Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Minden, amit a szudáni tüntetéssorozatról tudni kell

2019. június 13.

5 perc olvasás

sztrájk szudán tüntetés
Minden, amit a szudáni tüntetéssorozatról tudni kell

A több hónapja tartó tüntetések után a helyzet pattanásig feszült.


Fotó: ASHRAF SHAZLY / GETTY IMAGES

Decemberben kormányellenes tüntetések indultak Szudánban. Több hónapnyi sztrájk után áprilisban elűzték Omar al-Bashir miniszterelnököt. Elnöksége után a hatalmat ideiglenesen a katonai tanács vette át, de a tüntetők nem elégedtek meg a diktátor bukásával, az egész politikai elit menesztését követelik. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, hogy megértsük, mi zajlik az afrikai országban.

Mi történt a miniszterelnökkel?

Áprilisban egy puccs során sikerült elűzni a diktátort, aki 1989 óta vezeti az országot. A diktátor ellen háborús bűnök és a darfuri tömeggyilkosság miatt emeltek vádat. Miután sikerült megbuktatni, a katonai vezetők beleegyeztek, hogy a civil tüntetők vezetői veszik át az ideiglenes irányítást. A megállapodás ellenére mégis átmeneti kormányt alakítottak ki. A The New York Times szerint a tüntetők vezetői felajánlottak egy olyan megoldást, hogy vetésforgóban váltják a katonai és a civil vezetést. Végül, a párbeszéd nem alakult sikeresen, így a civilek két napig tartó sztrájkot hirdettek ki.

Hogyan torkollott erőszakba a tüntetés?

A sztrájkra a katonai és biztonsági erők úgy válaszoltak, hogy Szudán fővárosában váratlanul megtámadták a békésen tüntető tömeget.

A Szövetségi Egészségügyi Minisztérium és a WHO szerint az erőszak 52 halálos áldozatot és 748 sebesültet követelt, habár a szervezetek szerint a gyakorlatban ennél is magasabbak a számok. A katonaság emellett internetzárlatot rendelt el, és megszüntettek minden mobilos adatforgalmat, így akadályozták meg a tüntetők információ átadását egymás között.

Más civil hírek szerint a halálos áldozatok száma több, mint 100, a holttesteket állítólag a Nílusba dobták. A Times szerint a katonák nőket erőszakoltak meg és boltokat fosztogattak, de voltak katonák, akik a tüntetők sátrait gyújtották fel, vagy megverték őket. A civilek vezetői szerint az erőszak már nem csak a fővárosban, hanem az ország több városában is kialakult.

Az UNICEF ügyvezető igazgatója, Henrietta Fore nyilatkozata szerint a halálos áldozatokból legalább 19 gyermek. "Érkeztek olyan információk, amik alapján kiderült, hogy gyermekeket letartóztattak, besorozták őket, hogy harcoljanak a tüntetők ellen és rendszerint szexuálisan bántalmazták őket. Az iskolákat, kórházakat és az egyészségügyi központokat is célba vették, a legtöbbet megsemmisítették. Az egészségügyi dolgozókat megtámadták pusztán azért, mert a munkájukat végezték. A szülők túlságosan félnek, így a gyerekeket nem engedik ki az utcára, félnek az erőszaktól, zaklatástól és a törvénytelenségtől. Vízből, élelmiszerből és gyógyszerekből országszerte hiányt szenvednek.

Az erőszakos csoport neve Rapid Support Forces, a vezetője Mohamed Hamdan, röviden Hemeti. A Times szerint ez a csoport követte el a darfuri tömeggyilkosságokat. Hemeti és a katonai csoport vezetője szoros kapcsolatban áll Szaúd-Arábiával és az Egyesült Arab Emirátusokkal, ugyanis mind a két ország dollármilliókkal támogatta a katonai erőket, amikkel sikerült megerősíteni a katonai tanács hatalmát.

Mit akarnak a tüntetők?

A demokráciát támogató mozgalom egy civilek általi vezetést akar, valamint hosszútávú ideiglenes kormány felállítását, hogy a választásokra megfelelő mértékben fel tudjanak készülni, és lehetősége legyen a rendszernek újra kialakulni. Eleinte a pro-demokráciai szervezet és a katonai tanács megegyeztek egy hároméves tervben, ami szerint felállítanak egy ideiglenes demokratikus rendszert, de a megállapodás semmissé vált, majd a katonaság bejelentette, hogy kilenc hónapon belül választásokat írnak ki. Az Associated Press szerint a katonai tanács és a tüntetés vezetői újra megkötötték az egyezséget a hároméves időszakról.

