Nők vallottak a petesejt-donációról.
Ha hazánkban annyira nem is, de az Egyesült Királyságban rengeteg közösségi média felületen megjelenik hirdetésként, hogy a nők vállalják be a petesejt-donációt, amiért cserébe 750 fontot is kereshetnek. A reklámokban általában heteroszexuális vagy meleg párok jelennek meg olyan szövegekkel, hogy a nők csinálhatnak valami csodálatosat és segíthetnek másnak családot alapítani.
Az Egyesült Királyságban egyre több nő dönt úgy, hogy felajánlja a petesejtjeit. Az ország termékenységi szabályozó hatósága, a Human Fertilization and Embryology Authority (HFEA) még mindig gyűjti az elmúlt két év adatait, de 2019-ben 4433 IVF ciklust fejeztek be donorpetesejtek felhasználásával, tehát 2009 óta ez a szám megduplázódott. Habár az igaz, hogy a petesejt-adományozás egy csodálatos dolog, és valóban, aki bevállalja segíthet egy családnak abban, hogy szülők legyenek, de ennek is megvannak a hátulütői.
Az angol Cosmopolitan oldalán egy 29 éves nő, Izzie mesélte el a saját tapasztalatait. Az adminisztrátorként dolgozó nő, azután kezdett el többet olvasni a petesejt-donációról, miután meghallotta, hogy egy barátjának pozitív tapasztalatai voltak ezzel kapcsolatban. Izzie donorok által írt blogokat olvasott az interneten interneten. A fiatal nő gyorsan rájött, hogy vegyes rasszú nőként petesejtjeire különösen nagy a kereslet a nem fehér donorok hiánya miatt.
Izzie elárulta, hogy a klinikán, ahol adományozott nagyon pozitív tapasztalatai voltak, ezért két évvel később újra bevállalta. Az adományozóknak tanácsadási időpontot is tartanak, ahol megvitatják az adományozás érzelmi és jogi vonatkozásait. Számos téma kerül megvitatásra, az adományozó anyasággal kapcsolatos érzéseitől kezdve egészen addig, hogy mi motiválja az adományozásra.
Izzie elárulta, hogy a tanácsadás során az is szóba került, hogy 2005 óta nem létezik a teljes anonimitás, ezért miután a gyermek betölti a 18. életévét hozzáférést kap a biológiai anya nevéhez és elérhetőségéhez. Sok nő, ezután inkább nem vállalja az adományozást. Izzie eleinte megijedt, de végül rájött, hogy nagyon örülne, ha a gyermek megkeresné egyszer.
A kezelés következő szakasza klinikánként eltérő. Egyes intézményekben mesterségesen elnyomják a donor hormonális ciklusát, általában napi injekcióval, két héten keresztül. Amint a természetes ciklus mesterséges menopauzává vált, a donorokat hormonokkal fecskendezik be, hogy növeljék a termelődő petesejtek számát, ami körülbelül 10 napig tart. Ezután néhány nappal a begyűjtés előtt a donor hCG injekciót kap. Vannak olyan klinikák, ahol a donor természetes ciklusán belül dolgoznak, kihagyva a kéthetes elnyomó injekciókat. Ezután a hCG injekció helyett a peték érlelésére az úgynevezett buserelin tüskét használnak.
A petesejteket altatásban távolítják el, ami körülbelül 30 percet vesz igénybe. A donorok utána néhány napig kellemetlen érzést vagy némi fájdalmat éreznek, és a szexet is ajánlott kerülni abban az időszakban. A petesejteket vagy lefagyasztják, vagy frissen felhasználják és még az nap összekeverik egy spermamintával.
Izzie megtudta, hogy egy lány és egy fiú is született az ő petesejteiből. A nő azonban, nem érez valódi kötődést a gyerekek iránt és úgy gondolja, hogy nem is lenne egészséges, ha túlságosan nagy szeretetet érezne, mert megbánhatta volna a döntését.
Nem teljesen hidegnek kell lennie hanem elzárkózottnak és reálisnak kell lenni abban, hogy ez valójában mit is jelent
- mondta Izzie.
Egy amerikai nő, a 43 éves Liz inkább negatív tapasztalatokról számolt be. Az adományozás viszonylag csekély ellenszolgáltatással jár, mivel az Egyesült Királyságban 750 fontig terjedő kártérítést kapnak az „idejükért”, de magukat a petesejteket „jótékonysági célból” adják. Eközben az Egyesült Államokban a nők ciklusonként 50 000 dollárt kaphatnak.
A nő 3 adományozást vállalt be, amikor az édesanyját ki akarták lakoltatni az otthonából. Most 20 évvel később Liz megbánta a döntését, mert úgy véli, hogy ez hozzájárult a pajzsmirigy alulműködéséhez. Arról is beszélt, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között egy másik lényeges különbség az, hogy Liz szerint az adományozókra nyomást gyakorolnak, hogy névtelenül adományozzanak. Liz adományai akár nulla és kilenc közötti gyermek születését is eredményezhették, de fogalma sincs, hányan vannak pontosan.
A petesejt-donáció Magyarországon kevésbé elterjedtebb módszer. Az inszemináció, a lombikprogram és az IVF sokkal népszerűbb.
A petesejt adományozás egészségügyi törvény által szabályozott, ami szigorúan szabályozott. Csak 35 évnél fiatalabb, legalább egy gyermekkel rendelkező nő adhat ivarsejtet. Az adományozó és a befogadó fél nem lehetnek testvérek, viszont az alábbi feltételek közül legalább egynek meg kell felelnie: közeli hozzátartozók, oldalági rokonok, testvér házastársa/élettársa, házastárs/élettárs közeli hozzátartozója, házastárs/élettárs testvérének házastársa/élettársa.
Az adományozáskor a feleknek nyilatkozniuk kell arról, hogy hogy az adományozásért senki nem fizet, nem kényszerből és fenyegetésből, megtévesztésből történik. Létezik anonim felajánlás is, amely során a leszívott petesejteket lefagyasztva tárolják, és később használják fel. Amennyiben valakinek nincs a feltételeknek megfelelő hozzátartozója, csak ebben a lehetőségben bízhat. Hazánkban nagyon kevés az anonim felajánló.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!