Nőgyűlölet vagy jó poén?
Ha azt hinnéd, a politikailag inkorrekt mémekkel és gifekkel leállt az internet népe, vagy már meguntuk a poénkodást arról, hogy meghízunk a karantén alatt, hát, sajnos, tévedsz.
Mert ha van valami, amit a közösségi média jól csinál, az az, hogy újra és újra kitalál dolgokat, amiken nevetni lehet. Ráadásul ebben az időszakban folyamatosan keressük a szórakozás lehetőségét és igyekszünk eltávolodni a mindennapi élet problémáitól. A legújabb őrület, ami a Twitteren, az Instagramon, de legfőképp a TikTokon terjed, ellentéteket szül, mert a tárgya a szexista mém. A nap alatt soha nincs semmi új, de megpróbáljuk tisztázni a dolgot.
A jelenség központjában Karen áll, egy olyan karakter, mely egy bizonyos típusú nőt hivatott megtestesíteni. Nem igazi ember, bár lehet, hogy eredetileg az volt (a Vox szerint egy Reddit felhasználó ex-feleségét hívták így), most sokkal többet jelent. Karen szőke és a frizurája old school. Középosztálybeli, oltásellenes és frusztrált. Karen az a nő, aki odahívja az üzletvezetőt, mert panaszt akar tenni, és ő az a háziasszony, aki mániákusan halmozza fel az élelmet a vírus alatt, teljesen feleslegesen. Karen a Facebookon Coelho szintű bölcsességeket oszt meg és fogalma sincs, mi az az Instagram Story. Keress csak rá a #karenmemes hashtagre és kismillió videót és képet fogsz találni. Főleg a Tick Tockon mostanában a tinik utánozzák Karent, aki épp megőrül, mert igen, Karen az idegbeteg anyuka is egyben.
Karen önmagában nem vicces, sőt, mindannyiunknak volt már dolga ilyen nővel. A mémek kicsit a privilegizált fehér nők rasszizmusáról is szólnak, akik nincsenek tisztában kiváltságos helyzetükkel. Ez még jó is. Ugyanakkor nem lehet nem észre venni a szexizmust, mivel Karen mégiscsak nőkről szóló sztereotípiák halmaza, mint például a kibírhatatlan feleség (mindannyian voltunk már olyanok). Julie Bindel, feminista író, néhány napja ezt írta Twitterén: „Van valaki rajtam kívül, aki azt gondolja, hogy a karenes mémek nőgyűlölők?” Úgy tűnik, a tény, hogy ezt a kérdést egy nő tette fel, csak rontott a dolgokon. „OK, Karen” és „Nevess már” voltak a válaszok.
Szóval, hol itt az igazság? A Guardian újságírója, Hadley Freeman szerint a karenes mémek nem csak a női viselkedés kritikája, de, hosszú távon, és különösen egy kis férfi sovinizmussal keverve, a kontroll eszközeivé válhatnak, és tovább fűtik a nemi sztereotípiákat, anélkül, hogy feltenné a kérdést, vajon honnan származnak. Karennek vannak férfi párjai. Például Chad, de ezek egyáltalán nem olyan híresek. Talán az, hogy ha észrevesszük az egyenlőtlenséget a humorban is, már egy segítség. Akkor talán jobb vicceket is kitalálhatunk.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!