Múlt vasárnap, az erőszakot követően az NPR szerint a civil sztrájk miatt megállt az ország fővárosában az élet. A tüntetést a Sudanese Professional Association szervezet támogatta, ami szerint a sztrájk az egyetlen lehetséges eszközük a szudáni lakosoknak, amivel megmenthetik az országot a totális káosztól és bizonytalanságtól, ami a katonai tanács vezetése alatt alakult ki.

Az SPA szerint a katonai tanács állítólag szabályos választásokat akar, szerintük bármely kormány esetében, amely nem szabályos választások által kerülne hatalomra, még a törvényesség legapróbb foszlánya sem lenne meg.

Szerdán az általános sztrájkot és a civil béketüntetéseket lefújták, abban reménykednek, hogy a tárgyalások újrakezdődnek.

A katonai tanács vezetője, Abdel Fattah al-Buhran szerint: "mindenki, aki részt vett a tüntetések és a tömeg bomlasztásában, felelősségre lesz vonva." A CNN szerint a katonai tanács elnökének beszéde után csütörtökön még mindig kimagasló volt a katonai jelenlét Szudán fővárosában csak úgy, mint az ország több pontján.

Neked ajánljuk

A ROVAT LEGNÉPSZERŰBB CIKKEI

Csak egy szü...
1

Csak egy született zseni találja meg a hibát a képen 7 másodperc alatt

2023.04.13. 1 perc olvasás

Csak egy született zseni találja meg a hibát a képen 7 másodperc alatt

Egy zseni va...
2

Egy zseni vagy, ha 13 másodperc alatt megtalálod a macskát a képen

2022.08.10. 1 perc olvasás

Egy zseni vagy, ha 13 másodperc alatt megtalálod a macskát a képen

Hihetetlenül...
3

Hihetetlenül magas az IQ-d, ha észreveszed a második állatot a képen

2022.07.29. 1 perc olvasás

Hihetetlenül magas az IQ-d, ha észreveszed a második állatot a képen

Szerinted ki...
4

Szerinted ki a legokosabb a képen látható 4 ember közül? Érdekes dologról árulkodik

2022.09.06. 1 perc olvasás

Szerinted ki a legokosabb a képen látható 4 ember közül? Érdekes dologról árulkodik

Ha 5 másodpe...
5

Ha 5 másodperc alatt kiszúrod a disznót a nyuszik között, igazán különleges vagy

2022.09.26. 1 perc olvasás

Ha 5 másodperc alatt kiszúrod a disznót a nyuszik között, igazán különleges vagy

Hány kutyát...
6

Hány kutyát látsz a képen? Elárulja, hány éves vagy szellemileg

2023.04.15. 2 perc olvasás

Hány kutyát látsz a képen? Elárulja, hány éves vagy szellemileg

Kitalálod, m...
7

Kitalálod, melyik nő a kisfiú édesanyja? Sokat elárul rólad, rájössz-e a válaszra

2023.01.25. 2 perc olvasás

Kitalálod, melyik nő a kisfiú édesanyja? Sokat elárul rólad, rájössz-e a válaszra

Melyik arcot...
8

Melyik arcot látod vidámabbnak? A válaszod rengeteget elárul a személyiségedről

2023.01.24. 2 perc olvasás

Melyik arcot látod vidámabbnak? A válaszod rengeteget elárul a személyiségedről

Ezek is érdekelhetnek

Hogyan tilta...

Hogyan tiltakozhatunk egy jó ügy érdekében, tüntetés nélkül?

2021.08.26. 11 perc olvasás

Jelenlét

A családon b...

A családon belüli erőszak ellen tüntetnek a görög nők

2021.07.17. 4 perc olvasás

Athén

Katasztrófa...

Katasztrófa nők milliói számára

2021.06.20. 2 perc olvasás

Tüntetés

12 óra totál...

12 óra totális káosz: tiltakozás Washingtonban

2020.06.09. 5 perc olvasás

25 megrázó f...

25 megrázó fotó George Floyd halálát követő antirasszista felvonulásokról

2020.06.03. 5 perc olvasás

"Egysze...

"Egyszer elegen leszünk": ezrek tüntettek Budapesten a nőket ért erőszak ellen

2020.03.09. 11 perc olvasás

Ezért vetett...

Ezért vetettem el a kisbabámat 

2020.01.24. 7 perc olvasás

Ilyen most t...

Ilyen most turistának lenni a hongkongi zavargások alatt

2019.11.28. 11 perc olvasás

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves