A több hónapja tartó tüntetések után a helyzet pattanásig feszült.
Fotó: ASHRAF SHAZLY / GETTY IMAGES
Decemberben kormányellenes tüntetések indultak Szudánban. Több hónapnyi sztrájk után áprilisban elűzték Omar al-Bashir miniszterelnököt. Elnöksége után a hatalmat ideiglenesen a katonai tanács vette át, de a tüntetők nem elégedtek meg a diktátor bukásával, az egész politikai elit menesztését követelik. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, hogy megértsük, mi zajlik az afrikai országban.
Áprilisban egy puccs során sikerült elűzni a diktátort, aki 1989 óta vezeti az országot. A diktátor ellen háborús bűnök és a darfuri tömeggyilkosság miatt emeltek vádat. Miután sikerült megbuktatni, a katonai vezetők beleegyeztek, hogy a civil tüntetők vezetői veszik át az ideiglenes irányítást. A megállapodás ellenére mégis átmeneti kormányt alakítottak ki. A The New York Times szerint a tüntetők vezetői felajánlottak egy olyan megoldást, hogy vetésforgóban váltják a katonai és a civil vezetést. Végül, a párbeszéd nem alakult sikeresen, így a civilek két napig tartó sztrájkot hirdettek ki.
A sztrájkra a katonai és biztonsági erők úgy válaszoltak, hogy Szudán fővárosában váratlanul megtámadták a békésen tüntető tömeget.
A Szövetségi Egészségügyi Minisztérium és a WHO szerint az erőszak 52 halálos áldozatot és 748 sebesültet követelt, habár a szervezetek szerint a gyakorlatban ennél is magasabbak a számok. A katonaság emellett internetzárlatot rendelt el, és megszüntettek minden mobilos adatforgalmat, így akadályozták meg a tüntetők információ átadását egymás között.
Más civil hírek szerint a halálos áldozatok száma több, mint 100, a holttesteket állítólag a Nílusba dobták. A Times szerint a katonák nőket erőszakoltak meg és boltokat fosztogattak, de voltak katonák, akik a tüntetők sátrait gyújtották fel, vagy megverték őket. A civilek vezetői szerint az erőszak már nem csak a fővárosban, hanem az ország több városában is kialakult.
Az UNICEF ügyvezető igazgatója, Henrietta Fore nyilatkozata szerint a halálos áldozatokból legalább 19 gyermek. "Érkeztek olyan információk, amik alapján kiderült, hogy gyermekeket letartóztattak, besorozták őket, hogy harcoljanak a tüntetők ellen és rendszerint szexuálisan bántalmazták őket. Az iskolákat, kórházakat és az egyészségügyi központokat is célba vették, a legtöbbet megsemmisítették. Az egészségügyi dolgozókat megtámadták pusztán azért, mert a munkájukat végezték. A szülők túlságosan félnek, így a gyerekeket nem engedik ki az utcára, félnek az erőszaktól, zaklatástól és a törvénytelenségtől. Vízből, élelmiszerből és gyógyszerekből országszerte hiányt szenvednek.
Az erőszakos csoport neve Rapid Support Forces, a vezetője Mohamed Hamdan, röviden Hemeti. A Times szerint ez a csoport követte el a darfuri tömeggyilkosságokat. Hemeti és a katonai csoport vezetője szoros kapcsolatban áll Szaúd-Arábiával és az Egyesült Arab Emirátusokkal, ugyanis mind a két ország dollármilliókkal támogatta a katonai erőket, amikkel sikerült megerősíteni a katonai tanács hatalmát.
A demokráciát támogató mozgalom egy civilek általi vezetést akar, valamint hosszútávú ideiglenes kormány felállítását, hogy a választásokra megfelelő mértékben fel tudjanak készülni, és lehetősége legyen a rendszernek újra kialakulni. Eleinte a pro-demokráciai szervezet és a katonai tanács megegyeztek egy hároméves tervben, ami szerint felállítanak egy ideiglenes demokratikus rendszert, de a megállapodás semmissé vált, majd a katonaság bejelentette, hogy kilenc hónapon belül választásokat írnak ki. Az Associated Press szerint a katonai tanács és a tüntetés vezetői újra megkötötték az egyezséget a hároméves időszakról.
Deserted streets in Sudan as people participate in national strikes/ civil disobedience which began today & will end ‘only when a civilian government announces itself in power on state television’ says the
— Samira Sawlani (@samirasawlani) June 9, 2019
Sudanese Professionals Association.
(Video via WhatsApp) pic.twitter.com/9F1yWy67Fl
Múlt vasárnap, az erőszakot követően az NPR szerint a civil sztrájk miatt megállt az ország fővárosában az élet. A tüntetést a Sudanese Professional Association szervezet támogatta, ami szerint a sztrájk az egyetlen lehetséges eszközük a szudáni lakosoknak, amivel megmenthetik az országot a totális káosztól és bizonytalanságtól, ami a katonai tanács vezetése alatt alakult ki.
Az SPA szerint a katonai tanács állítólag szabályos választásokat akar, szerintük bármely kormány esetében, amely nem szabályos választások által kerülne hatalomra, még a törvényesség legapróbb foszlánya sem lenne meg.
Szerdán az általános sztrájkot és a civil béketüntetéseket lefújták, abban reménykednek, hogy a tárgyalások újrakezdődnek.
A katonai tanács vezetője, Abdel Fattah al-Buhran szerint: "mindenki, aki részt vett a tüntetések és a tömeg bomlasztásában, felelősségre lesz vonva." A CNN szerint a katonai tanács elnökének beszéde után csütörtökön még mindig kimagasló volt a katonai jelenlét Szudán fővárosában csak úgy, mint az ország több pontján.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!