Egyre több szó esik a gyerekek közötti bántalmazásról, de mi történik, ha a te gyereked a zaklató?
Napjaink, a gyerekeket érintő egyik legnagyobb problémája a bántalmazás, amely nemcsak az iskolában következhet be, hanem a játszótéren, az iskolabuszon vagy akár az interneten is.
Valamilyen szempontból szinte minden gyerek érintett, a probléma pedig komoly kihívás elé állítja a szülőket és az oktatókat is, hiszen a gyerekek egymás közötti vitáiról gyakran nem is tudnak, az áldozatok pedig félnek segítséget kérni, mert tartanak a következményektől.
Egy 2020-as felmérés szerint a megkérdezett tizenévesek közel fele számolt be arról, hogy tapasztalt már zaklatást. A téma egyre nagyobb figyelmet kap, az áldozatoknak pedig igyekeznek segítséget nyújtani. De vajon mit tehetsz anyaként, ha éppen a te gyereked a zaklató?
Ha a gyermeked személyesen zaklat valakit, előfordulhat, hogy nem fogsz róla hallani sem a tanároktól, sem más szülőktől. Ugyanakkor összefoghatsz velük, és megkérheted őket, hogy tájékoztassanak a legkisebb konfliktusokról is, amelyekben a gyermeked érintett. Az internetes zaklatásra még nehezebb fényt deríteni, Larry Mitnaul gyermekpszichiáter szerint azonban egy megfigyelőszoftver telepítése a gyermek eszközeire segíthet abban, hogy felmérd, éppen mivel foglalkozik a weben.
Természetes jelenség, hogy kétségbeesel, ha a gyerekedről kiderül, hogy zaklat másokat. Azonban egy heves érzelmi reakció megakadályozhatja, hogy a gyermeked őszintén beszéljen az érzéseiről és a motivációiról. Titania Jordan, egy gyermeknevelési szakértő szerint ilyenkor érdemes egy nagy levegőt venni, és pár perc magányt kérni, amíg lehiggadsz.
A higgadtság megőrzése segíthet egy komoly, őszinte beszélgetés létrejöttében, amikor is tisztázható, hogy a gyerek viselkedése miért nem elfogadható, és hogyan lehet orvosolni a helyzetet.
A szakember azt javasolja, sose mulaszd el biztosítani a gyermeked a feltétel nélküli szeretetedről, ugyanakkor mindig tegyél fel kérdéseket az adott helyzettel kapcsolatban.
Elkerülhetetlen egy komoly beszélgetés a gyermekeddel, de ilyenkor a legfontosabb szempont az, hogy elnyerd a bizalmát, mert így van esélyed arra, hogy őszintén elmeséli, mi vezetett a zaklatásig. Talán egy régóta húzódó konfliktus vagy egy félreértés generálta, amely külső segítséggel eremdényesen megoldható. Mindig próbálj megoldásokat javasolni, például egy osztálytársakkal való konfliktus esetén akár a tanárok segítségét is kérheted.
A zaklatások leállításának egyik hatékony módja, ha megmutatod a gyermekednek, hogy a tetteinek komoly következményei vannak, amely nagymértékben érinti mások életét is. Az internetes zaklatások esetén érdemes lehet korlátozni a digitális eszközök használatát, ugyanakkor pozitív változás esetén ne felejtsd el megdicsérni a gyermeked, ha a kívánt viselkedést tanúsítja. A megfelelő kommunikáció elsajátítása létfontosságú, ezért bátorítsd arra, hogy merjen bocsánatot kérni, hiszen ezzel egy nagyon fontos leckét tanul meg: azt, hogy ha megbánt valakit, hogyan hozhatja helyre a hibáit.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!