A világjárvány ellenére egyre több az ilyen jellegű visszaélés, ezen szeretnének változtatni francia feminista aktivisták.
A bántalmazáson kívül az áldozatokat kettős büntetés is sújtja: kórházba vagy rendőrőrsre viszik őket. E drogok hatásait gyakran bagatellizálják, egy erős részegségről beszélünk: de az ilyen jellegű agresszió után valódi nehézségekbe ütközik az ellátás. A francia petíciót eddig 13 000-en írták alá, köztük olyan feminista egyesületek és csoportok is, amelyek ősz óta mozgósítanak a politikában tapasztalható szexuális és szexista erőszak ellen.
A csoport szerint a kórháztól a rendőrségig a GHB áldozatainak kezelését szolgáló intézkedések nem működnek megfelelően, és különösen a kórházi osztályokon a szexista és szexuális erőszakkal foglalkozó orvosi és igazságügyi egységeket, valamint a rendőrőrsökön dolgozó szakemberek jobb képzését szorgalmazzák. Külön fogadásra és azonnali ellátásra van szükség a sokkos állapotba került emberek számára, de orvosi vizsgálatra és megelőző kezelésre is, ha fennáll a HIV és a nemi úton terjedő betegségek kockázata.
Jogi szempontból a bizonyítékok hiánya megnehezíti a GHB áldozatainak jogi eljárását. A panaszokat gyakran nyomon követés nélkül nyújtják be, pedig a vizelet, a vér vagy a haj gyors toxikológiai elemzése valóban szükséges, mivel a termék néhány óra elteltével fokozatosan eltűnik a szervezetből: a petíciót aláírók szerint azonban a kórházban ritkán kínálnak ilyen vizsgálatokat.
A GHB vagy GBL (gamma-hidroxi-butirát) egy szintetikus molekula, amelyet az egészségügyben nyugtatóként használnak. A Kábítószer és Kábítószerfüggőség Francia Megfigyelőközpontja 2017-2018-as felmérésében a szabadidős használat növekedését állapította meg: ezzel összefüggésben a termék hozzáférhetőbbé válik a bántalmazók számára. Újdonság például, hogy most már rablások elkövetésére is használják a szereket. 2019-ben Franciaországban a Nemzeti Gyógyszerbiztonsági Ügynökség (ANSM) 574 esetet regisztrált ezekkel az anyagokkal kapcsolatban, ami 16,7%-os növekedést jelent 2018-hoz képest. Az érintett anyagok között találunk antihisztaminokat az allergia ellen vagy szorongásoldó szereket is.
A GHB-t néha az erőszaktevők drogjának is nevezik, mivel megkönnyítheti a szexuális támadásokat és nemi erőszakot: ez súlyosbító körülmény a bíróságon. A 2018. augusztus 3-i, Schiappa-törvény néven ismertté vált törvény öt év börtönbüntetéssel és 75 000 eurós pénzbírsággal sújtja azt, aki a személy tudta nélkül olyan anyagot ad be neki, amely megváltoztatja az ítélőképességét vagy a cselekedetei feletti kontrollját, hogy nemi erőszakot vagy szexuális erőszakot kövessen el ellene.
Az állapotodtól függően segítséget kell kérned, és nem szabad elszigetelned magad. És próbálj megőrizni mindent, ami később a bizonyítékként szolgálhat, például vizeletet vagy a poharat. Szemtanúként maradj az áldozattal és értesítsd a hatóságokat. A szervezet úgy véli, hogy ahelyett, hogy arra figyelmeztetné a nőket, hogy ne menjenek bárokba, a megelőzésre kellene nagyobb hangsúlyt fektetni.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!