Az Egészségügyi Világszervezet vizsgálata bebizonyította, hogy az ebolajárvány idején szolgáló munkatársaik szexuális visszaélések sorát követték el az afrikai nőkkel és lányokkal.
Többszörös szexuális visszaélésekre, valamint nemi erőszakra vonatkozó részleteket is tartalmaz az a független vizsgálat, amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kérésére készült el. A szakértők megállapították, hogy a szervezet munkatársai a 2018-2020 között a Kongói Demokratikus Köztársaságban tomboló ebolajárvány idején több nőt és fiatal lányt is szexuálisan zaklattak – számolt be róla a The Guardian.
Mintegy 80 esetet részletezett a vizsgáló bizottság, amelynek során 13 és 43 év közötti nőket és lányokat zaklattak a szervezet alkalmazottai – 21 főt azonosítottak a súlyos visszaélések elkövetői között. A jelentés szerint a nemi erőszak összesen 29 terhességhez vezetett, az elkövetők közül néhányan pedig ahhoz is ragaszkodtak, hogy a teherbe esett nők abortuszt végeztessenek. A dokumentumból az is kiderült, hogy az elkövetők között helyi és nemzetközi WHO-alkalmazottak egyaránt voltak.
Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus megrázó olvasmánynak nevezte a jelentést. „Sajnálom. Sajnálom, amit olyan emberek tettek önökkel, akiket a WHO azért alkalmazott, hogy szolgálják és megvédjék önöket. Sajnálom a folyamatos szenvedést, amit ezek az események okozhatnak. Sajnálom, hogy újra át kellett élniük ezeket, amikor a bizottságnak beszéltek a tapasztalataikról. Köszönöm a bátorságukat, hogy ezt megtették.” A szervezet afrikai regionális igazgatója, Matshidiso Moeti úgy fogalmazott: „elborzadtam és összetört a szívem.”
Humbled, horrified and heartbroken by the findings of this inquiry. Sincerely my heart goes out to all the affected women.
— Dr Matshidiso Moeti (@MoetiTshidi) September 28, 2021
Sexual exploitation and abuse is an unacceptable human rights violation & a deep betrayal of WHO’s core values. https://t.co/93dTiXUKng
A közzétett jelentés sokkoló részletességgel mutatja be a szexuális kizsákmányolást és a visszaéléseket. A nyomozók megállapították, hogy az áldozatok többsége rendkívül kiszolgáltatott, gyakran fiatal, bizonytalan gazdagsági helyzetben lévő nő volt. 83 feltételezett elkövető adatait sikerült megszerezniük, közülük 21 személyről bizonyosodott be, hogy a WHO munkatársaként dolgoztak az adott időszakban.
Amint azt megállapították, az ebolajárvány elleni segítségnyújtásban részt vevő munkavállalók a munkaszerződésekért cserébe szexet követeltek, és azzal fenyegették a nőket, hogy tönkreteszik a megélhetésüket, ha visszautasítják azt. A legsúlyosabb esetekben szexuális támadásokat tártak fel a szakértők. „Több mint egy hónapja várok arra a pillanatra, hogy lássam, hogyan fogja a WHO szankcionálni ezeket az orvosokat” – mondta el Anifa, aki szintén szexért cserébe kapott munkaajánlatot. „Szeretnénk, ha igazságot szolgáltatnának.”
Julie Londo, a nemi erőszak és szexuális visszaélések elleni küzdelemmel foglalkozó kongói női szervezet, a Médiás Nők Kongói Uniójának tagja üdvözölte, hogy a WHO megbüntette a szóban forgó munkatársakat, de azt mondta, ennél többre van szükség. „A WHO-nak el kell gondolkodnia azon nők kárpótlásán is, akiket traumatizáltak a nemi erőszakok, és azon a több tucatnyi gyermeken, akik nem kívánt terhességgel születtek a nemi erőszakok következtében. Van egy tucat lány Butembóban és Beniben, akik az ebolajárvány idején orvosoktól szültek gyermeket, és közülük többeket elküldött a családja, mert külföldi férfinek szültek gyereket. Folytatni fogjuk a harcot, hogy véget vessünk ezeknek az abúzusoknak.”
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!