Az összetört szív fizikai tüneteket is okozhat.
Mindannyian éltünk már át szívfájdalmat. Legyen szó szakításról, csalódásról vagy a gyászfeldolgozásról, az összetört szív komoly egészségügyi tüneteket is okozhat. Most eláruljuk azokat a jeleket, amelyeket talán már te is tapasztaltál, amikor valamilyen nehézségen mentél keresztül.
A jelenség valóban létezik, bár igen ritka. Hivatalosan az számít összetört szív szindrómának, amikor a szív bal szívkamrája egy japán edényre (takotsubo) hasonlító formát vesz fel ideiglenesen, innen ered a betegség orvosi lenevezése is: takotsubo cardiomyopathia. Azonban vannak kevésbé súlyos esetek is, amelyek szintén okozhatnak testi tüneteket.
Érdekesség, hogy elsősorban a nőket érinti a megtört szív szindróma. Egy traumatikus esemény után a a szívverés leeshet. A Psychological Science című szaklapban korábban megjelent egy kutatás ezzel kapcsolatban. A szakértők arról számoltak be, hogy azokban a pillanatokban, miután váratlanul ér valakit például egy szakítás vagy elutasítás, a szívverés csökkenhet.
Ez a stressz felpörgetheti a szimpatikus idegrendszert, ami szintén a kortizol- és gyulladásszint emelkedéséhez vezet. Az alvás, az emésztés és az immunrendszer is szenvedhet. Felléphet álmatlanság, étvágytalanság, sőt a kellemetlen nátha tüneteivel is küzhetnek azok, akiknek a szívük összetört.
Nagyon ritka esetekben a fájdalom tényleg összetörheti a szívet. A New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban megjelent kis tanulmány szerint az érzelmi stressz súlyos szívkárosodást idézett elő egyes betegeknél, akiknek nem volt szívkoszorúér-betegségük, valószínűleg a szimpatikus idegrendszer túlzott reakciója miatt.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!