Meleg felszabadulás hetén" (később már Pride), a tüntetők összegyűltek és elzárták az épület lépcsőjét, közben jelszavakat skandáltak. Barbro Westerholm, az igazgató beszélgetni kezdett a tüntetőkkel, mert meg akarta érteni őket. Végül a demonstrálók Westerholm segítségével elérték, hogy 1979 októberében töröljék a törvénykönyvből a melegségre vonatkozó cikkelyt. Svédország volt az első európai ország, ahol egyenlőséget hirdettek, és az emberek onnantól kezdve szabadon szerethettek.
Forrás: Mental Floss
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!